TURİZM
Giriş Tarihi : 22-09-2020 15:56   Güncelleme : 22-09-2020 16:01

Yıldız gözlemi şenliği

Melikler Yaylası, kamp yapmak istediğim, uzun zamandır adını duyduğum, fotoğraflarına bayıldığım; ama konumu itibarı ile bir türlü uğrayamadığım yerlerden biriydi.

Yıldız gözlemi şenliği

-SEYYAH DERGİSİ EYLÜL 2020-

Konya’dan Antalya’ya inerken yolumu biraz değiştirip, Dedegöl Dağı eteklerindeki Melikler Yaylası‘na uğramaya karar verdim. Pişman mıyım? Tabii ki değilim. İzlediğim en keyifli manzaralardan biri, geçirdiğim en güzel gecelerden biriydi. Şansıma gece boyunca bulutların ay ışığının altında Dedegöl Dağı etrafındaki dansı büyüleyiciydi.

Bol manzaralı yolculuk
Doğada olmayı sevenleri her açıdan tatmin edecek konumlardan biri olan Melikler Yaylası, Isparta il sınırlarındaki Aksu ilçesi, Yaka Köyü içinde. Etrafı sık çam ağaçları ile çevrili ve 1735 rakımda. Bu nedenle yazın dahi geceleri size soğuk yaşatabilir. Kışın ise genellikle yoğun kar nedeni ile ulaşım kapanıyor zaten. Üç mevsim aşağıda kısmında Yörüklerin kaldıkları yaylanın üst kısmındaki düzlük alan, sanki bir seyir terası gibi... Kampınızı nerede kurarsanız kurun, nefis dağ manzarası size sürekli eşlik ediyor. Çevredeki imkânlar da dikkate alındığında, aslında kamp için ideal çok ideal bir yer demek doğru olur.

Neler yapılabilir?
Yazının girişinde de belirttiğim gibi yayla, her yönden zengin bir coğrafyaya sahip. Bölgede yapabileceğiniz aktiviteler şöyle:
• Öncelikle dağcılık ve yürüyüş merakı olanlar, uygun mevsimlerde zirveye doğru tırmanışa geçebilir.
• Yaklaşık iki km. ilerideki Pınarözü Mağarası ziyaret edilebilir. 12 kilometrelik uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun mağarası olarak biliniyor. Geçtiğimiz kış bazı güvenlik problemlerinden dolayı mağarayı ziyarete kapatmışlardı. Çevresindeki mesire alanında dere kıyısında oturabilir ve piknik yapabilirsiniz.
• Pınarözü Mağarası yolu üzerindeki 700 yaşından büyük, 30 metrelik Beyçam Anıt Ağacı’na sarılabilirsiniz.
• Bölgeye yakın Yaka Kanyonu ise gitmişken ziyaret edilesi önemli doğa harikalarından biri.
• Melikler’in harika bir seyir yaylası olduğunu orada öğrendim. Manzara güzel olduğu için yıldız gözlemi ve gece çekimleri için kaçırılmaması gereken yerlerden biri.

Hangi mevsimde ziyaret edilir?
Yazın hafta içi belki, fakat hafta sonları sakinlik sevenlere kesinlikle önermiyorum. Yaz aylarında, zaman zaman farklı etkinliklerin de düzenlendiği Melikler Yaylası oldukça kalabalık oluyor. Benim önerim eylül - aralık ve şubat - nisan olacaktır. Kar kampı sevenler ise kışın yollar kapansa da yaylaya yürüyerek giderek karla kaplı dağ manzaralarının keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak çok soğuk gecelere hazırlıklı olmak lazım! Kısaca ideal mevsimler, sonbahar ve ilkbahar olarak kayıtlara geçebilir.

Yaylada ne var, ne yok?
• Kamp yapma imkânı: VAR
• Ateş yakma imkânı: VAR (Ancak odun yok gibi… Lütfen yakılmış yerleri tercih ediniz.)
• Tesis, restoran vs: YOK
• Konaklama yeri, pansiyon, otel vs: YOK
• Temiz su kaynağı: VAR (Çeşmeler mevcut)
• Tuvalet: VAR (Oldukça temiz)
• Telefon pek çekmiyor, internet neredeyse YOK
• Trekking sevenler için uygun parkurlar: VAR
• Gece gözlemi ve fotoğraf için güzel noktalar: VAR
Melikler Yaylası, konumu ve durumu itibarıyla nefis bir yer ve çok da temiz kalmış. Siz de lütfen bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriniz. Şimdiden iyi kamplar…

Nasıl gidilir?
Doğudan geliyorsanız Beyşehir Gölü kıyısından Yenişarbademli’ye, batıdan geliyorsanız Aksu’ya ulaşıyor ve oradan tırmanmaya başlıyorsunuz. Doğudan gelirken ikinci girişten, batıdan geliyorsanız ilk sapaktan devam etmeniz yolun kolaylığı açısından daha iyi. Kısaca girişi, Vali Çeşmesi’nin önünden yapın, derim. Yol oradan düz ve temiz. Toplu taşıma kullanmak isteyenler için Isparta’dan Eğirdir’e, oradan Yenişarbademli minibüslerine binerek yaylaya ulaşabiliyorlar. Minibüsten indikten sonra 2-3 kilometre civarında yürümek gerekiyor.