GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-10-2020 16:52   Güncelleme : 16-10-2020 16:52

Kadınlar trafikte daha dikkatli!

Genel olarak direksiyon başında daha temkinli olan kadınlar, yapılan araştırmalara göre güvenlik önlemleri konusunda da erkeklerden daha titiz.

Kadınlar trafikte daha dikkatli!

-SEYYAH DERGİSİ EKİM 2020-

Trafikteki kadın sürücü sayısı her geçen gün artıyor. 2008 yılında Türkiye’deki sürücülerin yüzde 17’si kadınken, bu oran 2017 yılında yüzde 25’e çıktı. Özellikle büyük şehirlerde eskisine nazaran daha çok kadın sürücü görülüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre 2008 yılında Türkiye’deki yaklaşık 20 milyon sürücünün 3 milyonu, yani yüzde 17’si kadındı. 2017 yılına gelindiğinde ise 28 milyon sürücünün 7 milyonunun kadın olduğu görülüyor. Yani trafikteki kadın sürücülerin oranı yüzde 17’den yüzde 25’e yükseldi. 

ERKEKLER HIZ YAPMAYA MEYİLLİ
Sanılanın aksine araştırmalar kadın sürücülerin trafikte daha dikkatli olduğunu gösteriyor. Insurethebox.com tarafından gerçekleştirilen kapsamlı araştırmaya göre erkeklerin kadınlardan yüzde 46 daha fazla hız yapmaya meyilli oldukları görüldü. 17-25 yaş aralığına bakıldığındaysa bu oran yüzde 55'e yükseliyor. Araçlarına sigorta yaptırmayan erkekler ise kadınların üç katı olarak kayıtlara geçiyor. 

KADINLAR DAHA TEMKİNLİ
Uluslararası düzeyde ses getiren araştırmalarıyla tanıdığımız tamoniki.com’un araştırmalarına göre trafikteki kadın erkek alışkanlıkları incelendiğinde ise erkekler direksiyon başındayken kadınlardan yüzde 25 daha fazla sigara içiyor. Söz konusu kırmızı ışıkta geçmek ise erkekler bu yanlış hareketi, kadınlara oranla yüzde 33 daha fazla yapıyor. Erkek sürücülerin yüzde 50’si emniyet kemeri kullanmamaya yatkın oluyor. Erkeklerin yüzde 17’si, kadınların ise yüzde 13’ü araç kullanırken sigara içiyor. Çarpıcı istatistiklerden birine göre 2018 yılında kaskodan faydalanan araçların yüzde 67’sinin sürücü koltuğunda erkekler otururken yüzde 33’ü de kadınlardı. Sigorta karşılaştırma uzmanı Pedro Tabernero, her sene kadın sürücü sayısının arttığını ve bundan mutluluk duyduklarını söylüyor ve şu sözleri konuşmasına ekliyor: “Kadınlar genel olarak trafikte daha sakin ve temkinli. Kasko ve trafik sigortası yaptıranlara baktığımızda kadın sürücü sayısının daha fazla olduğunu görüyoruz. Hem kendilerini hem de olası kazalarda karşı tarafın güvenliğini düşündükleri için bu teminatları düzenli olarak yaptırıyorlar.”

ÖNCE SAĞA, SONRA SOLA
Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin trafikte soldan gittiğini biliyor muydunuz? Seyahatleriniz sırasında bu tür sağdan direksiyonlu otomobillerde zorlanmamak için bu bilgiler işinize yarayabilir. Bugün dünyada kabul gören iki trafik sistemi bulunsa da Türkiye’deki gibi trafiğin sağdan aktığı ülkeler çoğunlukta. Ancak bu çoğunluk sanıldığı kadar ezici değil. İngiltere bu alanda en bilinen ülke… Öte yandan günümüzde iki milyardan fazla insan, trafiğin soldan aktığı ülkelerde yaşıyor. Bunların çoğunluğu daha önce İngiltere’nin hâkimiyetinde olan ülkelerden oluşuyor. Bu kategoriye Hindistan, Okyanusya’daki ülkeler, Kıbrıs, Karayip Adaları ve Afrika’nın güneyindeki irili ufaklı 10 kadar ülke giriyor. Ayrıca Japonya’da da trafik soldan akıyor. İngiltere’de 1960 yılında trafik akış yönünü değiştirmek için çalışmalar yapılmış. Ancak bu değişimin milyarlarca sterline mal olacağı ortaya çıkınca bu fikirden vazgeçilmiş. Japonya’da ise soldan direksiyonlu ithal araçları kullanmanın bir prestij sembolü olduğu biliniyor. Yurt dışında otomobil seyahati yapmayı düşünenler için ülkelerde trafik listesine göz attık. İşte trafiğin soldan seyrettiği, sıkça seyahat edilen ülkelerden bazıları: Avustralya, Endonezya, Güney Afrika, Hong Kong, İngiltere, İrlanda, Jamaika, Kenya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Malezya, Maldivler, Malta, Namibya, Nepal, Pakistan, Seyşeller, Singapur, Sri Lanka, Tanzanya, Tayland, Yeni Zelanda.