SEYYAH
Giriş Tarihi : 29-09-2020 16:56   Güncelleme : 29-09-2020 17:52

Pandemide nefes aldıracak 19 eşsiz rota

Konaklamak, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve doğayı keşfetmek için Türkiye genelinden 19 adet eşsiz ekoturizm güzergâhı ile toplamda 350 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet parkuru emrinize amade…

Pandemide nefes aldıracak 19 eşsiz rota

-SEYYAH DERGİSİ EYLÜL AYI 2020-

Pek çok sektörü derinden etkileyen pandemi sürecinin tüm dünyada turizm alışkanlıklarını da değiştireceği öngörülüyor.

Normalleşme süreçlerinin kendini hissettirmesiyle eve kapananların tatil planlarına başladığı şu günlerde ekoturizmin daha çok ilgi göreceğini belirten Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Doğaya duyarlı bir seyahat olarak nitelendirdiğimiz ekoturizm, son yıllarda yaşanan iklim değişiklikleri ve doğal kaynakları koruma bilincinin artmasıyla tüm dünyada ve ülkemizde ilgi görüyor. Pandemiden dolayı yaşadığımız izolasyon süreci önümüzdeki dönemde ekoturizmi daha da büyütecek. Orman Genel Müdürlüğü olarak vatandaşlarımıza konaklayabilecekleri, yürüyüş yapıp, bisiklet sürebilecekleri, çocukları ile doğayı keşfedebilecekleri tüm Türkiye genelinde 19 adet eşsiz ekoturizm güzergâhı ve toplamda 350 km’lik yürüyüş ve bisiklet parkuru kazandırmak için çalışıyoruz.” dedi.  

81 İLDE 110 PLAN
Çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten bir seyahat olarak nitelendirilen ekoturizm, değişen iklim koşulları, kuraklık ve doğal kaynakların her geçen gün azalmasından dolayı son yıllarda tüm dünyada daha fazla ilgi görmeye başladı. Türkiye’de de Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan bu alternatif turizm, 7’den 77’ye herkese doğa içinde konaklama, yürüyüş ve bisiklet rotaları ve doğal habitatı keşfetme imkânı sunuyor. Orman Genel Müdürlüğü (OGM) olarak 2011 yılından bu yana ekoturizme odaklandıklarından bahseden Karacabey, ekoturizm fonksiyonu belirlenmiş orman alanlarının nasıl yönetileceğini, ormanlar hakkında bilinçlendirmeyi, doğa ve orman sevgisini artırmayı, orman köylüsüne katkı sağlamayı amaçlayan ve Türkiye’nin tümünü kapsayacak Ekoturizm Eylem Planı hazırlandığını kaydetti. Karacabey, ayrıca 2024 sonuna kadar bu plan kapsamında 81 ilde 110 planla 2 bin 500 kilometrelik bir ekoturizm alanının Türkiye’ye kazandırılacağının altını çizdi.

KUŞ SESLERİ ARASINDA
İstanbul’dan Kahramanmaraş’a kadar 17 ilde 19 adet ekoturizm rotası hazırlandığından bahseden OGM Genel Müdürü Karacabey, “Ormanlar, odunundan, bitkilerinden ve hayvanlarından faydalandığımız bir kaynak olmanın yanında; insan ruhuna, psikolojisine de hizmet eder konuma geldi. Halkımız salgın nedeniyle aylarca evlerinde kalarak büyük özveri gösterdi. Doğaya âşık bir insan için evde durmak zor gelebilir. Biliyoruz ki ormanda yürümeyi, koşmayı çok özledi vatandaşlarımız. Normalleşme süreçleri ile birlikte halkımızı, kuş seslerinin yaprak sesine karıştığı, uçsuz bucaksız ormanlarımıza bekliyoruz.” dedi. Doğa sevgisi ve ormanları koruma bilincinin kazandırılması bakımından da büyük önem taşıyan ekoturizmin bir diğer önemli katkısının yöre halkına olduğundan bahseden Karacabey, “Dokuz yıl önce kurduğumuz Ekoturizm Şube Müdürlüğümüz ile bugüne kadar çok yol kat ettik. Bu alandaki önemli bir amacımız da bu rotaların yer aldığı bölgelerdeki yöre halkına maddi kaynak sağlamak” diye görüş belirtti. 

OKSİJEN YÜKLÜ SIĞLA ORMANLARI
Bugün Türkiye genelinde Sakarya, Bursa, Adana, Zonguldak, Konya, İzmir, Eskişehir, Muğla, İstanbul, Amasya, Antalya, Kütahya ve Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlükleri’nde toplam 19 adet ekoturizm yönetim planları hazır bulunuyor. İzmir’in Anadolu’ya açılan kapısı Kemalpaşa, Nazarköy Ekoturizm Alanı 25 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet parkuruna sahip. İzmirliler, 3 bin yıllık Hitit anıtını ziyaret ederek ormanı keşfe çıkabiliyor. Dünya’da sadece Köyceğiz Gölü çevresinde orman oluşturabilen Anadolu sığla ağacı, 65 milyon yıldır burada. Bölge, 16 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet parkurunu içeren Kavakarası Ekoturizm Alanı’nın içinde yer alıyor. Yine doğa ve tarih severler, Köyceğiz’de Çandır Ekoturizm Alanı’nda 35 kilometrelik parkurda Kaunos Antik Kenti’ni, Köyceğiz Gölü’nü ve Dalyan’ı seyredecek. Dahası orman köylüsü ve bal ormanları ile tanışma fırsatı bulacak. 

BÜYÜKADA’DAN ARTVİN’E
Ayrıca Adana’nın Aladağ ilçesi Meydan Yaylası Ekoturizm Alanı, 19 kilometrelik parkuru ile ormanda yürümeyi, koşmayı özleyen vatandaşları bekliyor. Türkiye’nin en uzun parkurlarından biri olacak Artvin Çoruh Ekoturizm Yönetim Planı dahil olmak üzere, İstanbul Büyükada, Eskişehir Şehir, Kütahya Domaniç, Denizli Çameli, Yalova Termal, Antalya Sapadere Kanyonu, Kahramanmaraş Başkonuş, Amasya Şehzadeler Ekoturizm alanları en kısa zamanda açılacak.