SEYYAH
Giriş Tarihi : 12-12-2020 11:02   Güncelleme : 12-12-2020 11:04

Güzeller güzeli: Gölyazı

Avrupa’nın en güzel 30 kasabasının yer aldığı liste belli olurken Türkiye’den tek bir yerin bu listede yer aldığı saptandı.

Güzeller güzeli: Gölyazı

-SEYYAH DERGİSİ ARALIK 2020-

Japon Seyahat Acenteleri Birliği (JATA) verilerinden elde edilen bilgilere göre “Avrupa’nın en güzel” 30 kasabasının yer aldığı liste belli oldu. Türkiye’den tek bir yer bu listede yer alırken, Bursa’ya bağlı Gölyazı’nın 10’uncu sırada yer alarak en güzel kasabalar arasına girdiği kaydedildi. Listenin ilk beşinde yer alan diğer yerleşim yerleri ise Kilkenny (İrlanda), Berat (Arnavutluk), Civita Di Bagnoregio (İtalya), Procida (İtalya), Conwy (Galler) olarak açıklandı. Listede Polonya, Fransa, Almanya ve Norveç gibi birçok farklı ülkeden kasabaların yer aldığı bilgisi verildi.

1920’li yıllara kadar küçük bir balıkçı köyü olan Gölyazı’nın kuruluşu, günümüzden 2 bin 500 yıl öncesine dek uzanıyor. Apollonia'nın antik temelleri üzerine kurulan Gölyazı, sadece doğaseverlerin değil; tarih meraklılarının da ilgisini çekecek köşeler saklıyor. Kasabayı çevreleyen 800 metre uzunluğundaki antik surlarda, Helenistik kapı ve kule kalıntılarına rastlamak mümkün. Henüz arkeolojik kazı çalışması yapılmamış asıl esrarengiz antik kalıntılar ise Gölyazı çevresindeki adacıklarda gizli. Yörede bulunmuş sikkelerde tasvir edilen Apollon Tapınağı'ndan kalma harabelerin Kız Adası üzerinde yer aldığı tespit edilmiş. Bölgedeki kazılarda ortaya çıkarılmış antik yapı parçaları, heykel ve sikkeler ise Bursa Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.