GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2020 17:04   Güncelleme : 07-10-2020 17:11

İstanbul kitaba doyacak

39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın zengin içeriği belirlendi. “Kitabın Büyülü Dünyası” temalı etkinliğin onur konuğu, Nazlı Eray.

İstanbul kitaba doyacak

-SEYYAH DERGİSİ EKİM 2020-

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliği ile hazırlanan 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 31 Ekim - 8 Kasım 2020 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi - Büyükçekmece adresinde düzenlenecek. Yüzlerce yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılması beklenen fuarda, dokuz gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinliklerinde ve imza günlerinde yazarlar okurlarıyla buluşacak. 

KİTABIN BÜYÜLÜ DÜNYASI
TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu kararıyla yazar Nazlı Eray, 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı “Onur Yazarı” olarak belirlendi. Edebiyatımızın üretken kalemlerinden Nazlı Eray’ın katılımıyla söyleşi ve panellerin yanı sıra, çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca TÜYAP tarafından yazarın yaşamına ve eserlerine odaklanan bir anı kitabı hazırlanıyor. Fuarın teması ise fantastik edebiyattan bilim kurguya edebiyatın büyülü gerçekçilik akımına odaklanacak şekilde “Kitabın Büyülü Dünyası” olacak. Fuar süresince kitapların dünyasına hep birlikte yolculuğa çıkacağız.

NAZLI ERAY KİMDİR?
1945 yılında Ankara’da doğan Nazlı Eray, İstanbul İngiliz Kız Ortaokulu ve Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve bu bölümden ayrılarak geçtiği Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğrenimini yarıda bırakarak Ankara’ya yerleşti. 1965-1968 yılları arasında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'nda tercüman olarak çalıştı. Ardından erken yaşta başladığı ve ara verdiği yazı hayatına geri döndü. 

Nazlı Eray’ın yazma serüveni 1959'da ortaokul yıllarında kaleme aldığı “Mösyö Hristo” öyküsü ile başladı. Öyküleri, Türk Dili, Varlık, Oluşum, Yazko Edebiyat, Gösteri, Adam Öykü ve Dönemeç gibi dergilerde yer alan Eray'ın ilk öykü kitabı, “Ah Bayım Ah” ise 1976’da yayınlandı. 1977-1978 yıllarında Uluslararası Yazarlar Birliği’nin konuğu olarak ABD Iowa Üniversitesi’nde yaratıcı yazım dersleri verdi. Cumhuriyet, Güneş, Radikal ve Akşam gibi gazetelerde de yazan Eray, köşe yazılarını “Düş İşleri Bülteni” adı altında yayınladı.  

Nazlı Eray'ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi. Öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. Eray, radyo ve televizyon kanalları için oyunlar yazdı, programlar hazırladı. “Erostratus” adlı oyunu, Sartre, Montaigne, Camus, Unamuno, Pessoa ve Bauer'in de yorumlarıyla birlikte Albert Borowitz tarafından derlenen “Blood and lnk” (2002) adlı kitapta yer aldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” öyküleri, 2005'te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından “L'ultimo Harem” (Son Harem) adıyla oyunlaştırıldı, İtalya ve Türkiye'de sahnelendi. 

“Yoldan Geçen Öyküler” kitabında yer alan “Karanfil Gece Kursu” öyküsüyle 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü'nü, “Aşkı Giyinen Adam” romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandı. Türk Kütüphaneciler Derneği En İyi Romancı Ödülü (2009), Başkent Rotary Kulübü Meslek Ödülü (2010) ve Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk Mavi Anka Ödülü'ne (2014) layık görüldü. Ankara Kulübü Derneği’nin Ankara’ya Değer Katan Yazar Ödülü (2016), Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı’nın Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Katkı Ödülü (2017) ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nın Sanat Çınarı Ödülü (2019) sahibi oldu. Edebiyatçılar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi olan Eray, ABD Iowa Üniversitesi'nin de onursal üyesi.