TURİZM
Giriş Tarihi : 18-09-2020 16:17   Güncelleme : 18-09-2020 16:39

Bisikletle gezi zamanı!

Yaz sıcaklarının henüz bastırmadığı bugünler bisikletle gezmenin en iyi zamanı. Haydi öyleyse panoramik bir seyir keyfi için basın pedallara...

Bisikletle gezi zamanı!

- SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2020 -

Dünyanın en önemli turizm kentlerinin bisiklet parkurlarını genişletme çalışmaları boşuna değil. Sadece New York’taki bisiklet parkurlarının uzunluğu 600 kilometreyi buluyor. Kentlerin turistik cazibesinin yanı sıra yaşam kalitesini artıran bisiklet kültürü, çevre kirliliğinden trafiğe pek çok soruna köklü çözümler sunuyor. Çevre raporlarına göre İstanbul, ulaşımda bisiklet kullanımını Avrupa Komisyonu’nun önerdiği yüzde 25’e çıkarabilirse yılda 18 milyar ABD dolar tasarruf sağlayacak. 

ARTAN BİSİKLET YOLLARI
2000 yılından 2019 yılına kadar bisikletlerle ilgili veriler toplanırken dünyada yaklaşık 1 milyar adet bisiklet olduğu ortaya çıktı. Öte yandan Türkiye’de bisikletler ile ilgili basına yansıyan haber adetleri de incelendi. Ajans Press ve PRNet’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre 2000 yılında bisiklet konulu 4 bin 56 haberin basına yansıdığı tespit edildi. Günümüze geldiğimizde ise 2019 yılının başından itibaren çıkan haber sayısı 53 bin 246 olarak görüldü. Yıl içinde çıkan haberler artarken, yapılan bisiklet turlarının ve son zamanlarda artan bisiklet yollarının gündemde olduğu görüldü. Özellikle karantina sürecinin ardından bisiklet satışlarının ve kullanımın artacağı ise öngörülen başlıklar arasında yer alıyor.

EN FAZLA BİSİKLET ÇİN’DE
Kapsamlı araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre, tam olarak net rakam verilmese de bisikletlerin birçoğunun (450 milyon) Çin’de olduğu görüldü. İlk beşte yer alan diğer ülkeler ise 100 milyon ile ABD, 72 milyon 540 bin ile Japonya, 62 milyon ile Almanya, 40 milyon ile Brezilya oldu. Türkiye bu listede yer almazken Kopenhag, 2016 yılında ülkedeki bisiklet sayısının arabalardan fazla olduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra, “bisiklet dostu” ülkelerin başında Danimarka yer aldı. Vikinglerin ülkesinde her 10 kişiden 9’unda bisiklet olduğu saptandı. AB ülkeleri içerisinde en büyük bisiklet ithalatçısının ise İngiltere olduğu verilen diğer bilgiler arasında yer aldı.

BİLİYOR MUYDUNUZ?
Eurovelo denilen turizm amaçlı bisiklet yollarının Avrupa’daki oplam uzunluğunun 73 bin kilometreye ulaştığını biliyor muydunuz? Bu yolun bir yılda çektiği bisikletli turist sayısı ise 10 milyona ulaşıyor. Avrupa Bisikletliler Federasyonu (ECF) yetkilileri geçtiğimiz yıllarda Velo-City Kongresi’nin İstanbul’da yapılmasını önermişti.