GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-09-2020 16:15   Güncelleme : 28-09-2020 16:15

25 yaşında 73 ülke gezdi

Kendisini dünyayı gezmeye adayan maceraperest Gökhan Yıldırım, iki yılda âdeta imkânsızı başardı. Genç gezgin, son olarak özel izinle girdiği Kuzey Kore’den çok etkilendiğini söylüyor.

25 yaşında 73 ülke gezdi

-SEYYAH DERGİSİ EYLÜL 2020-

Yeni yerler ve kültürler keşfetmeyi bir tutku haline getiren Gökhan Yıldırım, 23 yaşında okulunu dondurarak dünyayı gezmeye karar verdi. İki yıl boyunca Kuzey Kore’den Hindistan’a, Kenya’dan Tanzanya ve dünyanın sonu olarak adlandırılan Patagonya’ya dek giden gezgin, toplam 73 ülkeyi kendi imkânlarıyla ziyaret etti. Son olarak dünyanın en kapalı ülkesi olarak tanımlanan ve yalnızca özel izinle giriş yapılabilen Kuzey Kore’yi ziyaret eden Yıldırım, Kuzey Kore’ye giden sayılı gezginden biri oldu. Coronavirüs salgını nedeniyle seyahatlerine bir süreliğine ara veren Yıldırım, salgının kontrol altına alınmasıyla birlikte başlayacak yeni normal dönemde 193 ülkeyi daha gezmeyi hedefliyor.

KUZEY KORE TEHLİKELİ DEĞİL
Gökhan Yıldırım, Instagram üzerinden tanıştığı bir takipçisinin daveti üzerine, yalnızca özel izinle girilebilen ve tehlikeli olduğu öne sürülen Kuzey Kore’ye yaptığı beş günlük ziyarete dair çarpıcı izlenimleriyle dikkat çekiyor. Gezgin, pek çok önyargının dile getirildiği ülkedeki deneyimlerini şöyle aktarıyor: “Kuzey Kore, genellikle sıkı yaptırımları ve agresif tavırlarıyla gündeme gelen, nükleer testlerin yapıldığı tehlikeli bir ülke olarak medyaya yansıtılıyor. Altı aylık yoğun bir uğraş sonrası alabildiğim izinle Türkiye’den Kuzey Kore’ye giden ilk birkaç Türk seyahat severden biri olarak benim yerinde gözlemlediklerim, tüm bunların sadece birer söylenti olduğu ve Kuzey Kore’nin tehlikeli bir ülke olmadığı yönünde. Sanılanın aksine Kuzey Kore, kolluk kuvvetlerinin eşliği olmadan rahatça gezebildiğim, çocuklarla parklarda koşup oynayabildiğim ve kendimi güvende hissettiğim bir ülkeydi. Gözlemlediğim en ilginç şey ise Kuzey Kore halkının ülkelerine olan yoğun sevgileri ve gösterdikleri saygıydı.”

MİLYONER OLMANIZA GEREK YOK!
Yıldırım, “Mutluluğun yolu, içinizdeki sese kulak vermekten ve tutkularınızın peşinde koşmaktan geçiyor. Ben de gezmeye olan tutkumla, hangi uçağın hangi klasmanında yolculuk edeceğime veya hangi otellerde hangi şartlarda kalacağıma önem vermeden, yalnızca görmek istediğim bir ülkede bulunmayı lüks sayarak yola çıkıyorum. Bu süreçte sosyal medyada tanıştığım dünyanın çeşitli ülkelerindeki insanlardan da destek alıyor, kimi zaman önerilerini dinliyor, kimi zaman evlerine konuk oluyorum. Yani kendi imkânlarınızla gezebilmek için milyarder olmanıza gerek yok. Sadece tutkularınızın peşinden gidecek kadar cesaretiniz olsun yeter.” diyor. 

SIRADA KONGO, RUANDA VE UGANDA VAR
Gezgin, salgının kontrol altına alınmasının ardından başlayacak yeni normal dönemde Kongo, Ruanda ve Uganda’ya gitmeyi planlıyor. Bu süreçte ulaşım ve konaklama için ciddi önlemler alacağını belirten Yıldırım, “Salgın nedeniyle en büyük tutkuma bir süreliğine de olsa ara vermek zorunda kaldım. Ancak normalleşmeye doğru adım adım giderken Afrika gezisi için hazırlıklarımı yapmaya başladım. Çıkacağım yeni macerada önceliğim, hijyen. Kullanacağım ulaşım araçlarından konaklayacağım yerlere, çizeceğim rotalardan gezi esnasında kullanacağım siperlik, maske ve dezenfektan gibi ürünlere kadar her şeyi titizlikle araştırıyor ve planlıyorum. Yeni ülkeler keşfedecek olmak da beni çok heyecanlandırıyor.” diyor.