GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-10-2020 16:57   Güncelleme : 02-10-2020 17:31

En çok güneş kremi ve uçak bileti arıyoruz

Google Arama Trendleri Raporu’nda son bir ayda internette en çok hangi kelimelerin arandığı belirlendi. Rapora göre Türkiye’de en çok 'güneş kremi' ve 'uçak bileti' arandı.

En çok güneş kremi ve uçak bileti arıyoruz

-SEYYAH DERGİSİ EYLÜL 2020-

Google’ın EMEA bölgesindeki (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) arama analizlerine göre kısıtlamaların gevşetilmesi ve pandemi ile ilgili umut verici bir atmosfere girilmesi aramalara yansıdı. Yazın ilk günlerinden itibaren yapılan aramalar incelendiğinde Güney Afrika'da “postane”, Birleşik Krallık'ta “halı”, İtalya'da “pizza”, Türkiye'de ise “tatil” kelimelerinde artış gözlendi. 

KREDİLER YÜKSELİŞTE 
Salgın nedeniyle çok sayıda insanın işinden olması, işletmelerin kapanması ve çalışanların ücretsiz izne çıkarılmaları nedeniyle özgeçmiş hazırlama ve iş başvuruları oluşturma konularına ağırlık verildi. Google Arama Trendleri, Belçika'da “öğrenci özgeçmişi”, Fransa'da “yazlık iş”, Birleşik Arap Emirlikleri'nde “eleman açığı” aramaları arttı. Rapora göre Türkiye'de ise “personel alımı”, “kredi” ve “tatil” aramaları yükselişte.

TÜRKİYE KAMP SANDALYESİ ARIYOR!
Bazı ülkelerde seyahat kısıtlamaları devam ediyor olsa da tatil sezonunun açılıp devam etmesi, aramaların bu yönde ağırlık kazanmasını beraberinde getirdi. Polonya'da “tatil için kır evleri”, İspanya'da “kırsal bölgede havuzlu evler” ve Türkiye'de ise “uçak bileti”, “kiralık daire” aramalarındaki yoğunluk dikkat çekiyor. Türkiye'de aynı zamanda “güneş kremi”, “kamp sandalyesi” ve “yürüyüş ayakkabısı” aramaları da artış eğiliminde… 

UZMANINDAN ÖNERİLER
Salgından en çok etkilenen turizm sektörü oyuncularından Tatilsepeti’nin, geçtiğimiz günlerde misafirlerinin hem otellerden hem de seyahat acentelerinden beklentilerini öğrenmek adına düzenlediği ankette, 2020’nin en popüler tatil seçenekleri arasında butik, villa tipi izole edilmiş odalar ve oteller yer alıyor.     

Tesis genelinde sağlanan sosyal mesafe, doluluk oranı ve misafir çıkışlarından sonra odaların bir süre boş bırakılması gibi konuların ön planda olduğu anket sonucunda, katılımcıların yüzde 60’ı belirli tedbirler alınması durumunda tatil planı yapacağını belirtiyor.

Yeni normalleşme süreci ve tatillerin başlamasına yönelik yapılan planlarda, villa otel konaklama talepleri artmış durumda. Tatilciler, izole edildiğini ve daha hijyen olduğunu düşündüğünden villa tipi konaklamaları tercih ediyor. Villa otel konaklama önerileri, bu yıl ilk kez internet sitelerinde bu denli yaygınlık gösteriyor.

Misafirlerine sundukları hizmet kalitesinden ödün vermeyen villa oteller, samimi ve sıcak bir ortamda keyifli bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftan. Bahçesinde çocuklarınızla güvenle oyunlar oynayabileceğiniz, havuz kenarında uzun sohbetler yaparak keyifli vakit geçirebileceğiniz villa otellere basit bir google arama ile kolayca ulaşabilirsiniz. 

İLK AĞIZDAN
Gökhan Bülbül (EG Bilişim Teknolojileri CEO'su)

“Öncelikle tüketici ilgi ve alışkanlıklarını yakından takip etmenin etkilerine dikkat çekmek istiyorum. Sürekli değişen tüketici ihtiyaçları ve davranışları özellikle küçük ölçekli işletmeler için önemli. Tüketicilerin nelere önem verdiğini anlamak ve gerekli hizmeti sunmak için dijital pazarlamanın sunduğu avantajları kullanmak işleri fazlasıyla kolaylaştırıyor. Mevcut müşterilere zamanında hizmet vermek ve potansiyel müşterilere ulaşarak büyümek isteyen KOBİ’lerin yanındayız. Hedef kitlelerine ulaşamayan, rekabette geride kalan tüm KOBİ’lere ücretsiz dijital pazarlama desteği sunuyoruz.”