TURİZM
Giriş Tarihi : 18-11-2020 16:14   Güncelleme : 18-11-2020 16:14

Adriyatik Güzeli KARADAĞ

Dünyanın en güzel 20 körfezinden biri seçilen Kotor’un ev sahibi Karadağ, Orta Çağ şehirleri ve el değmemiş doğasıyla Balkanların nadide köşesinde keşfedilmeyi bekliyor.

Adriyatik Güzeli KARADAĞ

-SEYYAH DERGİSİ KASIM 2020-


Karadağ, Bosna - Hersek, Arnavutluk ve Sırbistan’ın çevrelediği küçük, ama turistik cazibesi yüksek bir ülke. 1950’li yıllarda Monte Carlo’ya benzetilen, ancak sonrasında uzun süre gözlerden uzak kalan Karadağ, bağımsızlığını kazanmasının ardından tüm dünyada seyahat severlerin gözdesi haline geldi. Doğası ve tarihi ile Adriyatik kıyılarının yeni gözdesi olan Karadağ’ın beş yıl içinde Avrupa Birliği’ne entegre olması bekleniyor. Bu süreçte Avrupa’da yaşamak ya da yatırım yapmak isteyen Türkler için de kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor.

1950’Lİ YILLARIN İHTİŞAMINA DÖNÜŞ!

1950’lerde Sophia Loren, Elizabeth Taylor ve Orson Welles gibi dünyaca ünlü isimlerin favori mekânı olan Karadağ, 1990’lı yıllara gelindiğinde Balkan Savaşı sebebiyle unutulmaya yüz tutmuştı. 2000’li yılların başında ülkenin doğasının ve tarihinin yeniden keşfedilişi, nihayet 2006 yılında bağımsızlığını kazanması ile turizm profesyonellerinin ve lüks yatırımcıların ilgi odağına dönüşen Karadağ, tüm ihtişamı ile eski günlerine geri dönüyor. Akdeniz’deki kalabalık destinasyonların aksine ziyaretçilerine sunduğu sakin yaşam imkânı ile Karadağ hem yatırımcılara hem de yeni bir yaşam kurmak isteyenlere kapılarını açıyor. 

AVRUPA’NIN EN GENÇ ÜLKESİ

Adriyatik’in yeni yatırım cenneti Karadağ, Türk yatırımcılarını bekliyor. Son yıllarda Amerika’dan Katar’a pek çok büyük yatırımcının gözdesi haline gelen “Avrupa’nın en genç ülkesi” Karadağ, Türk yatırımcıları ve Avrupa’da yaşam hayali kuranları âdeta bir mıknatıs gibi kendisine çekiyor. Karadağ’da çalışma ve oturma izni konusunda tek uzman şirketi olan Hexagon’un kurucu ortağı Hakan Aksu, ülkenin gelişen ekonomisini ve Türk şirketlerini bekleyen yatırım fırsatlarını Seyyah dergisi için anlattı. Hakan Aksu, Adriyatik’in incisi Karadağ’ın yatırım fırsatlarının birçok yabancı yatırımcının ilgisini çektiğini, ancak Karadağlıların özellikle Türkiye’den gelecek yatırımcıları beklediğini söylüyor. Aksu, “Türkiye’den büyük beklentileri olan Karadağ’dan, bilhassa Türk yatırımcılara davet var. Yanı başımızda bulunan bu genç ülkede, çeşitli yatırım fırsatları Türkleri bekliyor.” dedi.

ORTAK GEÇMİŞİMİZ VAR 

Karadağ’ın ortak geçmişimiz sebebiyle Türklere yakın olduğunu söyleyen Hakan Aksu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Osmanlı’nın iz bıraktığı kardeş coğrafyalar ile kültürel ve ekonomik köprülerin sürdürülmesi açısından Karadağ önemli bir noktada yer alıyor. Son dönemlerde kurulan sıcak siyasi ilişkiler sonucunda da Türkiye’den Doğuş Grubu, Net Holding, Global Yatırım Holding, Gintaş ve Tosyalı Holding gibi Türk şirketleri, Karadağ’da ciddi faaliyetlerde bulundular. Özellikle turizm yatırımı konusunda Türkiye’den büyük beklentileri olan Karadağ’da orta ve küçük ölçekli şirketler için de pek çok cazip yatırım fırsatları bulunuyor.  Biz de hangi yatırımların nasıl yapılabileceği konusunda uzman ekibimizle danışmanlık hizmeti veriyoruz.” dedi.

