GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-11-2020 16:25   Güncelleme : 20-11-2020 16:33

Türkiye'de termal turizmin yedi harikası

Son yıllarda özellikle alternatif tıp ve SPA kültürünün de yaygınlaşmasıyla daha da önem kazanan termal bölgelerini Seyyah okurları için derledik.

  Türkiye'de termal turizmin yedi harikası

-SEYYAH DERGİSİ KASIM 2020-

Ülkemiz bulunduğu konum gereği birbirinden farklı turistik seçenekler sunmakta. Gerek deniz gerek kayak gerekse kültür turizmi için herkese hitap eden bir çeşitliliğe sahip. Belki de içlerinde hem sağlık hem de turizmi bir araya getiren ise termal turizm. Sahip olduğu jeotermal enerjiden dolayı termal su kaynakları açısından zengin bir ülkede yaşıyoruz. İşte tam da şimdi gidilebilecek termal öneriler:

1.    Afyon
Şüphesiz ki Afyon denince birçok kişinin aklına önce termal kaplıcaları geliyor. Farklı su dereceleri ve birden fazla kaplıca tesisiyle öne çıkan Afyon, aynı zamanda her bütçeden tüketiciye hitap eden konaklama alternatiflerine de sahip. PH değeri yüksek olan termal sular, romatizma, dolaşım sistemi, cilt ve kadın hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı oluyor.

2.    Yalova
Yalova bulunduğu konum itibarıyla pek çok kişi tarafından tercih edilen bir termal destinasyon. Özellikle de yeşillikler içindeki doğası, bol oksijeni ve temiz havasıyla bütünsel bir arınma imkânı sunuyor. Yalova’nın Armutlu ve Termal ilçelerinde bulunan termal merkezlerin suyu, romatizma hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.

3.    Bursa
Kültürel tarihi ve doğal yapısı ile yerli ve yabancı pek çok turist tarafından tercih edilen Bursa, aynı zamanda kaplıcaları ve hamamlarıyla da oldukça ünlü. Öyle ki yüz yıllık hamamların olduğu sokaklarda bile yerden yükselen su buharını görmek mümkün. İçeriğindeki kükürt sebebiyle kahverengiye dönük suyu olan Bursa kaplıcaları, Bizans dönemine uzanan bir geçmişe sahip. Çekirge ve Kükürtlü semtlerinde termal tesis olarak hizmet veren pek çok otel hizmet vermekte. Eğer yolunuz Bursa’ya düşerse şehrin en ünlü kaplıcası, Karamustafa Hamamı’na uğramadan dönmeyin.

4.    Denizli
Pamukkale Travertenleri ile dünyaca üne sahip olan Denizli, termal turizm için de tercih edilen bir nokta haline geldi. Denizli şehir merkezine 5 km uzaklıkta yer alan Karahayıt Kaplıcaları’nın suyu, kaynağından 60 derece sıcaklıkta çıkıyor. Bölgenin kendine özgü kırmızı renkli ve şifalı termal suları, özellikle içerdiği zengin mineralleri sayesinde sindirim sistemi, dolaşım sistemi ve iskelet hastalıklarına oldukça iyi geliyor. Bölgede konaklama yapmak isteyenler için ise apart dairelerden beş yıldızlı otellere kadar pek çok seçenek bulunmakta. 

5.    Gönen 
Balıkesir’in Gönen ilçesindeki şifalı sular, binlerce yıldır kullanılıyor. MÖ 4. yüzyılda Artemea adıyla bilinen Gönen’deki termal kaynaklar,  dönemin kralları tarafından tercih edilirmiş. Sıcaklığı 81 ila 82 derece arasında değişen şifalı sular, bilhassa sinir sıkışmaları, damar tıkanıklığı, bel fıtığı ve boyun fıtığı gibi hastalıkların tedavisinde oldukça etkili. Gönen Kaplıcaları’nın bulunduğu bölgede, yıl boyunca hizmet veren konforlu oteller yer alıyor. 

6.    Bolu
Evliya Çelebi’nin “Seyahatname”de bahsettiği Bolu Kaplıcaları, yüzyıllardan beri şifa dağıtmayı sürdürüyor. Sıcaklığı 42 ila 44 derece arasında olan şifalı sular, sülfat, kalsiyum, magnezyum ve florürlü bileşimden oluşuyor. Banyo ve içme için elverişli olan sular, dolaşım sistemi, cilt, solunum yolu, sindirim sistemi ve metabolizma hastalıklarının tedavisine yardımcı oluyor. Yeşillikler içinde, doğanın kalbinde şifalı bir tatil yapmak isteyenler için Bolu, gerçekten de harika bir seçenek.

7.    İzmir
Dört mevsimin gözde destinasyonu İzmir, aynı zamanda kaplıcalarıyla da ünlü. Denize yakın kaplıcaların olması, İzmir’i farklı bir noktaya koyuyor. Bayındır, Urla, Çeşme, Seferihisar, Bergama, Dikili ve Tire’de kaplıcalar bulunmakta. Bölgenin su sıcaklığı, 38 ila 75 derece arasında değişiyor. İzmir’in pek çok antik kente ev sahipliği yapması, bölgede bulunan kaplıcaların aslında birer tarihi eser olmasını da kaçınılmaz kılıyor. Tarihte Eskülap Banyoları adıyla tanınan Bergama’daki Güzellik Ilıcası, rivayete göre Kleopatra’nın banyo yaptığı yer.