TURİZM
Giriş Tarihi : 19-10-2020 17:04   Güncelleme : 19-10-2020 17:06

Az bilinen yönleriyle Türkiye'nin doğa harikaları

'Ülkemizde doğa harikaları' denince aklınıza popüler yerler geliyorsa çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Bakın yurdumuzda ne cevherler var...

Az bilinen yönleriyle Türkiye'nin doğa harikaları

-SEYYAH DERGİSİ EKİM 2020-

Türkiye gezilmeye, görülmeye değer sayısız hazineyle dolu. Ancak bu kez doğa harikası yerlerimizin izini, herkesin bilmediği olağanüstü ayrıntılar eşliğinde sürdük. İşte Anadolu'nun dört bir köşesinden macera dolu  altı dolu dolu adres. Haydi başlayalım!

IHLARA VADİSİ (AKSARAY)
Belirli bölümlerinde 120 metreye kadar derinlikleri olan kanyon görünümünde muhteşem bir vadi… Bölge, Hasan Dağı’nın lav püskürtmesi ve volkanik bir katman oluşturması ile başlamış. Vadi, zamanla seller, rüzgâr ve aşınmalar ile bugünkü şeklini almış. Buradan geçen Melendez Çayı ise araziyi derin bir şekilde yararak vadi boyunca çarpıcı güzellikler meydana getirmiş. Uzun ve keşif dolu bir yürüyüş rotası olarak kullanılan vadiyi tam anlamıyla gezebilmek için en az bir gününüzü ayırmanız gerekiyor.

KAÇKAR DAĞLARI (RİZE)
Kaçkar Dağları Millî Parkı, Doğu Karadeniz’in sahili boyunca uzanan sıradağlardan oluşur. Bir kısmı Rize’de bir kısmı Artvin’de olan sıradağ, dünyada az rastlanan bitkileri ve muhteşem görüntüsü ve huzur veren gölleriyle 1994 yılında millî park ilan edilmiş. Doğu Karadeniz’deki en güzel manzaralardan birini sunan Tatos Gölleri, 2 bin 400 metre yükseklikteki Kito Yaylası ve tarihi Şenyuva Köprüsü, bölgede görebileceğiniz yerlerden sadece birkaçı...

ŞEHRİBAN KANYONU (KASTAMONU)
Karadeniz’in bir başka doğa harikası olan kanyonumuz, Kastamonu’nun Şenpazar ilçesinde bulunuyor. Dik yamaçları ile kanyonun bazı duvarları âdeta birbirine değecek kadar yakın. Bölge, Şenpazar Çayı, Değirmen, Fabrika, Göcet, Küpçüler (Tatlıca) derelerini de bünyesinde barındırıyor. Bir diğer ifade ile tam bir pınarlar cenneti… Kanyon ilk kez 1997 yılında, uzman bir ekip ve teknik araçlar ile sekiz saatte geçilmiş. Günümüzde ise hâlâ küçük şelaleler ve göletler yaparak akışına devam etmekte.

UZUNGÖL (TRABZON)
Pek çok kişinin ismini duyduğu, fakat çoğu kez gitme fırsatı bulamadığı bu doğa harikası, Trabzon’un Çaykara ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Trabzon’a 99, Rize’ye 77 kilometre uzaklıkta bulunan Uzungöl’ü ayrıcalıklı kılan en önemli husus, konaklama mekânlarının ve aktivite seçeneklerinin zenginliği. Gölün etrafında ve civardaki yeşil alanlarda ATV turu, bisiklet sürüşü, doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü ve safari gibi etkinlikler yapılabiliyor. O kadar yol gitmişken Uzungöl’ün çevresinde hizmet veren restoranlarda kuymak başta olmak üzere yöresel lezzetleri denemeden dönmemek lazım. Ne dersiniz?

CİLO DAĞI (HAKKARİ)
4 bin 170 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek ikinci dağı olarak bilinen Cilo, Buzul Dağı diye de tanınıyor. Buzul kelimesinin seçilmesinin sebebi, dağın daimi kar sınırının 3 bin 500 metrenin üzerinde olması. Daha da ilginç olan Cilo Dağı’nda, kış aylarında uzunluğu 10 kilometreyi bulan buzul vadileri oluşuyor. Dağda, yakın zaman önceye kadar buzullarla kaplı olan bölümler eriyince bazı bölgelerde boşluklar su ile kaplanmış ve küçük göletler oluşmuş. Bölgenin balının da şifalı ve meşhur olduğunu satırlarımıza eklemiş olalım.

MURADİYE ŞELALESİ (VAN)
Birçok tarihi ve doğa güzelliğini barındıran Van’daki bir başka hoş ve huzurlu bölge ise Muradiye Şelalesi. Şelalede suyun üzerine kurulan köprüden geçerken sallantının heyecanını yaşamak bile keyifli bir deneyim. Burada tanık olabileceğiniz muhteşem doğa manzaraları ise hediyeniz olacak. Özellikle de bahar ve yaz aylarında… Bu dönemlerde şelalenin etrafı renk renk çiçeklerle kaplanıyor ve görenleri hayran bırakıyor. Bölgeye gelmişken Van şehir merkezine uğrayıp yörenin dillere destan kahvaltısını da kaçırmayın, deriz.