DÜNYA
Giriş Tarihi : 23-09-2020 17:01   Güncelleme : 23-09-2020 17:22

Hint Okyanusu'na akan petrol insan saçıyla temizleniyor

Hint Okyanusu'nun güney batısında bulunan ada ülkesi Mauritius'ta Japon tanker gemisinin yaptığı kaza sonrası denize akan binlerce ton petrolün temizlenmesi için ülkede “Saç Kestirme Kampanyası” başlatıldı.

Hint Okyanusu'na akan petrol insan saçıyla temizleniyor

-SEYYAH DERGİSİ EYLÜL 2020-

İnsan saçının ve balıkçı ağlarının su üstündeki petrolü temizlemede oldukça etkili olduğunun açıklanması üzerine birçok kişi, gönüllü olarak saçını kestirdi ve yetkililere teslim etti. Bazı berberler, ülkede başlatılan seferberlik sonrası ücretsiz saç kesimi ya da indirim yapmaya başladı.

Turizm acentesi Mauritius Conscious'un sahibi Romina Tello, “İnsan saçı petrolü emiyor. Ancak suyu bırakma özelliğine sahip.” diyerek kampanyaya birçok kişinin destek olduğunu, okyanusun temizlenmesi çalışmalarına da vatandaşların gönüllü olarak yardım ettiğini belirtti.

Japon tanker gemisi MV Wakashio'nun Mauritius açıklarında kayalıklara oturmasından bir hafta sonra gemi ikiye bölünmüş, içerisindeki 4 bin ton ise petrol ise Hint Okyanusu’na akmıştı. Bu büyük doğa felaketi karşısında ülkede hemen acil durum ilan edilmişti. Gelişmeler sonrası Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron açıklama yapmış, eski Fransız sömürgesi olan adaya her türlü desteği sağlayacaklarını duyurmuştu.