SEYYAH
Giriş Tarihi : 09-11-2020 17:14   Güncelleme : 09-11-2020 17:19

Bilecik'te sonbahar kampı

Geçen sene geçerken uğradığım Bozcaarmut Göleti'ne yolum yine düştü. Hava biraz serindi, ama çok keyifli bir kamp oldu.

Bilecik'te sonbahar kampı

-SEYYAH DERGİSİ KASIM 2020-

İlk ziyaretimde Bozcaarmut Göleti’ne akşam saat 18.00 gibi ulaştığım için karanlığa kalmış ve çevreyi hakkıyla gezememiştim. Bölgeyi hava kararmadan önce sadece 15 dakika görme şansım olmuştu. Bu sefer bu güzel manzaranın tadını çıkarmaya karar verdim. Tek gece kalacağım ve göl çevresinde pek düz alan olmadığı için çadır yerine hamak kampı kurmaya karar verdim. 

BİLECİK KIRSALINDA
Bozcaarmut, Bilecik sınırları içinde Bozhöyük’e yakın konumda yapay bir gölet. Yapay, ama çok da güzel yapılmış diyebiliriz. Burada manzaraya doyum olmuyor. Ortamın sessiz ve sakin hali gerçekten de çok keyifli… 1090 rakımda bulunduğu için yazın bile serin oluyor. Kışın ise karla kaplı ve oldukça soğuk. Yine de kış aylarında manzarası için görmeye değer. Çevresindeki doğa oldukça güzel ve derinlerine doğru girdikçe harika manzaralar yakalamak mümkün. Bozcaarmut Göleti’nin yaban hayatına gelince… Bölgede yaban domuzu, çakal, hatta ayı yaşadığını söyleyenler var, fakat doğrusunu isterseniz ben hiç birine rastlamadım. Yalnız günübirlik piknikçilerin zaman zaman bıraktığı çöplerden dolayı, vahşi hayvanların göl kıyısına inmesi normal… O yüzden dikkatli olmak ve önlemler almak lazım. Son dönemde ise civarda köpekler gezindiği için yaban hayatı göl kıyısına pek inmiyor. Köpek yoksa da siz dikkatli olun elbette…

MANZARALI SAATLER
Bozcaarmut Göleti’nde manzaraya karşı kampınızı kurmadan önce mıntıka temizliği yapmanız gerekebilir. Manzaraya karşı kamp kurmak demişken gölün kıyısı eğimli… Bir diğer ifade ile bölgede düz olan yerler oldukça az. O yüzden gölün etrafında biraz dolaşıp keşif yapmak lazım. “Göl manzarası olmasa da olur. Ben çadırımı kurayım, sonra gezerim.” diyorsanız sorun yok. Nitekim orman içinde de güzel yerler mevcut. Bozcaarmut Göleti’nde yaptığım hamak kampında gündüz hava sıcaklığı, ortalama yedi santigrat dereceydi. 

NE ZAMAN GİDİLİR?
Bu sorunun cevabı aslında çok çeşitli olabilir. Bozcaarmut ilkbahar ve yaz aylarında, özellikle hafta sonları piknikçi akınına uğruyor. Hafta içi nadiren de olsa bölgenin sessiz - sakin zamanlarını yakalayabilirsiniz. Ancak ıssızlık sizin için olmazsa olmazsa bu dönemlerde işiniz zor olabilir. Sonbahar aylarında da yine hafta ortasını tercih etmek lazım! Ben ekim ayında çok sayıda sakin kamp yaptım. Fakat yine de hafta sonu söz konusu olursa piknikçi sayısı artıyor. Bozcaarmut Göleti’nin en güzel zamanı ise kış, ama bu seferde de ciddi soğuklar başlıyor. Deneyimli değilseniz burada kışı yaşamak sizin için yorucu olabilir. Kısacası sakinlik istiyorsanız hafta içi ve soğuk zamanları, manzara istiyorsanız kış ve suyun yükseldiği bahar aylarını tercih etmenizi öneririm.

NASIL GİDİLİR?
En güzel haber göle kadar yolun asfalt olması... Google haritalar da sorunsuz çalışıyor. Konumu işaretleyip gaza basabilirsiniz. Bölgede telefon da nispeten çektiği için sorun olmuyor. Geliş yönünüze göre iki taraftan da gölede giriş yapabiliyorsunuz. Yani kısaca Bozcaarmut Göleti’ne ulaşım zor değil.

BÖLGEDE NELER YAPILABİLİR?
Eğer izinleriniz varsa olta balıkçılığı yapılabiliyor. Maalesef açı ve kadraj sınırlı, ama fotoğraf merakınız varsa yine de güzel kareler çıkarabilirsiniz. Yürüyüş için ise güzel rotalar bulmak mümkün. Yeni açılan yol ile gölün etrafında tam tur atabiliyorsunuz. Bölgedeki yürüyüş rotaları için internette biraz araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca Bozcaarmut konumu itibarıyla bir kavşak noktasında. Bunu bir avantaja çevirip, bölgedeki farklı yerlere gidebilirsiniz.

NE VAR, NE YOK?

Tesis, restoran vb. yok
Konaklama yeri, pansiyon, otel, bungalov vb. Yok
Temiz su kaynağı var gibi… (çeşme var, ama her zaman akmıyor)
Ateş yakma imkânı var (lütfen yakılmış yerleri tercih ediniz)
Odun bulma imkânı var (ormanın içlerinde)
Tuvalet yok  (aslında var ama konforsuz)
Telefon ve internet var (belli yerlerde çekiyor)
Trekking sevenler için uygun parkurlar var