GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-12-2020 17:52   Güncelleme : 28-12-2020 17:52

Pandemi döneminde turizmin karnesi

30 bin global gezgin üzerinde yapılan araştırma sonuçlandı. Katılımcıların yüzde 50'sinden fazlası, yurt dışı seyahatlere dönmeye hazır.

Pandemi döneminde turizmin karnesi

-SEYYAH DERGİSİ ARALIK 2020-

Dünyanın önde gelen vergisiz (tax free) alışveriş sağlayıcısı Global Blue, 30 bin uluslararası müşteri ile gerçekleştirdiği araştırma raporunu açıkladı. Söz konusu raporun sonuçlarına göre ankete katılanların yüzde 55'i, seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle birlikte yurt dışına çıkmaya hazır olduklarını belirtiyor. Ankette uluslararası alışveriş yapanların yarısından fazlası, sınırların açılması ve karantina gerekliliği olmaması halinde ertesi ay yurt dışına seyahat etmeye istekli olduklarını söylüyor. Ülke bazında bakıldığında ise Rusya’nın yüzde 60’ı, Orta Doğu ülkelerinin yüzde 35’i seyahat etme arzusundayken; Çin’in yüzde 45’i, ABD’nin yüzde 50’si, Güneydoğu Asya vatandaşlarının ise yüzde 50’si seyahatlerini 2021'in ilk yarısına kadar erteleme eğiliminde. Peki bu anket kimler üzerinde yapıldı? Üç ana kategori var: İlki, son 24 ay içinde 40 bin avronun üzerinde harcayan uluslararası bireysel müşteriler. İkincisi, son 24 ay içinde üçten fazla seyahat gerçekleştiren uluslararası müşteriler. Sonuncusu ise yılda en az bir kez seyahat eden uluslararası müşteriler.

ZENGİNLER DAHA ÇOK SEYAHAT ETMEK İSTİYOR
Anket raporuna göre elit ve sık seyahat eden müşterilerin yüzde 60'ı, hemen ertesi ay seyahat etme eğiliminde olduklarını belirtiyor. Sık seyahat etmeyen müşteriler arasında bu oran yüzde 50’ye, elit ve sık seyahat eden müşteriler arasında ise bu oran Amerika'da yüzde 65'e, Rusya'da ise yüzde 80'e ulaşıyor. Seyahatlerini 2021'e ertelemeyi planlayan uluslararası müşterilerin yüzde 65'i, bunu pandemide güvenlik ve sıhhi koşullarla ilgili kaygılara bağlıyor. Bu çerçevede Asya'daki müşterilerin bölgesel destinasyonları tercih ettiği belirgin biçimde görülüyor. Çinli müşterilerin yüzde 50'si ve Güneydoğu Asyalı müşterilerin yüzde 70'i Asya - Pasifik bölgesini güvenli olarak görürken; bu oran Avrupa için yüzde 30’a kadar geriliyor. Bununla birlikte ABD’lilerin yüzde 60’ı, Rusların yüzde 65’i ve Orta Doğu ülkeleri vatandaşlarının yüzde 50’si, kendilerini Avrupa’da daha güvende hissediyor. Ayrıca alışveriş, ABD’lilerin yüzde 75’i, Çinlilerin yüzde 65’i ve Rusların yüzde 60’ı için COVID-19 sonrası dönemde en önemli ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bununla birlikte mağazalarda sıkı hijyen ve sosyal mesafe önlemleri, tüm ülke vatandaşları tarafından bir zorunluluk olarak görülüyor.

ORTA DOĞULU TURİSTLER İVME KATACAK
Bu noktada Türkiye’nin ziyaretçi profilinin oldukça geniş olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Özellikle Orta Doğulu turistlerin Türkiye ekonomisine ciddi bir ivme katacağı öngörülüyor. Bu konuya ilişkin olarak şunları söyleyebilirim: Araştırma sonucuna göre Avrupa’da Rus ve Asyalı turistler öne çıkıyor. Ülkemiz açısından baktığımızda ise Rus ve Asyalı turistlerin yanı sıra, Orta Doğulu turistler de alışveriş ortamımıza önemli bir yön verecek. Ayrıca Global Blue olarak KDV iadeleri sırasında teması minimuma indirmek için gerekli olan teknik altyapı çalışmalarımızı birçok üye işyerimiz ile tamamladık. Perakendeciler uluslararası müşterileri tekrar mağazaya çekmeye çalışırken, sağlık ve güvenlik endişelerinin COVID-19 sonrası dünyanın taleplerini karşılayan yenilikçi çözümlerle giderilmesi çok önemli.