RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 24-12-2020 16:51   Güncelleme : 24-12-2020 16:56

Sekiz Soruda Taner Ölmez

“Mucize Doktor” dizisi ile adından sıkça söz ettiren oyuncu Taner Ölmez, kendisine yöneltilen sorulara içtenlikle yanıt verdi.

Sekiz Soruda Taner Ölmez

-SEYYAH DERGİSİ ARALIK 2020-
Türkiye Sinema Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğinde hayata geçirilen ve 4’üncü DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması kapsamında gerçekleştirilen “Senaryo Sohbetleri”, keyifli anlara sahne oldu. Başarılı oyuncu, soruları keyifle cevapladı.

Hangi kitap uyarlamasında oynamak isterdiniz?
“Suç ve Ceza…”

Genç senaryo yazarlarına ne tavsiyede bulunursunuz?”
“Uçun, kaçın ve aklınıza ne geliyorsa hiç çekinmeden yazın!”

Oyunculuğa başlamaya nasıl karar verdiniz?
“Ortaokulda sınıf olarak gittiğimiz bir tiyatro oyunundaki performansları hiç beğenmemiştim. ‘Ben bunun daha iyisini yaparım.’ diyerek oyuncu olmaya karar verdim.”

Tiyatro ve tiyatro oyunculuğu sizin için neden önemli?
“Çünkü kendimi tiyatroda çok mutlu hissediyorum. Tiyatronun o kokusu ve içinde bulunduğum ortam, beni inanılmaz şekilde etkiliyor. Genellikle oynamak istediğim oyunları kendim seçiyorum. O yüzden mutsuz olma olasılığım da ortadan kalkıyor. Sahnede olduğum an, büründüğüm karakteri, canlı - kanlı ve heyecanlı şekilde yaşıyorum. Bir oyuncu hiçbir şekilde tiyatro yapmadan kendini geliştiremez ve sorgulayamaz. Tiyatro, oyuncular için en iyi antrenman sahasıdır ve asıl er meydanı orasıdır.”

 

Oyunculuğa bakış açısınıza, rolünüzü seçme nedenlerinize ve yer aldığınız roldeki performansınıza dair bilgiler paylaşabilir misiniz?
“Oynadığım karakterler gerçekte de var ve ‘onları anlatmam lazım!’ diye düşünüyorum. Karşımdaki de anlayınca çok mutlu oluyorum.”

Şu ana dek birbirinden farklı rollerde yer almanızın nedeni nedir?
“Medcezir'den sonra benzer rol teklifleri de geldi bana. Fakat hiçbirini kabul etmedim. Bir oyuncuya benzer rollerin gelmesinde, esasında yapımcıların ve menajerlerin suçu var. Bir oyuncu o rolde başarılı olunca benzer rolleri vermek istiyorlar. Ancak ben buna direniyorum ve elimden geldiğince farklı projelerde yer almak istiyorum.”

“Mucize Doktor” dizisinde başarıyla oynadığınız Ali Vefa karakteri ile gönüllerde taht kurdunuz. Oynadığınız karakteri nasıl daha iyi yansıtabileceğinize dair uyguladığınız teknikleri paylaşabilir misiniz?
“Senaryoyu ilk okuduğumda Ali Vefa’nın tam canlandıracağım bir karakter olduğunu o an anladım. Rolü aldığımda ise dünyalar benim oldu ve rolümün hakkını verebilmek için dizinin başlamasına çok uzun bir süre varken karakterime odaklanıp, çalışmaya başladım. Bu süreçte otizmli çocuklarla çalıştım ve onlarla bol bol vakit geçirdim. Aileleri ile buluştum ve onların yaşadıklarını dinledim.”

Rolünüze layıkıyla bürünebilmek için başka neler yapıyorsunuz?
Yapmak istediğim şeyi göstermesi için bir oyuncu koçu tuttum. Çalışma sürecinin sonunda da oyuncu koçum bu işin olduğunu söyledi ve o zaman kendimi rolüme hazır hissettim.”