DÜNYANIN GÖZDESİ

Karadağ’a Türk vatandaşlarının vizesiz girebildiği belirten Aksu, “Çalışma ve oturma izni işlemlerini kısa sürede tamamlıyoruz. Beş yıl içinde kalıcı çalışma ve oturma iznine sahip olacak Türk vatandaşları, AB üyesi ülke vatandaşlarının sahip olacağı tüm haklardan da yararlanabilecek. Karadağ, tam üyelik için tüm ön çalışmalarını tamamlamak üzere… Başta Rusya, Amerika, Kanada, İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere dünyanın önemli yatırımcılarının gözdesi haline gelen Karadağ’da bugün yapacağınız yatırımın yarınki getirisi, beklentinizden de büyük olacaktır.” şeklinde konuştu. İki Türk ve dört Karadağlı ortaktan oluşan Hexagon Holding, Karadağ’da kendi deneyimlerini Türk yatırımcılarla paylaşıyor. Şirketin kurucu ortağı Hakan Aksu, Kotor’da 40 dönüm üzerinde 12 ay açık bir SPA oteli ve rezidans projesi gerçekleştirdiklerini, 55 milyon avroluk bu projenin Karadağ’ın en büyük üçüncü turizm yatırımı olduğu söylüyor. Tüm bu süreçte gerek belediyeler gerekse de hükumet yetkilileri tarafından kendilerinden tek bir kuruş istenmediğini aktaran Aksu, ülkede yatırımcılara tüm olanakların sağlandığını belirtiyor.

TÜRKLER ÇOK SEVİLİYOR 

Karadağ’da ülke turizmine hizmet eden iş insanlarının aktardığı deneyimler ise bir hayli ilginç. Yetkililer, ülkede bürokrasinin olmadığını ve Karadağ’ın uluslararası platformlarla yoğun çalışmalar yürüttüğünü anlatıyor. Turizm profesyonelleri deneyimlerini şöyle aktarıyor: “Karadağ geçtiğimiz aylarda NATO üyesi oldu. Böylece Sırbistan ya da Hırvatistan ile ilgili endişe duyan yatırımcıların endişeleri giderildi. Daha da önemlisi, Karadağ hukuk sistemi olarak tüm Kopenhag kriterlerini yerine getirmekte. Böylece yatırımcılar, haklarının sağlam bir hukuk sistemi ile korunduğunun bilincinde oluyorlar. Doğal ve tarihi alanlarının birçoğunun UNESCO koruması altında olduğu ülkede, bizim de pek çok mirasımız var. Gittiğiniz her mekânda, alışveriş yaptığınız hemen her dükkânda size gülümseyen yüzlerle karşılaşacaksınız. Çünkü Karadağ’da Türkler çok seviliyor.

VİZE ALMA DERDİ YOK 

Ekonomisi, büyük oranda turizm ve servis sektörüne dayalı olan Karadağ, her geçen yıl daha çok turist alıyor. Türklere vize uygulamayan Karadağ’da restoran ve gayrimenkul alımları, önemli birer yatırım aracı olarak görülüyor. Resmî para birimi avro olan Karadağ’da kurumlar vergisi oranı sadece yüzde 9. Ülkede yeni iş kuranlara vergilerde düşük başlangıç sınırları sunuluyor. Mülk hakları oldukça sıkı kanunlarla güvence altında tutuluyor. Ayrıca üç günde şirket kurmak, 21 günde çalışma ve oturma izni almak mümkün olabiliyor. Beş yıl içinde AB’ye tam üye olması beklenen Karadağ’da 2009 yılından itibaren 50 binin üzerinde şirket kurulmuş. Nüfusu 620 bin olan Karadağ’a ulaşmak da oldukça kolay. İstanbul’dan Podgorica Havalimanı’na 1,5 saatte ulaşılabiliyor. Ülkeye her gün THY’nin uçuşları bulunuyor. Ne dersiniz? Keşfedilmeye değer bir ülke değil mi?