RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 18-09-2020 16:29   Güncelleme : 18-09-2020 16:38

Ülke olarak çok hikayemiz var!

'İçinden Sinema Geçen Sohbetler' serisinde konuğum, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Misbah Demircan'dı.

Ülke olarak çok hikayemiz var!

- SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2020 -

16. TÜRSAK Çocuk Filmleri Festivali’nin online açılış galasındaki sinema üzerine sohbetin ardından bir kez daha TÜRSAK Vakfı’nın canlı yayın konuğu olan Ahmet Misbah Demircan ile koronavirüs günlerindeki yaşantısına, İstanbul’a, sinemaya ve kültürel varlıklarımıza dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

ISKALADIĞIMIZ KONULARA ODAKLANDIK
Sohbetin başlarında pandemi sürecinde değişen ve farklılaşan dünyaya ait görüşler paylaştık. Bu sürecin hayatımıza kattığı yeni alışkanlıklardan konuştuk. Hayatın koşuşturmacası arasında birçok şeyi geri plana attığımızı, fakat dünyayı sarsan bu süreçte tüm dünya olarak kendimize daha fazla vakit ayırdığımızı belirttik. Sayın Demircan, “Bu zor sürecin bazı olumlu yanları da oldu. Örneğin belki de en güzel tarafı, her birimizin içimize dönmesi oldu. Hayatımızda bazı şeyleri ıskalıyorduk. Fakat şu günlerde kendimize daha fazla vakit ayırdığımız için yenilikler için de bir fırsat doğdu.” ifadelerini kullandı.

ATLAS SİNEMASI, SİNEMANIN KARARGÂHI OLACAK
Sohbetin ilerleyen dakikalarında koronavirüs sürecinden her sektör gibi fazlasıyla etkilenen sinemalar üzerine de konuşma fırsatı bulduk. Dijitalleşmenin getirdiği farklılık sayesinde de sinema seyircilerinin değişen film izleme alışkanlıklarını tartıştık. Canlı yayın sırasında şu an için restorasyon çalışmaları devam eden Atlas Sineması hakkında da gelen sorulara cevap verdi, Sayın Demircan. Açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Atlas Sineması’nın restorasyon çalışmaları, şu anda Bakanlığımız ve Sinema Genel Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştiriliyor. Emin olun, orada çok özel bir iş yapılıyor. Restorasyon çalışmaları bittiğinde orası, sinema ve tarihi bir araya getiren çok özel bir mekâna dönüşecek. Bunun yanı sıra, Atlas Pasajı’nın içinde ayrıca bir Sinema Müzesi de yer alacak ve sinemaseverler orayı ziyaret ettiğinde kendilerini âdeta tarihin içinde bir yolculukta bulacak. Atlas Sineması’nda da gerekli iyileştirmeler yapıldıktan sonra orası, film galalarına, özel gösterimlere ve çeşitli festivallere ev sahipliği yapıp, her daim sinemaseverlere kapılarını açacak. Bir başka ifade ile tüm sinemacıların buluştuğu, âdeta sinemanın karargâhı olacak.” 

EN ÖNEMLİ MALZEME HİKAYEDİR
Bir sinema filmini oluşturan en önemli unsurlardan birinin hikaye olduğunu söyleyen Ahmet Misbah Demircan, Anadolu’nun ve kültürümüzün bu konuda son derece zengin bir içeriğe sahip olduğunu belirtti. Ülkenin her şehrinde birbirinden farklı birçok hikayenin bulunduğunu ifade eden Demircan, “İşin özüne bu perspektiften baktığımız zaman eminim ki bizim sinemacılarımız da çok güzel filmler çekip dünyayı etkileyecek işler ortaya koyacaktır.” dedi. Demircan ayrıca önümüzdeki süreç için de olumlu sinyaller verdi.