SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-12-2020 10:05   Güncelleme : 09-12-2020 10:05

BAE: 'Çin'in Sinopharm Covid-19 aşısı yüzde 86 etkili'

Birleşik Arap Emirlikleri Sağlık Bakanlığı, Çin’in Sinopharm ilaç firması tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının virüse karşı yüzde 86 etkinliğe sahip olduğunu açıklayarak, ülkede devam eden denemelerin ara faz analizine ilişkin detayları paylaştı.

BAE: 'Çin'in Sinopharm Covid-19 aşısı yüzde 86 etkili'
Birleşik Arap Emirlikleri geçtiğimiz aylarda, Sinopharm ilaç firmasının Çin Ulusal Biotec Grubu (CNBG) birimi olan Pekin Biyolojik Ürün Enstitüsü tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının 3. aşama klinik denemelerini başlatmış, Eylül ayında da aşının belirli gruplar için acil kullanımını onaylamıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri Sağlık Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Sinopharm‘ın geliştirdiği aşının virüse karşı yüzde 86 etkinliğe sahip olduğu duyuruldu. Açıklamada ayrıca, analiz sonucunda aşının yüzde 99 nötralize edici antikor serokonversiyon oranına sahip olduğu belirtilerek, orta ve şiddetli hastalık vakalarını önlemede yüzde 100 etkinlik gösterdiği aktarıldı. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında, aşının ara faz analizinde ciddi bir güvenlik endişesine rastlanmadığı da kaydedilirken, aşının ülkedeki denemelerine 125 milletten 31 bin gönüllünün katıldığı bilgisi paylaşıldı. Katılımcılarda görülen yan etkiler, kaç gönüllüye aşı verildiği ve kaç gönüllünün plasebo aldığına ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Birleşik Arap Emirlikleri, koronavirüse karşı Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının klinik denemelerine katılacak gönüllüler aradığını duyurdu. Sinopharm’ın koronavirüs aşısının denemeleri ise Mısır, Ürdün ve Bahreyn'de sürdürülüyor.