GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2020 16:29   Güncelleme : 17-09-2020 16:42

Türkiye, Dünyanın güç dengesinin kalbidir

Kardeş ülke Tunus'un Gençlik ve Spor Bakanı Ahmed Gaaloul, Türkiye dostu bir devlet adamı. Başarılı bürokratın ülkemiz hakkındaki düşüncelerine kulak verdik.

Türkiye, Dünyanın güç dengesinin kalbidir

- SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2020 -

Dünyanın dört bir yanında ülkeleri için çalışan yabancı devlet yetkililerinin açıklamaları, Türkiye’nin global düzeydeki algısı hakkında önemli ipuçları barındırıyor. Bu noktada Tunus Gençlik ve Spor Bakanı Ahmed Gaaloul’un açıklamaları bir hayli önemli. 

Köklü ilişkiler
Dünyadaki Müslüman gençleri temsil eden ve 56 ülkenin üye olduğu İslam İşbirliği Gençlik Forumu’nun (ICYF) dünyanın farklı ülkelerinden üst - düzey devlet yetkililerini gençlerle buluşturmayı hedefleyen online seminerler son konuklarından biri, Tunus Gençlik ve Spor Bakanı Ahmed Gaaloul oldu. Gaaloul, bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinden sonraki süreçte gençlerin ekonominin yeniden inşasındaki rolünden bahsederken, Türkiye - Tunus ilişkileriyle ilgili de dikkate değer açıklamalarda bulundu.

Tunus'ta Türk çok!
Türkiye ile Kuzey Afrika’nın uzun bir tarihi geçmişi olduğunun altını çizen Tunus Gençlik ve Spor Bakanı Ahmed Gaaloul, “Türkiye jeopolitik olarak dünyanın güç dengesinin kalbinde yer alıyor. Tunus’un birçok şehrinde ailelerin çoğu Türk kökenlidir. Bağımsızlığımızdan önce de sonrasında da Türkiye ile aramızda uzun iş birliğine dair tarihimiz var.” şeklinde konuştu.

Ortak gelecek
Devrimden sonra Tunus hükümetinin iki ülke arasındaki bağlarını güçlendirmeye çalıştığını söyleyen Ahmed Gaaloul konuşmasına şöyle devam etti: “Tunuslu, Kuzey Afrikalı ve Türkiyeli gençlerimizi daha çok yakınlaştırmamız gerek. Tarih bizi birleştiriyor. Ortak menfaatlerimiz bizi birleştiriyor. En önemlisi geleceğimiz bizi birleştiriyor. Türkiye, Kuzey Afrika ve tüm İslam dünyası ülkeleri ile aramızda daha güçlü bağlar kurmamız gerekiyor.” 

Afrika'nın yükselen ülkesi
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’nın gençlik kuruluşu, 56 İİT üyesi ülkeyi bünyesinde barındıran bir uluslararası kuruluş olan İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) dünyadaki Müslüman gençleri temsil etmekte. Çeşitli ülkelerde gençlik faaliyetleri, gençliğin çıkarlarının savunulması, sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesi, eğitimin ve gençlerin ahlaki değerlerinin teşvik edilmesinin yanı sıra; kültürlerarası ve medeniyetler arası diyaloğun gelişmesine katkı sağlamak gibi çalışmaların koordinasyonunu sağlamakta. Forum ile ilgili detaylı bilgi için www.icyforum.org internet adresine göz atabilirsiniz.