ROTA
Giriş Tarihi : 23-12-2020 16:49   Güncelleme : 23-12-2020 16:49

Beş soruda gemi seyahati ​

Uzun yıllar dünyanın en büyük cruise firmalarında yönetici olarak görev almış biri olarak gemi seyahatlerine ilişkin en sık sorulanları yanıtlamak istiyorum.

Beş soruda gemi seyahati ​

-SEYYAH DERGİSİ ARALIK 2020-

Cruise seyahatini ne zaman satın almalı?
“Cruise seyahati satın almak isteyenler, mümkün olduğu kadar erken karar verip, satın almayı yapmalıdırlar. Cruise seyahatleri, uçak bileti gibi tur doldukça fiyatı artan bir rezervasyon sistemine sahiptir. Bir diğer özelliği de gemi turlarının diğer turlara göre çok daha önceden satın alınıyor olması. Gemi seyahatine çıkmadan en az altı ay önce satın alma yapılırsa uygun fiyatlı erken rezervasyon avantajlarından yararlanılabilir.”

Programlar arasında özel deneyim sunan rotalar hangileri?
“Tur paketleri içerisinde özel deneyimler yaşatan birkaç cruise seyahatinden bahsetmemiz gerekir. Bu turlar hem sıra dışı programlar bazında hem de alınacak gemi içi özel servis anlamında özel deneyimler yaşatıyor. Programlar bazında söylemek gerekirse Küba hareketli Karayipler seyahati, sıra dışı bir deneyim sunuyor. Zira gemi ile Küba’yı keşfeden ve Küba’dan gemiyle seyahate çıkan az sayıdaki seyahat severlerden biri olma şansı veriliyor. Yine Birleşik Arap Emirlikleri Ummanlı gemi seyahati de kara turları ile sıklıkla yapılan bu keyifli destinasyonları gemi ile keşfetme ayrıcalığını sunuyor. Çok daha özel bir deneyim yaşamak isteyenler için Atlantik Okyanusu’nu geçebilecekleri transatlantik gemi seyahatlerini öneriyoruz.”

Misafire sunulan fayda bazında farklılaşma noktaları nelerdir?
“Gezileri daha da keyifli kılabilmek adına, misafirlere birçok Türkçe hizmet sunuluyor. Bunlardan bazıları, odalara bırakılan günlük Türkçe bültenler, Türk seyahat severlerin yoğun olduğu programlarda Türkçe anonslar yapılması, menülerin Türkçe olması ve en keyiflisi ise dünyanın herhangi bir ülkesinde, gemide Türk kahvesi keyfi yapabilmeleri. Gemi seyahatlerinde gemi içi hizmetleri anlamında da özel deneyimler sunuluyor. Seyahat sırasında eğlence ve animasyon dalında prestijli şovlar ve gemi misafirlerine özel gösterimler de gerçekleştiriliyor. Misafirler, şovlarını izlerken geminin lounge’unda ister kokteyl eşliğinde, isterlerse yemekli oturumla şovun keyfini çıkarabiliyorlar. Ayrıca mobil uygulamalar sayesinde gemiye giriş - çıkışlar daha hızlı hale getiriliyor. Artık gemilerde mobil ödeme devri başlıyor. Bileğe takılan bilezikler sayesinde aileler, çocuklarının geminin neresinde olduklarını anlık takip edebiliyorlar. Özel fırsatlar, misafirler gemi içinde yer değiştirdiklerinde, her gittikleri kafe, restoran veya eğlence mekânında ceplerinden uyarı ile kendilerine duyuruluyor. Ayrıca gemi seyahatlerinde kullanılan wellness deneyimi ile sağlıklı yaşama hayat felsefesine sahip misafirlere, gemide özel menüler, kalori hesapları, yapılacak sporlar, çevre gezilerinde yürüyüş rotaları, bisiklet ile şehir keşifleri gibi deneyimler sunuluyor.”

Türk yolcular en çok hangi destinasyonları tercih ediyor?
“Türk misafirlerin en çok tercih ettikleri kış sezonu programları, Küba - Karayipler, Kanarya Adaları ile Birleşik Arap Emirlikleri - Umman seyahatleri oluyor. Yaz sezonu gemi programlarından en çok tercih edilenler ise Ege - Adriyatik, Akdeniz, Baltık Başkentleri ve Kuzey Avrupa-Norveç Fiyortları…”

Paket turlarda ne gibi hizmetler sunuluyor?
“Öncelikle tüm paket turları, kişi sayısına bakılmaksızın genellikle rehber garantili oluyor. Paketler, gidiş - dönüş uçak bileti, havaalanı - liman-havaalanı transferleri, havaalanı - liman vergileri ve seyahat sigortası dahil olarak satışa sunuluyor.”