SERGİ
Giriş Tarihi : 30-11-2020 17:11   Güncelleme : 30-11-2020 17:26

Sanatçı ve zamanı

Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı pandeminin en bunaltıcı günlerinde bile çevrimiçi sergileriyle hayatımızı şenlendiren İstanbul Modern'de koleksiyon sergileri sürüyor.

Sanatçı ve zamanı

-SEYYAH DERGİSİ KASIM 2020-

İstanbul Modern’in koleksiyon sergisi “Sanatçı ve Zamanı”, Türkiye’nin mihenktaşı düşünür ve edebiyatçılarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında” sözlerini de bir çıkış noktası olarak belirliyor. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük ilgisini çeken etkinlik, yazar Tanpınar’ın görüşleri etrafında farklı coğrafyalardan sanatçıların geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki hesaplaşmalarına dair derinlikli bir görünürlük sunuyor. 

Sergi, Tanpınar’ın tüm çalışmalarına merkez oluşturan “zaman” kavramı üzerinden sanatçıların zamanlararası varoluş serüvenlerine dair bir yol haritası vaat ediyor. Aynı zamanda farklı zamanları hayal edebildiğimiz bir çağda, Tanpınar’ın görüşlerinin kuşatıcı zenginliğini de hatırlatmak istiyor. Müze koleksiyonundan 109 sanatçının 193 çalışmasına yer veren sergi, sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağa ve hesaplaşmaya dair bir düşünce alanı öneriyor ve geçmişten geleceğe farklı zamanları, belirli ortak temalar çerçevesinde bir araya getiriyor. Sergi bünyesinde yer alan eserler hakkında detaylı bilgi ve güncel ziyaret saatleri için 'istanbulmodern' internet adresine göz atabilirsiniz.