GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2020 16:44   Güncelleme : 17-09-2020 16:44

Yurt dışında online yaz okulu

Stanford, Yale, MIT, Harvard ve Oxford gibi üniversitelerin herkese açık olan bedava dersleri var. Bunlara internet üzerinden veya iTunesU üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yurt dışında online yaz okulu

- SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2020 -

Pandemi nedeni ile pek çok ülkede dersler, internet üzerinden devam ediyor. Bu durum yurt dışında eğitim, yaz okulu ve staj planları olan öğrencileri de etkiledi. Amerika’nın 43 eyaletinde okullar sömestir sonuna kadar kapalı kalacak. Bunun yanı sıra, lise ve üniversitelerin yaz okulları da kampüste yapılması planlanan tüm eğitimleri, internet üzerinden yapacaklarını duyurdular. Online eğitime geçen yaz okullarının ücretlerinde indirimler yapıldı. Dil okulları ve şahsen verilen tüm eğitim programları da benzer bir rota izliyor. Öğrenci stajlarının büyük bir bölümü iptal edildi. Bazı teknoloji şirketleri stajların internet üzerinden yapılmasına izin veriyor olsa da ülkeler arasındaki zaman farkı nedeni ile bu öğrencileri zor bir durumda bırakıyor.

New York'tan Los Angeles'a
Kariyer danışmanlığı alanında ismini duyuran Dr. Nazlı Şenyuva ve Ecem Şenyuva ise New York ve Los Angeles merkezli ofislerinden öğrencilere yaz planları için şu önerilerde bulunuyor. İptal olan yaz programları için öğrencilere internet üzerinden kendilerini geliştirmeye devam edebileceklerini söylüyor. Eğer özgeçmişinizi güçlendirmek ve yazı verimli geçirmek istiyorsanız, bu tür eğitimler tam size göre… Ayrıca online gönüllü programlarına katılma ve COVID-19 çalışmalarına destek veren girişimlere dâhil olmak da yapılabilecek etkinlikler arasında yer alıyor. “Kimse sizden bir pandemi yokmuş gibi akademik hayatınıza son sürat devam etmenizi beklemiyor.” diyen Şenyuvalar, motivasyon eksikliği veya konsantrasyon bozukluğu yaşayan, gelecek kaygısı hisseden öğrencilere önce psikolojik sağlıklarına dikkat etmelerini öneriyor. “Arkadaşlarınızla sık sık görüntülü konuşma yapın ve internet üzerinden çalışma grupları kurun! Gün içerisinde beraber ev egzersizi veya meditasyon yapmak için molalar verin!” diyorlar. Bu dönemde yurt dışı okul başvurularının daha anlayışlı olacağının altını çizen Şenyuvalar, okulların aksayan sınavlar, yaz programları ve stajlardan haberdar olduğunu ve başvuranların buna göre değerlendirileceğini açıklıyor. Profesyonel ikili, sözlerine şu önemli uyarıyı da eklemeyi ihmal etmiyor: “Elinizden geleni yapın, ancak psikolojinize de iyi bakın.”

Öğrencilere tam destek
Yurt dışında online yaz okulu arayışında olanlara hizmet veren çeşitli tüzel kuruluşlar ya da sektör profesyonelleri bulunuyor. Princeton, Columbia, USC ve Sotheby’s okullarından dereceyle mezun olan ve başta ABD’deki okullar olmak üzere geniş bir akademik ağa sahip olan bu kurucular, “Her öğrenci farklıdır.” ilkesiyle hareket ediyor. Bu sayede gerek öğrencinin potansiyelini, özgün yönlerini açığa çıkarıyor ve limitlerinin ötesinde okullara girmelerini sağlıyorlar. Öğrencilerin ihtiyaç duyduğu her anda yanlarında olduklarını belirten hizmet sağlayıcılar, deneyimli yaklaşımları ile bugüne dek pek çok öğrencinin hayallerini gerçekleştirdi. Yurt dışı okullara başvuru sürecini konforlu ve eğlenceli hale getiren, online platform üzerinden her an ulaşılabilirliği ve dinamik çalışma tarzıyla fark yaratan hizmet sağlayıcılar, öğrencilerinin hedeflediği okullardan mezun olma süreçlerinin hepsini tecrübe etmiş genç ve güçlü takımlarıyla milenyal ve Z kuşaklara hitap ediyor. Konu ile ilgili okul detaylarına, kampüs içi gezi videolarına ve yurt dışı üniversite başvurularıyla ilgili bilgilendirici videolara basit bir internet araştırmasıyla ulaşabilirsiniz.