TURİZM
Giriş Tarihi : 27-10-2020 17:56   Güncelleme : 27-10-2020 17:59

Turizmde Yeni Normalin Merak Edilenleri

Yavaş yavaş geçiş yapılan “yeni normal” ile ilgili herkesin kafasında soru işaretleri var. İşte bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler...

Turizmde Yeni Normalin Merak Edilenleri

-SEYYAH DERGİSİ EKİM 2020-

Koronavirüs salgını nedeniyle “evde kal” süreci yerini kontrollü seyahatlere ve korunaklı bir sosyal hayata bıraktı. Evet, Türkiye artık “normalleşme” sürecine girdi. Bu yeni dönemde “İşe dönüşte nelere dikkat edilmeli? Tatil yapmak ya da termal havuza girmek sakıncalı mı? Toplu taşıma araçlarında nelere dikkat etmeliyiz?” gibi birçok konuda akıllarda soru işaretleri bulunuyor. 

SOĞUK HAVA VİRÜSÜ TETİKLER Mİ?

Normalleşme sürecinin değişmeyen üç unsurunu maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymak olarak sıralayabiliriz. “Havaların soğumaya başlaması ile virüsün etkisi artar mı?” sorusu biz sağlık çalışanlara çok fazla geliyor. Koronavirüslerin ultraviyole ışınlarına dayanıklı olmadığı biliniyor. ABD’de yapılan bir çalışmada, hava ısısının düşmesiyle virüsün çoğalma etkisinin azaldığı gösterildi. Ancak diğer yandan Güney Amerika’da ve hava sıcaklığının yüksek olduğu ülkelerde vakaların görülmesi de kafa karıştırıcı. Kış aylarında açık havada, daha geniş alanlarda bulunmanın etkisiyle virüsün bulaşmasının azalması bekleniyor. Bu durumun önlemlerden vazgeçebileceğimiz anlamına gelmediğinin de altını çizmemiz gerekir.

ÇAY KAHVE MOLALARINA DİKKAT!

Maske kullanımının sadece işe giderken değil, çalışma ortamında da vazgeçilmez. Çalışma ortamlarında maskenin ağzı ve burnu tam olarak kapatacak şekilde kullanılması, ellerin sık sık yıkanması veya el dezenfektanı ile temizlenmesi ve iş arkadaşlarıyla araya 1,5 metre kadar mesafe konması önemli. Sosyal mesafe kurallarına toplantılarda, açık ofislerde, yemek ve çay, kahve molalarında özellikle maske çıkartıldığında dikkat edilmesi elzem. Maskeler, eller dezenfekte edilmeden çıkarılmamalı ve ortalıkta bırakılmamalı. 

KLİMALAR RİSKLİ 

Klimaların virüs yayma açısından riskli olduğunu söylememiz mümkün. Klima temiz hava veriyorsa sorun yok, ancak ortamın havasını filtre edip yeniden veriyorsa risk artıyor. Bu sebeple mümkünse pencereler açılarak havalandırma sağlanmalı. Evde veya kendi özel arabanızda sadece sizin kullandığınız klimaların kullanılmasında ise sakınca yok. 

AÇIK ALANI OLAN MEKÂNLARI TERCİH EDİN! 

Mümkün olduğu kadar insan yoğunluğu görülen kapalı mekânlara gidilmemesini öneriyorum. Bunlara alışveriş merkezleri, çarşı ve pazarlar da dâhil. Fakat gidilmesi kaçınılmaz ise açık alanı olanlar tercih edilmeli. Ayrıca alışveriş ziyaretlerinin kısa tutulması, asansör yerine yürüyen merdivenlerin tercih edilmesi ve yüzeylerle temastan kaçınılmasının önemini hatırlatmak isterim. Eğer giyinme kabininde deneme yapılacaksa kabinin her müşteriden sonra temizlendiğinden emin olunması, içeride uzun süre kalınmaması ve yüzeylerle temas sonrası ellerin temizlenmesi de büyük önem arz eden hususlar arasında yer alıyor. 

ELDİVEN KULLANMAYIN! 

Maskelerin doğru şekilde takıldığından emin olunması ve maskenin ellenmemesi gerektiğini hatırlatmama gerek var mı? Öte yandan yüzeylerle temas sonrası eller dezenfekte edilmeli. Eldiven kullanmak ise doğru değil. Eldiven takıldığında eldivenlerle her yere rahatça temas ediliyor ve eldivenli ellerle maskeye ve yüze dokunabiliniyor. Çanta ve cep telefonu gibi özel eşyalar kirli eldivenlerle kirlenebiliyor. Onun yerine eldiven takılmaması ve ellerin sık dezenfekte edilmesi daha doğru. 

TERMAL HAVUZ TEHLİKELİ DEĞİL

Sonbahar - kış aylarının gelmesi ile termal havuza girmenin riskli olup olmadığı konusunda çok fazla soru geldiğini belirtmek istiyorum. Virüs doğru oranda dezenfekte edilmiş havuz suyuna girmekle bulaşmaz. Ancak sudan çıktıktan sonra sosyal mesafeye dikkate edilmeli. Havlular kişiye özel olmalı, şezlonglar her kullanımdan sonra silinmeli.

VİRÜS YEMEKLERDEN BULAŞMAZ

Restoranlar ve eğlence yerleri ile ilgili de uyarılarımızı yapmadan geçmeyelim. Restoranlar için Sağlık Bakanlığı bazı düzenlemeler getirdi. Bu önerilere hem işletmeler hem müşteriler uymalı. Servis kaşıkları ve tabaklar herkes tarafından ellendiği için açık büfenin riskli olduğu yönünde ortak bir görüş mevcut. Diğer taraftan bulaşıklar yüksek ısıda yıkanırsa kap, çatal ve kaşık riskli oluşturmuyor. Ancak yıkandıktan sonra bunların herkes tarafından ellenmeden, doğrudan müşteriye iletilmesi önem taşıyor. Aynı şekilde virüs, yemeklerle de bulaşmaz. Tabii ki hijyen kurallarına uyulduğu sürece...