GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-10-2020 16:58   Güncelleme : 26-10-2020 16:58

Öğrenci dostu şehir: Balıkesir

Hem Marmara hem Ege Denizi’ne kıyısı bulunan, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle ünlü Balıkesir, üniversite öğrencileri için de en iyi şehirlerden biri.

Öğrenci dostu şehir: Balıkesir

-SEYYAH DERGİSİ EKİM 2020-

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Balıkesir, iki üniversitesi, yurt imkânları ve ulaşım kolaylığıyla öğrencilerin tercihi oluyor. Balıkesir Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi öğrencilere iyi bir eğitim sunarken; Balıkesir’in tarihi, kültürel, doğal, sosyal ve turistik zenginlikleri de öğrencilere yeni deneyimler yaşatıyor.

ŞEHİRLE BÜTÜNLEŞEN ÜNİVERSİTE 
32 bin 550 öğrencinin eğitim gördüğü Balıkesir Üniversitesi’nin (BAÜN) merkez kampusu, Bigadiç yolu üzerinde yer alıyor. Fakülte ve yüksekokulların büyük kısmı, merkez kampus etrafında toplanıyor. Sivil Havacılık Yüksekokulu Edremit’te, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Burhaniye’de konumlanırken; Altınoluk, Ayvalık, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Havran, İvrindi, Kepsut, Savaştepe ve Sındırgı’da ise meslek yüksekokulları bulunuyor. “Şehirle bütünleşen üniversite” ilkesiyle spordan sanata, sağlıktan eğitime ve enerjiye kadar çok sayıda farklı alanda etkinliklerin gerçekleştirildiği BAÜN’de 12 fakülte, dört enstitü, üç yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu ile 23 araştırma ve uygulama merkezi buluyor.
 
ONLARCA FESTİVAL VAR

Balıkesir festivalleriyle de gençler için farklı bir cazibe merkezi oluyor. En meşhur festivallerin başında Zeytinli Rock Festivali, Kazdağı EkoFest, Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali, Balıkesir Gençlik Festivali, Ekmok Uluslararası Motosiklet Festivali ve Mysia Uluslararası Havacılık Festivali geliyor. Kentte bu festivallerin yanı sıra, bisikletten yağlı güreşe, kaya tırmanışı şenliğinden kitap fuarına onlarca etkinlik düzenleniyor. Ayrıca üniversitelerin düzenlediği şenlikler ve farklı etkinlikler de öğrencilere keyifli bir üniversite hayatı yaşatıyor.

YEMEKLER DE ÇOK LEZZETLİ 
Balıkesir zengin mutfağıyla da öğrencilere annelerinin yemeklerini aratmıyor. Askalubrus, mürdük aşı, sarmaşık, börülce ekşilemesi, acı filiz kavurması, lor tatlısı, Girit lokumu, kabak çiçeği dolması, rabisa, şevketi bostan, sarımsaklı bulgur, saçaklı mantı, papalina, Balıkesir kaymaklısı, sakızlı dondurma gibi onlarca lezzet, çeşit çeşit zeytinyağlılar ve balıklar öğrencilere âdeta lezzet şöleni sunuyor. Gerçek bir taze meyve ve sebze cenneti olan Balıkesir’de kurulan semt pazarları da özellikle evde kalan öğrencilerin bütçesine katkı sağlıyor.

FERİBOTLA DA ULAŞIM VAR, TRENLE DE…
Doğuda Bursa, Kütahya; güneyde İzmir, Manisa; batıda Ege Denizi, Çanakkale ve kuzeyde Marmara Denizi ile çevrili Balıkesir, ulaşım kolaylığıyla dikkat çekiyor. Bu sayede hem öğrenciler hem de onlarla hasret gidermek isteyen aileler, şehre kolaylıkla gidip gelebiliyor. Edremit Kocaseyit Havalimanı’ndan İstanbul ve Ankara’ya direkt uçuşlar düzenleniyor. İstanbul - İzmir otoyolu güzergâhında yer alan Balıkesir’den çevre illerin yanı sıra, Türkiye’nin birçok noktasına otobüs imkânı bulunuyor. Balıkesir’e demiryolu ile de ulaşmak mümkün. İzmir ve Ankara çıkışlı tren seferlerinin yanı sıra, Kütahya ve Bandırma hareketli seferlerle de Balıkesir’e seyahat edilebiliyor. Ayrıca İstanbul’dan feribot seferleriyle Bandırma ya da Bursa üzerinden Balıkesir’e ulaşım seçeneği de bulunuyor.