TURİZM
Giriş Tarihi : 10-11-2020 16:56   Güncelleme : 10-11-2020 16:56

Yörükleri Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Manavgat’ta bölgenin kültür ve geleneklerini gelecek nesillere aktarmak üzere bir müze kuruldu. Yörük kültürünün yaşatıldığı mekânda, bine yakın etnografik eser sergileniyor.

Yörükleri Ne Kadar Tanıyorsunuz?

-SEYYAH DERGİSİ KASIM 2020-

Antalya’nın önemli değerlerinden biri olan Yörük kültürü, zamanın yıpratıcı etkisine karşı koyup hâlâ varlığını devam ettiriyor. Fakat bu zengin kültürü yaşayanların sayısının günden güne azalıyor, yerel yönetimi harekete geçirmiş. Bu kapsamda Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı tarafından Manavgat’ın Evren Mahallesi’ne bir Yörük Müzesi kuruldu. Tematik bir sergilemenin yapıldığı Özel Yörük Müzesi’nde Yörüklerin mekânları, sosyal hayatı, dokumacılık, el sanatları, hayvancılık, tarım ve mutfak kültürü gibi konular ziyaretçilere tanıtılıyor.

CANLANDIRMALI MÜZE

Yaklaşık 4 bin metrekarelik bir alana kurulan Özel Yörük Müzesi’nde ayrıca Yörük yaşantısını, gelenek ve göreneklerini dünyaya tanıtmak ve müzenin açık hava sergilerini daha anlaşılır kılmak için heykellerle canlandırmalar yapılıyor. Yörük göçü, hayvancılık ve Yörük kültürünün önemli bir eğlencesi olan yağlı güreş sporu da gözler önüne seriliyor. Müzenin açık hava sergi alanına kurulan üç tip Yörük çadırı da konuklar tarafından gezilebiliyor. Yörük kültürünü yaşayan vatandaşlardan gelecek bağışlarla sergileri periyodik olarak güncellenmesi hedeflenen Özel Yörük Müzesi, haftanın her günü saat 08.30-17.30 arasında ücretsiz olarak gezilebiliyor. www.yorukmuzesi.org

YÖRÜKLER KİMDİR?


Teke Sancağı olarak bilinen Antalya, 1207 yılında Türk hâkimiyetine girdi ve bu tarihten itibaren belirli aralıklarla yöreye gelen Yörüklerin yerleşimine sahne oldu. Yörükler, Akdeniz sahil şeridinde kışlayıp Torosların yüksek düzlüklerinde yaşarken, hayvancılığın yanı sıra tarımla da uğraştılar. Engebeli ve sarp Torosların doğal geçitlerini göç yolu olarak kullanıp yaylaklarına ulaştılar. Antalya yüzyıllar boyunca hummalı hazırlıklarla başlayıp büyük bir düzen içerisinde kışlak, yaylak ve güzlek arasında dönüşümlü olarak devam eden Yörük göçüne tanıklık etti.