TURİZM
Giriş Tarihi : 20-09-2020 16:59   Güncelleme : 20-09-2020 16:59

Türkiye'nin en 'değerli' tatil yerleri

Türkiye Yaz Turizm Bölgeleri Konut Değer Endeksi Raporu açıklandı. En fazla rağbet gören yerler, ülkemizin Ege ve Akdeniz kıyılarında.

Türkiye'nin en 'değerli' tatil yerleri

- SEYYAH DERGİSİ EYLÜL 2020 -

COVID 19 ile mücadele dönemi, tatil alışkanlıklarını da değiştirmiş durumda. Her şey dâhil konseptli otellerde tatil yapmayı seven birçok kişi, farklı ülkelerden gelen kişilerle aynı ortamda bulunma riskini almak istemediği için tercihlerini yazlık evlerden yana kullandı ve kullanmaya devam ediyor. Bu talep, tatil beldelerindeki satılık konut metrekare fiyatlarının değerini bir önceki yıla göre ciddi oranda artırmış görünüyor. Gayrimenkul sektörünün teknoloji ve ticaret platformu GABORAS’ın hazırladığı Türkiye Yaz Turizm Bölgeleri Konut Değer Endeksi, bu değişimi net olarak ortaya koyuyor. 

2019 yılına göre bu sene en fazla değer kazanan tatil beldelerinin de ortaya konulduğu çalışmada Türkiye’nin en değerli tatil beldesi olarak Çanakkale’ye bağlı Bozcaada öne çıkarken, en fazla değer kazanan tatil beldesinin yüzde 32’lik fiyat artışıyla Antalya’nın Kemer ilçesi olduğu görülüyor. Türkiye’nin en değerli tatil beldesi listesinde Bozcaada’yı Çeşme takip ediyor. Yazlıkçıların rağbet ettiği Çeşme’de metrekare fiyatları, yaklaşık 9 bin TL. İstanbul’da yaşayıp, iş nedeniyle şehirden fazla uzaklaşamayanların yazlık almak için tercih ettiği yerlerden biri de Adalar. Türkiye’nin en değerli tatil beldeleri listesinde Adalar, 9 bin TL’lik ortalama metrekare fiyatıyla üçüncü sırada yerini alıyor. Adalar’ı, Bodrum, Marmaris, Kaş, Urla, Kemer, Datça ve Foça takip ediyor.  

DEĞERİ EN ÇOK ARTANLAR 
Yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerinde yazlık ev aldığı Kemer’de bir yıl içinde metrekare fiyatları yüzde 32 arttı. Kemer’i, yüzde 30’luk değer artışı ile Muğla’nın Marmaris ve Mersin’in Anamur ilçesi takip ediyor. Yabancı turistlerin gözde yerlerinden Antalya’nın Alanya ilçesi, ortalama yüzde 27 ile en çok değeri artan dördüncü tatil beldesi. Muğla’nın önemli turistik ilçelerinden biri olan ve dünyaca meşhur Dalyan’ı sınırları içinde bulunduran Ortaca da yazlık evlerin metrekare fiyatlarının en çok arttığı tatil beldelerinden biri...  Bir yıl içinde Ortaca’da yazlık evlerin metrekare fiyatları yüzde 26 artmış durumda. Ortaca’yı yüzde 25’lik değer artışıyla Antalya Konyaaltı takip ediyor. Uzmanlar, araştırmayla ilgili yorumlarını şu sözlerle paylaşıyor: “Bu yıl değer artışının yüzde 25’in üzerine çıktığı toplam altı tatil beldesi olduğunu görüyoruz. Üstelik pandemi, tatil alışkanlıklarımızı geçici olarak değiştirmiyor. Yazlık ev yatırımları da bunu gösteriyor. Bu kalıcı bir değişim. Yazlık ev talebinin önümüzdeki dönemde de sürmesini bekliyoruz.”