MÜZE
Giriş Tarihi : 22-12-2020 17:05   Güncelleme : 22-12-2020 17:05

Fotoğrafın İzinde Odunazarı

Eskişehir’in tarihi Odunpazarı bölgesindeki Kurşunlu Külliyesi, eskiden nikâh salonu olarak kullanılan alanda keyifli bir fotoğraf müzesine ev sahipliği yapıyor.

Fotoğrafın İzinde Odunazarı

-SEYYAH DERGİSİ ARALIK 2020-

Odunpazarı Belediyesi, Ahşap Eserler Müzesi ve Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’nden sonra hizmet verdiği tarihi bölgeye bir müze daha kazandırdı: Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi. 2017 yılı yazında açılışı yapılan müzede, fotoğraf sanatçısı Osman Yaşar Tanaçan tarafından Odunpazarı Belediyesi’ne bağışlanan fotoğraf makineleri, fotoğraflar, fotoğrafçılıkta kullanılan çeşitli aletler, kitap ve dergilerden oluşan koleksiyon sergileniyor. “Yaşanılabilir Bir Odunpazarı” fikrinden yola çıkılarak hazırlıkları yapılan müzede, ziyaretçilerin fotoğraf ve fotoğrafçılık hakkında bilgi sahibi olmalarının yanı sıra, fotoğraf meraklılarının aktiviteler yapabilmeleri, sergiler açması, kütüphanesinden faydalanması ve fotoğrafın bir bilim olarak ziyaretçilere aktarılması hedefleniyor. Yaşayan bir müze olması için çalışmalar yapılan mekânda amatör ve profesyonel fotoğrafçılığa ilişkin sergiler, eğitimler ve workshoplar da gerçekleştiriliyor.

KÜTÜPHANEDEN KARANLIK ODAYA

Müze, dört ayrı salondan oluşuyor. Birinci salon kütüphane, arşiv ve atölye odası olarak düzenlenirken; ikinci salonda fotoğraf makineleri yer alıyor. Üçüncü salonda, ikinci odanın kronolojik sırasını takip eden fotoğraf makineleri sergileniyor. Dördüncü salonda ise ziyaretçilerin Odunpazarı ile ilgili hatıralar biriktirebileceği, tamamen interaktif düşünülmüş bir dekor odası bulunuyor. Bu salon içerisinde, aynı zamanda filmlerin nasıl yıkandığını (tab edildiğini) gösteren bir karanlık oda konumlanıyor. Ayrıca müzede körüklü makinelerden başlayarak 16 mm.’lik kameraların; analog, kompakt ve polaroid, pocket makinalarla birlikte birçok özel fotoğraf aparatının olduğu koleksiyon teşhir ediliyor. Paşa Mah. Kemal Zeytinoğlu Cad. No 6 adresindeki müze, pazartesi hariç hafta içi her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.