GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-10-2020 16:33   Güncelleme : 09-10-2020 16:33

Yurt dışında iş bulmanın püf noktaları

Geçmişte yurt dışında iş bulmak, oldukça zordu. Fakat artık dijital ve mobil çağdayız. Bu sayede artık yurt dışında yaşamak ve çalışmak hayal olmaktan çıktı.

Yurt dışında iş bulmanın püf noktaları

-SEYYAH DERGİSİ EKİM 2020-

Amacınız yeni denizlere ve ufuklara doğru yol almaksa yelkeninizin vizyonunuz olduğunu unutmamak gerekiyor. O yüzden vizyonu hep geniş tutmakta fayda var. Hayal kurmaktan korkmayın. Yurt dışında, özellikle Avrupa ülkelerinde, geçmişte yaptığınız işin tanımından çok, konuyla ilgili sahip olduğunuz yetenek ve motivasyonunuzu göstermeniz çok önemli. Bu sebeple iş başvurusuna başlamadan önce, kendinize birtakım kritik ve temel sorular yönlendirmeniz, “hayattan beklentim nedir?”, “şu an çalıştığım işi severek yapıyor muyum?”, “işimin sevdiğim bileşenleri neler?”, “tekrar seçme şansım olsa hangi bölümü okurdum?” gibi sorular, size geleceğe dair seçimlerinizi yapmanızda yardımcı olacaktır. Bu konuda kariyer danışmanlarından da yardım alabilirsiniz.

YABANCI DİL ÖNEMLİ, AMA TEK KRİTER DEĞİL
Çalıştığınız ülkenin dilini konuşuyor olmanız tabii ki sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Fakat bu dili konuşmuyor olmanız, ülke değiştirmenize engel değil. İş arayışınızın odak noktasını dil kriteri olarak belirleyip, konuştuğunuz dilleri şart koşan iş ilanlarına yönelebilirsiniz.

GİDECEĞİNİZ ÜLKEYE DAİR ARAŞTIRMA YAPIN!
İş başvurusuna başlamadan önce, planladığınız ülke konusunda bir saha araştırması yapın. Gitmek istediğiniz ülkede, hangi sektör ve bölgelerde personel eksikliği yaşandığına dair bilgi toplayın. Örneğin günümüzde birçok ülkede faaliyet gösteren teknoloji firmaları bilgisayar yazılımcısı arayışı içerisinde... Ciddi ve yoğunlaştırılmış bir sertifika programıyla kısa bir sürede bu alanda kendinizi geliştirebilir, hatta dil problemi yaşamadan yurt dışında iş hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

ÖZ GEÇMİŞİNİZ GEÇMİŞTE KALMASIN!
Nasıl ilerlemek istediğinize karar verdiniz ve hatta uygun da bir iş ilanı gördünüz. Harika! Şimdi yapmanız gereken ilk iş, başvuru belgelerinizi yenilemek. Size her şeyi sıfırdan yazmanızı tavsiye ediyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu konuda araştırma yapmanız çok önemli. Başvuracağınız ülkede kullanılan formatlara bakın. Bu formatlara uyarak öz geçmişinizi başvurmak istediğiniz işle bağlantılı olacak şekilde şekillendirin. Geçmişteki iş tecrübelerinizden, hedef işle alakalı olan bileşenlerini kullanarak hikâyeleştirin ve motivasyonunuzu dile getirin. Tanıdıklarınızın fikrini alın ve başvurunuzu onların geri bildirimlerini de göz önünde bulundurarak iyileştirin.

ÖNCE REFERANS, SONRA REVERANS
Çalışmış olduğunuz firmalardaki iş arkadaşlarınızdan ve yöneticilerinizden size referans mektubu yazmalarını rica edin. Mektupların başvurduğunuz ülkenin dilinde ya da en azından İngilizce olmasına özen gösterin. İş yoğunluklarını göz önünde bulundurarak, onlara bir taslak metin hazırlayabileceğinizi belirtin. Bu teklifinizden memnuniyet duyacaklarına emin olabilirsiniz. Taslağınızda abartılı ifadelerden kaçının, performansınıza pozitif ve dürüst ifadelerle yer verin.

SOSYAL MEDYADA SOSYALLEŞİN!
Linkedin veya gitmek istediğiniz ülkelerin önde gelen kariyer sitelerinde (Örneğin Almanya’da Xing) yerinizi alın. Bu ağlarda profil oluşturun. Profilinizde güvenilir, dürüst ve profesyonel bir imaj sergilemeye özen gösterin. Yeni öz geçmişinizi, yabancı dilde, orijinaliyle tutarlı bir şekilde detaylı ve anahtar kelimeler kullanarak dijital formatta oluşturun. Her iki platformu da arama motoru olarak kullanarak iş bulmak için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu platformları kullanarak görünürlüğünüzü arttırabilir, headhunter olarak adlandırılan kariyer avcılarının dijital ortamda sizi bulmasını kolaylaştırabilirsiniz.