HOTEL
Giriş Tarihi : 21-12-2020 22:04   Güncelleme : 21-12-2020 22:04

Bu kışa buz gibi bir mola

Mevsimin keyfini çıkarmanız için dünyanın en iyi buz otellerini ve iglolarını kış tatili tutkunu seyahat severler için derledik.

Bu kışa buz gibi bir mola

-SEYYAH DERGİSİ ARALIK 2020-

Soğuk sizi rahatsız etmiyorsa eminiz siz de bu karlı maceraya katılmak isteyeceksiniz. İşte karı – buzu, eğlenceye çeviren üç şahane mekân:

1- ICEHOTEL (İSVEÇ) 
İsveç'in Jukkasjärvi kasabasında 1989 yılında kurulan ve dünyanın “ilk buz oteli” olarak bilinen Icehotel, kış, kar, buz ve ışıktan âdeta bir sanat şöleni yaratmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların ellerinde her yıl yeniden hayat buluyor. Misafirler, konaklamaları boyunca aralarında köpek kızağı turu, Kuzey Işıkları safarisi ve kros kayağının da bulunduğu bir dizi etkinliğin keyfini çıkarıyor. 

2- VİLLA IGLU (FİNLANDİYA)
Kuzey Finlandiya'da yer alan Villa Iglu, Ruka Kayak Bölgesi’ne yakın bir konumda bulunuyor. Otel, yataklarının konforunda Kuzey Işıkları’nın keyfini çıkarmak isteyen konukları için cam duvarlı ve tavanlı cam bir iglodan ve sıcacık ahşap kulübelerden oluşuyor. Akşamları yemeğinizi, otelin İsviçre tarzındaki fondue restoranında yedikten sonra, açık sauna ve jakuzilerin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Yemekteki lezzet seçenekleri ise zengin ve az bulunur cinsten. Arzu edene Ren ve Kanada geyiği de var, yerel av etleri servis de… Tercih sizin.

3- IGLUHUT (FİNLANDİYA) 
Bu sıra dışı konaklama mekânı, kendini tam anlamıyla kış doğasının kollarına bırakmak isteyenler için çok iyi bir tercih olabilir. Igluhut isimli otel, Güney Finlandiya bölgesindeki Espoo'da hizmet veriyor. Nuuksio Ren Geyiği Parkı'nın karlarla örtülü çam ağaçları arasında bulunan bu mekânda konuklar, konforlu ağaç evlerin odalarında Ren geyiklerini besleyip fotoğraflarken, doğayla bütün olmanın keyfini çıkarabiliyor. 

Şaşırtıcı Bahşiş Gelenekleri
Seyahatin vazgeçilmez parçası bahşişin yeri ve miktarı konusunda yaşanan tereddütleri gidermek için küçük ipuçları çok işinize yarayabilir. İşte dünyadan ilginç bahşiş gelenekleri...

* Uzak Doğu ülkelerindeki bahşiş gelenekleri keskin farklılıklar gösterebiliyor. Öyle ki bahşişler kimi zaman görevlinin maaşını bile geride bırakabiliyor. Malezya, Tayland ve Singapur'daki restoranlarda ise bahşiş vermek âdetten değil. 

* Bahşiş konusunun suistimal edildiğine inanıp çeşitli önlemler alan ülkeler de yok değil. Örneğin Vietnam'daki restoranlarda bahşiş vermekten uzak durmanızda fayda var. Bahşişin bir rüşvet gibi algılandığı ülkede restoranın kapanmasına bile yol açabilirsiniz.

* Avrupa ülkelerindeki restoranların çoğunda servis hesaba dâhil değilse bahşiş oranını yüzde 10 gibi düşünmek gerekir. ABD'de bu oran yüzde 20'ye kadar çıkıyor. Konaklamalarda ise odanızı her gün farklı birinin temizlediğini düşünerek günlük 2-3 avro yeterli.

* Bahşiş konusunda en cömert davranılan ülkeler, Yunanistan ve Brezilya. Bu ülkelerde bahşiş sunulan hizmetten duyulan memnuniyetin bir ifadesi olarak değil kültürel bir alışkanlık olarak görülüyor. Örneğin Yunanistan restoranlarında servis hesaba dâhil olsa bile üzerine yüzde 15 civarında bahşiş bırakılması bekleniyor.

* Sizin için otel rezervasyonu yapan, konser bileti ya da tekne turu gibi etkinlikleri organize eden otel görevlilerine bahşiş vermek gerekir mi? Seyahat rehberleriyle tanınan Fodors'a göre evet. Bahşişin miktarı elbette sizin için organize edilen işin niteliğine bağlı. Ancak mesela bir çift tiyatro bileti için 5 avro uygun görülüyor.