KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 26-09-2020 16:28   Güncelleme : 26-09-2020 16:28

Seyahate davetiye çıkaran sine 'Masal' kentler

Gerçekten de sinema, merak ettiğimiz kentleri daha derinlemesine keşfetmenin en eğlenceli yollarından biri. İşte gerçek yıldızı şehirler olan beş film önerisi.

Seyahate davetiye çıkaran sine 'Masal' kentler

-SEYYAH DERGİSİ EYLÜL 2020-

Dünyayı merak etmek, farklı kültürlere, yaşam biçimlerine, insan hikâyelerine sonu gelmez bir ilgi duymak… Öyle bir ilgi ki çoğu zaman insanı dünyanın öbür ucuna gitmeye yönelten… Tıpkı sinema yazarı Atilla Dorsay’ın dediği gibi “Seyahat etmekle sinemayı sevmek, aslında aynı tutkudan kaynaklanan iki eylem.” Hazır mısınız? Beyaz perdenin ilhamında sürükleyici seyahatlere çıkıyoruz.

1- Palermo'da Yüzleşme (Palermo)
Filmlerinde sinema - şehir ilişkisini sıkça işleyen Alman Yönetmen Wim Wenders'in gezgin kamerası, bu kez Sicilya sokaklarında geziniyor. Filmin (Palermo Shooting) konusu, seyahat tutkunlarını fazlasıyla memnun edecek türden. Dünyaca ünlü bir fotoğrafçı, Almanya'daki hayatından sıkılır ve hayallerinin peşinde Sicilya'ya gider. Görsel şenlik tam da buradan sonra başlar. Palermo'nun Akdeniz kokan daracık sokakları ekranlarda akar gider.    

2- Kabare (Berlin)
1930'lu yılların Berlin'i tüm gerçekliğiyle karşımızda... 1973 yılında tam sekiz dalda Oscar kazanan müzikal filmin orijinal ismi, “Cabaret”. Sinema otoriteleri tarafından kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli eserler arasına seçilen film, Christopher Isherwood'un kitabından uyarlanmış. İkinci Dünya Savaşı öncesindeki çalkantılı süreci Berlin fonunda anlatan film, Almanya'nın Hitler rejimine kayışını adım adım belgeliyor. 

3- Casanova (Venedik)
Venedik'in masalsı atmosferinde Casanova'nın eğlenceli marifetleri... Casanova rolündeki Heath Ledger'in baş döndüren performansıyla beğeni kazanan 2005 tarihli filmin daha eski versiyonlarına rastlamak da mümkün. 18. yüzyılda yaşamış maceraperest İtalyan yazar Giacomo Girolamo Casanova'nın çılgın yaşamını anlatan filmde, görkemli kostüm şovu eşliğinde Venedik'in tarihi mekânlarında geziniyoruz.    

4- New York, I Love You (New York)
Fatih Akın’ın da aralarında bulunduğu 11 farklı yönetmenin kısa işlerinden oluşan bu sürükleyici filmde Uğur Yücel’den Orlando Bloom'a, Natalie Portman’dan Christina Ricci’ye kadar birçok ünlü oyuncu görüyoruz. New York ile aşkı buluşturan yapımların en iyi örneklerinden biri olan film, şehrin hızlı temposunu ve farklı yaşam kesitlerini beyazperdeye başarıyla aktarıyor.

5- Buena Vista Social Club (Havana)
1999 yılında tamamlanan bu belgesel film, çoktan unutulmuş 80’li yaşlardaki Kübalı müzisyenlerin yeniden bir araya gelmesini konu alıyor. İsmini eski bir müzik kulübünden alan grubun ezgileri eşliğinde filmi izlerken Havana caddelerine, 1960'lı yılların Amerikan otomobillerine, sokak müzisyenlerine ve renkli insan portrelerine tanık oluyoruz.