FOTOĞRAF
Giriş Tarihi : 02-11-2020 17:02   Güncelleme : 02-11-2020 17:02

3 Bin fotokapan av peşinde

Dünyada çoğunlukla ulaşılması zor doğa şartlarında yaban hayatını gözlemlemek için kullanılan fotokapanlar, Türkiye'de orman suçlarının tespitinde etkin bir şekilde kullanılıyor.

3 Bin fotokapan av peşinde

-SEYYAH DERGİSİ KASIM 2020-

Yerli ve millî yapay zeka ile çalışan 2 bin 669 fotokapan, Türkiye genelinde ağaç kesme, nakil, açma, taşıma, otlatma ve kaçak avlanma gibi suçların yoğun olarak yaşandığı stratejik bölgelerde 7 gün, 24 saat gözcülük yapıyor. 

ÇEVRE KORUMA ÖNLEMİ
Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşın ormancılık faaliyetlerine tüm hızıyla devam eden Orman Genel Müdürlüğü (OGM), ormanların korunması için çalışmalarına durmaksızın devam ediyor. Yangın gözetleme kuleleri, dronlar ve bu yıl ilk kez kullanılan insansız hava araçlarına (İHA) ilave olarak 28 orman bölge müdürlüğünde yer alan toplam 2 bin 669 adet fotokapan ile özellikle orman suçlarına karşı takip ve iz sürme işlemleri gerçekleştiriliyor. 

HAREKET DUYARLI İZLEME
Kesme, nakil, açma, otlatma, taşıma, kaçak avlanma gibi orman suçlarının engellenmesi için büyük katkı sunan fotokapanlarla aynı zamanda iş gücü, kaynak ve zaman tasarrufu da sağlanıyor. Öyle ki hareket ve ısıya duyarlı sensörlerden sağlanan görüntü ve videolar, anlık olarak OGM’deki Ormanları İzleme Koruma Entegre Müdahale (ORİKEM) merkezine aktarılıyor ve buradaki yazılımla analiz edilerek söz konusu bölgeye en yakın orman koruma faaliyetindeki yetkiliye iletiliyor. Yetkililer, daha sonra fotoğrafı çeken fotokapana intikal ederek gerekli işlemleri yapıyor. 

TEHDİTLER KARA LİSTEYE 
Orman suçu işlenme olasılığı yüksek olan noktalarda yer alan fotokapanlar için Orman Genel Müdürlüğü, emniyet ve jandarma kolluk kuvvetleriyle de ortak çalışmalar yapıyor. Bu sayede orman suçlarında gözle görülür azalma tespit edilmiş durumda. Yerli ve millî yapay zeka destekli fotokapanlarda insan, hayvan ve araç türüne göre alarm oluşturma özelliği bulunuyor. Aynı zamanda orman suç aletlerini, canlı-cansız nakil vasıtalarını tanımlayarak alarm sınıfları oluşturan fotokapanlara, plaka tanımlama ve kara listeye alma özelliğinin eklenmesi için de çalışmalar yürütülüyor. 

CAYDIRICI ETKİSİ VAR 
Orman suçlarının ve otlatma baskısının yoğun olduğu stratejik alanların 24 saat kesintisiz fotokapanla izlendiğinin bilinmesi, suça meyilli kişilerde caydırıcı bir etki de oluşturuyor. Yasadışı orman faaliyetleriyle olay yerinde anında müdahale sağlanıyor. Düzenlenen suç zaptlarında, fotokapanlardan elde edilen görüntüler delil olarak kullanılıyor. 

SON ÖRNEK BURSA’DAN
Fotokapan ile tespit edilen usulsüzlüklere son olarak Bursa’da rastlandı. İnegöl Orman İşletme Müdürlüğü’nün orman içerisine kurduğu fotokapanlar sayesinde tespit edilen şüpheliler, Jandarma’ya bildirildi ve kaçak ağaç kesimi yapan bir erkek ve bir kadın suçüstü yakalandı.