GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-11-2020 18:51   Güncelleme : 23-11-2020 18:51

Tarihi Yedikule Hisarı restore ediliyor

Türkiye'nin ve dünyanın en eski açık hava müzelerinden biri olan, İstanbul'un sembol yapılarından Yedikule Hisarı, tekrar halkla buluşmaya hazırlanıyor.

Tarihi Yedikule Hisarı restore ediliyor

-SEYYAH DERGİSİ KASIM 2020-

İstanbul’un pek çok dönemine tanıklık etmiş, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Yedikule Hisarı, şehrin tarihsel öğelerini içinde barındıracak restorasyon sürecine giriyor. Restorasyon boyunca Yedikule Hisarı aşamalı olarak ziyarete açılacak. Müzik dinletileri, ulusal ve uluslararası sergiler ile kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan tarihi yapının, Türkiye ve bölge ekonomisine katkıda bulunması ve dünyanın en gözde kültür sanat merkezlerinden biri olması hedefleniyor. Yedikule Hisarı’nda uluslararası düzeyde bir sanat galerisi ile Birinci Theodosius’tan Fatih Sultan Mehmet’e, Genç Osman’dan Macar elçisine kadar burada izi olan önemli şahsiyetlerin hikâyelerinin anlatılacağı bir müze de yer alacak. Böylece Yedikule Hisarı dünyanın en gözde kültür ve sanat merkezlerinden biri haline gelecek. 

ORTAK KÜLTÜR MİRASI
İnşasına 5. yüzyılda başlanan ve Doğu Roma İmparatorluğu döneminde şehri çevrelemesi için yapılan Yedikule Hisarı’na ismini veren yedi kuleden üçü, Bizans döneminde dördü ise Osmanlı zamanında yaptırılmış. Yedikule Hisarı, tarih boyunca farklı amaçlar için kullanılmış. Bizans dönemi kara surları ve en önemli kapılarından Altın Kapı ile Osmanlı döneminde inşa edilen kule ve surlardan oluşan yapı, kentin çok katlı, çok kültürlü ortak kültür mirasının en görkemli anıtlarından biri. Yedikule Hisarı, çoğunlukla zindan olarak anılsa da aslında yapılış amacı şehre gelen yabancı kralları ve mevki sahibi kişileri görkemli bir giriş kapısıyla karşılamaktı. 413-439 yılları arasında, İkinci Teodosios döneminde inşası tamamlanan yapının bugünkü halini alması ise İstanbul’un Fethi’nden sonraya dayanıyor. İstanbul’un Fethi'nden önce bir süre hapishane olarak da kullanılan yapı, Osmanlı döneminde hapishane, darphane, sanat evi, hayvanat bahçesi olarak kullanılmış; hatta uzun bir süre Osmanlı hazinesi burada muhafaza edilmiş. Hisarların içerisinde bir de mahalle varmış. İstanbul’un Fethi’nden sonra inşa edilen ilk cami ise hisarların içerisinde yer alan Yedikule Hisarı Fatih Camii olarak biliniyor.

TURİZM POTANSİYELİNİ ARTTIRACAK
Yedikule Hisarı’nın restorasyon projesinin tanıtımında konuşan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Fatih ilçesinin İstanbul’un ve Türkiye’nin turizm potansiyelinin büyük bir kısmını üstlendiğini, ilçenin Türkiye’nin vitrini olarak nitelendirilen camilerin, tarihi eserlerin, müzelerin, sarayların, mimari yapıların ve doğal güzelliklerin başkenti olduğunu söyledi. Yedikule Hisarı’nın da bu potansiyeli daha üst seviyelere taşıyacak bir tarihe sahip olduğunu ifade eden Başkan Turan, sözlerine şöyle devam etti: “Hisarın denize yakın lokasyonda bulunması, İstanbul’un her yanından görülebilmesi amacıyla ışık gösterileri ve video mapping uygulamaları gerçekleştirilecek. Yedikule Hisarı ve çevresine yönelik kent kültürü, sosyolojik ve sosyo-ekonomik araştırmalar yapılacak. Bu araştırmaların sonuçları kitap halinde yayınlanacak. Ayrıca İstanbul’un en eski semtlerinden olan Yedikule’yi tanıtıcı etkinlikler gerçekleştirilecek. Yedikule Hisarı’nın İstanbul turizm destinasyonuna alınması için görüşmelerimiz sürüyor. Hisar, sadece etkinliklerin yapıldığı bir mekân olmayacak. Aynı zamanda açık hava müzesi ve içinde birçok anı, hikâye barındıran muhteşem bir mekân olduğundan tur operatörlerinin güzergâhlarını renklendirip, çeşitlendirecek. Ayrıca basılı rehberlerde ve dijital mecralarda da yer alması için çalışmalarımız olacak.”