GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-10-2020 09:27   Güncelleme : 02-10-2020 09:27

İstanbul'da gönül rahatlığıyla denize girebileceğiniz 5 yer

Bu yaz gerek salgın endişesi gerekse hayatın yoğun koşuşturması gereği yeterince deniz keyfi yapamamış olabilirsiniz. İnanın geç kalmış sayılmazsınız.

İstanbul'da gönül rahatlığıyla denize girebileceğiniz 5 yer

-SEYYAH DERGİSİ EYLÜL 2020-

1- ALTINKUM
“İstanbul’da plaj mı kaldı?” demeyin! Mesela Rumelikavağı’nda incecik kum tanecikleriyle pırıl pırıl parlayan plajlar olduğu eskiden beri biliniyor. Elmas Kum ve Altınkum Kadınlar Plajı, semtin en gözde kumsalları olarak tanınıyor. Şirket-i Hayriye tarafından 1929 yılında halkın ailece denize girebilmesi için açılan ve kabinler eklenen bu doğal plaja, o yıllarda karadan ulaşmak zor olduğu için Sirkeci’den vapur seferleri düzenlenirmiş. Hem de plajla aynı adı taşıyan vapur, Boğaz sularında tam 55 yıl aralıksız çalışmış. Şimdiyse Altınkum’a karadan ulaşılıyor.

2- KÜÇÜKSU PLAJI
Osmanlı döneminde panayırların kurulduğu, laternaların çalınıp ortaoyunu temsillerinin yapıldığı Anadoluhisarı’ndaki Göksu çayırı ve mesire alanı, plaj adı altında eski kimliğine dönüyor. Boğaz'ın en dar noktasını içine alan eşsiz bir panoramaya sahip plaj, buraya taşınmış deniz kumlarından oluşuyor. Plajın hemen arkasındaki yeşil alanda ise çocuk parkları, kondisyon aletleri, piknik ve güneşlenme alanları bulunuyor.

3- DİL BURNU
Büyükada’da Çankaya Caddesi’ni izleyip Değirmen plajını geçince Dil Burnu’na ulaşacaksınız. Denize bir dil gibi uzanan görünümünden ötürü bu adı alan geniş çamlık alan, piknik ve dinlenme alanı olarak düzenlenmiş. Tam karşısında uzanan Heybeliada’nın arka yüzünde güneş battığı için, adada gün batımının en iyi izlenebildiği yer olarak anılan kırlık alanın güzellikleri şarkılara konu olmuş. 

4- YORGOLİ PLAJI
Büyükada, ona methiyeler düzen şiirler ve şarkılarla güzel. Ünlü yazar ve tarihçi Ahmet Refik Altınay’ın yazdığı “Yine bu yıl ada, sensiz içime hiç sinmedi. Yalnız dolaştım hep, gözyaşlarım hiç dinmedi” sözleriyle başlayan şarkısı adanın romantik atmosferini özetliyor. Dil Burnu’nun güney kıyısında ise deniz banyosu keyfi vaat eden Yörükali (Yorgoli) Plajı uzanıyor. Civardaki çay bahçelerinde dinlenip bir şeyler içmek de mümkün.

5- KINALIADA PLAJLARI
Kınalıada’nın en cazip yönlerinden biri, çevresinin plajlarla kaplı olması. Vapur İskelesi’nin sağında uzanan çakıllı sahil, adanın en büyük plajı konumunda. Karşıda Bostancı kıyılarını izleyerek burada denize girilebiliyor. Flamingo Yolu’ndan hareketle adanın arkasına doğru devam ettiğinizde ağaç ve makilerin gizlediği birkaç küçük kumsal göreceksiniz. Çevrede beğendiğiniz koylardan birini seçip denize girebilirsiniz. Nihayet, adanın tam arka yüzüne geldiğinize anlamak için denize bakmanız yeterli. Çünkü tam karşınızda Yassıada ile Sivriada belirecek. Asfalt yolun devamı Ayazma Koyu’na çıkıyor.