GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2020 15:31   Güncelleme : 17-09-2020 15:37

Türkiye'ye Europa Nostra Ödülü

Türkiye'nin Arkeolojik Varlıklarının Korunması Projesi, 2020 Europa Nostra Ödülü'ne layık görüldü. Yeni hedef tarihi varlıklarımızın tanıtılması.

Türkiye'ye Europa Nostra Ödülü

- SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2020 -

Europa Nostra Ödülleri, Yaratıcı Avrupa Programı’na dâhil olmayan Avrupa ülkelerinde, koruma konusunda uygulama, araştırma, üstün hizmet, eğitim ve farkındalık yaratma alanlarında yapılan çalışmalara veriliyor. Kültürel miras alanında faaliyet gösteren STK’ların oluşturduğu bir federasyon olan Europa Nostra, 30 ülkeden gelen başvuruları değerlendirmesinin ardından ödül sahiplerini duyurdu. SARAT’a ödülü, “Eğitim, Beceri Geliştirme ve Farkındalık Yaratma” kategorisinde verildi. Aynı kategoride İsviçre’deki iki proje de ödüle layık görüldü.

GERÇEK BİR UMUT KAYNAĞI
Europa Nostra’nın yürütücü başkanı Hermann Parzinger, ödül sahiplerinin, uzmanlık, özveri ve ekip çalışması ile sıkıntıların nasıl üstesinden gelinebileceğini gösteren başarı öyküleriyle gerçek bir umut kaynağı olduğunu ifade etti. Parzinger sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu örnek projeler, küresel salgının yol açtığı travmayı zihinsel ve fiziksel olarak atlatmamız ve iyileşmemiz için kültürel mirasın hayati önem taşıdığını göstermektedir. Ortak mirasımız ve onun sorumluluğunu üstlenen koruyucuları, yaratıcı dijital çözümlerle erişilebilir kültürel içeriklerin oluşturulmasından, şehirler ve köyler için sosyal ve ekonomik bir yeniden doğuş eylemi olarak somut restorasyon ve rehabilitasyon çalışmalarına girişmeye kadar pek çok şekilde katkıda bulunabilirler.”