TURİZM
Giriş Tarihi : 25-11-2020 15:28   Güncelleme : 25-11-2020 15:31

SEKTÖRÜMÜZDE NELER OLUYOR?

Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesi, turizmimiz için umut verici sonuçlar doğuruyor. Peki sektörde son durum ne? İki uzman isme sorduk.

SEKTÖRÜMÜZDE NELER OLUYOR?

- SEYYAH DERGİSİ KASIM 2020 -

Dünyada salgından en çok etkilenen alanlardan biri de hiç kuşkusuz bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm sektörü. Sektörün daha çok gelişmesi ve elde edilen gelirlerin artması için bu alanın çeşitliği de büyük önem taşıyor. İşte ilk ağızdan görüşlerle turizmimizin hâli pür-melâli…

GÜVENLİ TURİZM MODELİ SEKTÖRÜ HAREKETLENDİRDİ

Dr. Köksal Holoğlu (Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Derneği Başkanı)

“Salgın, turizm sektöründe büyük kayıplara neden olurken; ülkemizin koronavirüs ile mücadelesini, önümüzdeki dönemler için, özellikle sağlık turizmi açışından umut verici olarak değerlendirebiliriz. Türkiye zaten dünya standartlarında sağlık hizmetleri, fiyat politikası, konum gibi sağladığı birçok avantaj ile dünyada önde gelen destinasyonlar arasında yer alıyor. Öyle ki Türkiye’nin sağlık turizmi son beş yılda yüzde 60 oranında artış yakaladı. Türkiye’nin elde ettiği 6 milyar dolarlık rakamın 2020’de daha yükseleceğini umuyorduk. Ancak nisan ayından itibaren her şey durdu. Dünyayı etkisi altına alan salgın, küresel çapta bir turizm krizine sebep oldu. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün COVID-19’un turizm sektörüne etkilerine ilişkin raporu da bu durumu destekler nitelikte. Rapora göre geçen yılın aynı ayına göre bu yıl turist sayıları yüzde 93 geriledi. Salgın nedeniyle yılın ilk altı ayında uluslararası turist sayısı 440 milyon kişi azaldı ve küresel turizmde 460 milyar dolar gelir kaybı yaşandı. Söz konusu kaybın, 2009’daki küresel ekonomik krizde turizmde yaşanan gelir kaybından beş kat fazla olduğu belirtildi. Türkiye, güvenli turizm modeliyle salgının sektöre yaşattığı kaybı da en aza indirmeye çalışıyor. Turizmde alınan tedbirler, koronavirüs ile mücadelede yürütülen başarılı süreç gibi etkenler, geçtiğimiz yıllardaki gibi olmasa da bir hareketlilik sağladı. Bu alanda yaşanan çeşitlilik ekonomimize büyük katkı sağlıyor. Sağlık turizmi de bu alanlardan biri. Mesela ülkemize gelen bir turist ortalama 650 dolar harcarken, sağlık turisti 3-4 bin dolar bırakıyor. Fakat pandeminin etkisi nedeniyle sağlık turizminde geçtiğimiz yıl ile kıyasladığımızda bu yılın ilk altı ayında yüzde 70 oranında düşüş yaşadık.”


DURGUNLUĞUN AŞILMASINI BEKLİYORUZ

Yaşar Çelik (biletall.com CEO’su)

“Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının olumsuz etkilerini hisseden alanların başında turizm sektörü geliyor. Normalde okul açılışlarında, ara dönemlerde ve tatillerde sektörde ciddi bir hareketlilik yaşanması gerektiğini dile getirmek istiyorum. Geçen yıl ilk defa uygulamaya konulan ara tatiller bile olumlu katkı sağladı. Fakat bu sene durum farklı… Uzaktan eğitim kararının alınması ile birlikte öğrencilerin seyahatleri iptal olmuş oldu. Pandemi sebebi ile zaman zaman lokal hareketlilikler yaşansa da genel anlamda beklentileri karşılamaktan uzak geçen yaz sezonu ardından eğitim seyahatlerinin de olmaması hem 2020’nin son hareketini hem de 2021’de gerçekleşecek olan ara tatil seyahatlerinin iptal olmasına neden oldu. Pandemi sürecinin devam etmesi, yeni eğitim - öğretim döneminde de etkisini gösteriyor. Öyle ki okullar yaklaşık altı ay kapalı kaldıktan sonra, okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinden başlayarak yüz yüze ve uzaktan eğitimin birlikte gerçekleşeceği bir sisteme geçildi. Ayrıca üniversiteler ve yüksekokullarda eğitim faaliyetlerine büyük oranda uzaktan devam ediyor. Hal böyle olunca birçok sektör durumdan olumsuz etkilendi. Bu alanlardan biri de seyahat sektörü olarak karşımıza çıkıyor. Eğitim dönemlerinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile ara tatil dönemleri, seyahat sektörü için oldukça önem arz ediyor. Bu dönemlerde otogar ve havalimanı gibi yerlerde hareketlilikler görürdük. Ancak bu sene tablo normalden çok farklı… Turizmciler olarak beklentimiz, sonbahar aylarının gelişiyle birlikte eğitim seyahatleri ile bir hareketliliğin başlamasıydı. Fakat uzaktan eğitim kararının açıklanması ile beraber planlanan seyahatler de iptal edildi. Ayrıca salgınından korunmak isteyen yazlıkçıların ya da memleketine gidenlerin birçoğu, bu yıl tatillerini uzatıp evlerine dönmedi. Olumsuz bir tablo sergilemek istemiyorum elbette ama seyahat sektörünü 2020’in kalan günlerinde ve 2021 yılında çok zor günlerin beklediğini bir kez daha görmüş olduk.”