SAĞLIK
Giriş Tarihi : 01-10-2020 15:19   Güncelleme : 01-10-2020 15:24

Pandemide havuz mu, deniz mi tercih edilmeli?

Hayatın normale dönmeye başlaması ile birlikte havuz, deniz ve plajlarda yoğunluk arttı. Kavurucu sıcaklar nedeniyle tatil yörelerine seyahatlerin arttığına dikkat çeken uzmanlar, plajlardaki şezlong aralarında 1,5 - 2 metre mesafe bırakılmasını tavsiye ediyor. Uzmanlara göre özellikle havuzlarda enfeksiyon riskinin yüksek olması nedeniyle bone kullanılması, giriş ve çıkışlarda mutlaka duş alınması gerekiyor.

Pandemide havuz mu, deniz mi tercih edilmeli?

-SEYYAH DERGİSİ EYLÜL 2020-

DENİZDE MASKEYE GEREK YOK!
Denize elbette gideceğiz. Sahil kenarındaki şezlonglar arasında gerekli mesafeyi bırakarak özel aile locaları oluşturan işletmeler var. Bu şekilde önlemler alınan yerlerde virüsün bulaşma ihtimali sıfıra yakın, yani gerçekten çok düşük. Denizde yan yana yüzme imkânı yok. Kulaç atılabilmesi için insanların birbirinden en az 2-3 metre uzaklıkta olması lazım. O yüzden denize girerken maske takılmasına gerek yok. Zaten çok sıkışık bir yerde, insanların top oynadığı, eğlendiği bir ortamda da yüzülmemeli. 1,5 metreden fazla kimseye yaklaşılmaması gerektiğini hep hatırlatıyoruz. Bu virüs havada uçuşmuyor, o yüzden kişinin yakınında insan yoksa ya da yüzerken dip dibe gelme ihtimali yoksa maske takmanın da bir gereği kalmıyor.”

GÜNEŞLENİRKEN MASKE TAKILMAYABİLİR
Aralarında mesafe olmasına rağmen güneşlenirken maske takan insanlar olduğunu biliyoruz. Güneşlenirken de zaten izole olunuyor. Bu mesafe korunuyorsa güneşlenirken maske takılmasını da gerekli görmüyoruz. Kişi kendisini halsiz, hasta hissediyorsa zaten kalabalık ortamlara gitmemeli. Her şeyden önce açık havadayız, kapalı bir ortamda olunsaydı maske takılmalı diyebilirdik. Ancak açık ortamda mesafe kuralı uygulandığı sürece gerek görmüyoruz.

DENİZ TERCİH EDİLMELİ
Tatil beldelerindeki otellerin birçoğunda hem deniz hem de havuza girme imkânı sunuluyor. Her ikisi de varsa kesinlikle deniz tercih edilmeli. En temiz ve tüm kurallara uyan otellerde, en büyük havuzda bile enfeksiyon riski her zaman vardır. Kasıtlı olarak kirletme yoksa denizden bir mikroorganizmanın bulaşma ihtimali sıfıra yakın. Eğer bir gemi artıklarını bıraktıysa poşetler, çöpler gibi gözle görülür bir kirlilik varsa veya kanalizasyonun aktığı mümkün olan bir yerse zaten o denize girmemek gerekiyor. Oralarda enfeksiyon haricinde metal zehirlenmeleri gibi önemli tehlikeler bulunuyor. Yüzey, yosun ve kıyı temizliğinin yapıldığı denizlerden girilebilir diye bahsedebiliriz.

KÜÇÜK HAVUZLARA DİKKAT!
Havuza girmek isteyen veya serinlemek için havuza girmekten başka imkânı bulunmayanların havuzun büyüklüğüne dikkat etmeleri gerekiyor. Havuz ne kadar küçükse enfeksiyon ihtimali o kadar artıyor. Burada enfeksiyon riskinin yoğunlukla ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Havuz ne kadar büyükse ihtimal o kadar azalıyor. Sadece tatil beldelerinde değil sitelerde de havuzlar var. O yüzden kalabalık olan havuzlar tercih edilmemeli. Sağlık Bakanlığı’nın yeni bir uygulaması var. Metrekareye göre kaç kişinin havuza girebileceği söylendi. Bugüne kadar böyle bir çalışma olmamıştı, gerçekten yerinde ve doğru bir uygulama. Marketlerde ve mağazalardaki bir metrekareye bir kişi uygulaması, artık havuzlar için de geçerli. Bu sayıya uyulması gerekiyor her şeyden önce… Bu ölçümleme göz kararı bile rahatça yapılabilir.