GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-11-2020 17:04   Güncelleme : 01-11-2020 17:04

Uşak'ın çehresi değişiyor

Altyapı çalışmaları, çevre düzenlemeleri ve kültürel hamlelerle modern bir yüze kavuşan Uşak, bölgenin iddialı şehirlerinden biri haline gelmeyi hedefliyor.

Uşak'ın çehresi değişiyor

-SEYYAH DERGİSİ KASIM 2020-

Batı Anadolu’nun incisi Uşak, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin en gözde şehirlerinden biri olacak. Bu sözler, ilk etapta kulağa çok iddialı gibi gelebilir. Ancak Uşak’ta yapılan çalışmalara bakılırsa hiç de abartılı değil. Yerel yöneticiler ve kentin gelişmesini şiar edinen şehrin ileri gelenleri, Uşak’ta yürütülen hummalı çalışmaların altını dolduruyor. Kısa zamanda yepyeni bir görünüme kavuşan Uşak’ı geleceğe hazırlamak istediklerini belirten Belediye Başkanı Nurullah Cahan, kentin mega projeler sayesinde Ege ve İç Anadolu’nun iddialı şehirleri arasına gireceğini söylüyor.

UŞAK YÜKSELİYOR!
Son yıllarda yapılan projelerle âdeta baştan aşağı çehresi değişen Uşak, bölgenin en hızlı değişim gösteren şehirlerinin başında yer alıyor. Alt yapı ve üst yapı çalışmalarıyla sağlam temeller üzerine yeniden kurulan şehir, kentsel dönüşüm projeleri, yeni yaşam alanları, çevre düzenlemeleri ile modern bir yapıya kavuşuyor. Gelişen pek çok kentte olduğu gibi giderek artan trafik sorununa da çözüm arayan Uşak’ı trafik sorunundan kurtaracak battı-çıktı projeleri de arka arkaya hayata geçiyor. Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, önemli kavşak noktalarına sahip şehirde, yol yapımı ve çevre düzenlemeleri ile trafik meselesinin sorun olmaktan çıkacağını belirterek devam eden altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla kentin yepyeni bir görünüme kavuşacağını da ifade ediyor. 

PAYLAŞILAMAYAN KENT
Uşak, gastronomi zenginlikleri ve kaplıca turizmiyle hızla bir cazibe alanına dönüşüyor. Anadolu’yu Orta Doğu’ya bağlayan Kral Yolu üzerinde yer alan Uşak, MÖ 4. yüzyıla uzanan bir tarihe sahip. Friglerin hüküm sürdüğü dönemlerde burası, Lidyalıların egemenliğindeymiş. Flaviopolis, Hieroxharax ve Dioklea, şehirdeki başlıca ören yerleri. Cılandıras Köprüsü, 2 bin 500 yıl önce Lidyalılar tarafından Kral Yolu üzerindeki Banaz Çayı’nın üzerine kurulmuş. Daha sonra Persler tarafından yönetilen şehir, Büyük İskender’in dikkatinden kaçmamış. Uşak’ın tarih sayfalarına Romalılar ve Bizanslılardan sonra 1076’da Türkler girmiş. Ulubey ilçesindeki İnay kervansarayının Selçuklu döneminden kalma olduğu tahmin ediliyor. Ulu Cami ise Germiyanoğulları dönemine tarihleniyor. Osmanlı dönemi eserleri arasında da Tiritoğlu Mehmet Paşa’nın 19. yüzyıl sonlarında yaptırdığı han ile 20. yüzyılın ilk yıllarında yapılan ve bugün Sarraflar Çarşısı olarak kullanılan iki katlı Bedesten göze çarpıyor. 

ÂŞIKLAR DİYARI
Uşak, tıpkı kapı komşusu Afyon gibi bölgenin şifalı su kaynaklarından nasibini fazlasıyla almış. 60 dereceye ulaşan farklı sıcaklıklarda kaplıcalarıyla ünlü şehirde, Roma döneminden kalma hamam kalıntıları, şifalı suların çok uzun süredir insanlığın hizmetinde olduğunu da kanıtlıyor. Tüm analizleri yapılan suların karaciğer ve mide rahatsızlıkları dışında romatizma ve bazı ağrılara da iyi geldiği söyleniyor. “Âşıklar diyarı” anlamına gelen eski adıyla Uşşak, damağına düşkün olanların aklına önce keşkek ve tarhanayı getiriyor. Ciğerli bulgur ve Arap aşı da listenizde bulunsun deriz. Şahane bir sofraya layık tatlı bir final için höşmerim ve tahin helvası, seçeneklerden sadece ikisi. Meşhur Uşak halıları, Berlin’deki Bergama Müzesi başta olmak üzere dünyanın farklı müzelerinde Türk el sanatlarının gurur kaynağı olarak teşhir ediliyor. 16. yüzyılda pastel renkleriyle ön plana çıkan Uşak halıları dışında, Eşme kilimleri ve Uşak battaniyeleri şehrin özel ürünleri arasında bulunuyor. Özetle bu güzel şehir, keşfedilmeyi fazlasıyla hak ediyor.