TURİZM
Giriş Tarihi : 17-09-2020 15:14   Güncelleme : 17-09-2020 15:14

Seyahate ilgi artıyor!

Google’ın raporuna göre izolasyon sürecinde en çok bu soruya yanıt aradık: Hayat ne zaman normale dönecek, seyahatler ne zaman başlayacak?

Seyahate ilgi artıyor!

- SEYYAH DERGİSİ TEMMUZ 2020 -

Dünya, Coronavirüsün etkilerine uyum sağlamaya çalışırken turist davranışları ve tüketici ihtiyaçları sürekli değişiyor. Google Arama Trendleri Raporu’na göre geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de “seyahatler ne zaman başlayacak?”, Almanya’da “spor salonları ne zaman açılacak?”, İspanya’da “açık dişçiler hangileri?” İtalya’da ise “açılan kuaförler nerede?”  kelimeleri en çok aratılanlar arasındaydı.

NELERE ÖNEM VERİYORUZ?

Google Arama Trendleri Raporu, son haftalarda kullanıcıların yeni duruma uyum sağladıklarını ve davranışlarının daha tutarlı hale gelmeye başladığını gösteriyor. Veriler, sokağa çıkma kısıtlamasının aşama aşama azaltıldığı ülkelerde okulların ve mağazaların ne zaman açılacağı ile ilgili soruların arttığını gösteriyor. Verileri değerlendiren Google SMB Premier Partneri EG Bilişim Teknolojileri’nin CEO’su Gökhan Bülbül, yeni normalde tüketicilerin nelere önem verdiğini anlamanın önemine dikkat çekti. Belirsiz zamanlarda müşteri ihtiyacına hızlı cevap vermenin ilerleyen süreçlerde marka algısına olumlu katkı sağlayacağını söyledi. Bülbül, hedef kitleye ulaşmanın en etkili ve kolay yolununsa doğru uygulanan dijital pazarlama stratejisinden geçtiğine vurgu yaptı.

İNGİLİZLER DÜŞÜNDÜ, POLONYALILAR MERAK ETTİ

Kısıtlamaların kapsamı, Coronavirüsün mevcut durumuyla ilişkili olarak her ülkede farklılık gösteriyor. Örneğin mağazalar ve okullar Almanya’da ve Hollanda’da yeniden açılırken; İngiltere’de bu konuyla ilgili belirsizlikler bitmedi. Google Arama Trendleri raporuna göre geçtiğimiz haftalarda tüketiciler, Türkiye’de “ne zaman açılacak?”, İngiltere’de “ailemi ne zaman görebilirim?”, Almanya’da “spor salonları ne zaman açılacak?”, İspanya’da “açık dişçiler hangileri?”, Polonya’da “açık anaokulları nerede bulabilirim?”, İtalya’da ise “açılan kuaförler hangi lokasyonda?” kelimelerini arattı. Türkiye’de aynı zamanda “üniversite sınavı”, “kapıda ödeme” ve “sipariş takip” aramaları artış gösterdi.

TÜRKİYE’DE “BAYRAM” KELİMESİ ARANDI

Coronavirüs ile ilgili umut verici gelişmeler olsa da bir yandan belirsizliklerin de devam etmesi, insanları zihinsel ve fiziksel sağlıklarını korumaya odaklanmaya yönlendiriyor. Trendlerden elde edilen veriler, Rusya’da “zihin sağlığı”, Danimarka’da “vücut kitle endeksi”, İspanya’da “online spor”, Polonya’da “dash diyeti” ve Türkiye’de ise “D Vitamini”, “ateş ölçer” ve “Ramazan Bayramı” aramalarının artışta olduğunu gösteriyor.

GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENMEK

Zamanlarının çoğunu evde geçiren insanlar, online eğitim videolarını daha fazla izledi. Global YouTube verileri, “dil öğrenimi” ile ilgili derslerin izlenme süresinin geçen yıla göre yüzde 500'ün üzerinde arttığını gösteriyor. Veriler, başlığında “yeni başlayanlar için” veya “adım adım” geçen YouTube videolarının yüzde 65'in üzerinde, başlığında “evde” kelimesi geçen “nasıl yapılır?” videolarını yüzde 50'nin üzerinde ve “gitar videoları” ile ilgili eğitici içeriklerin izlenme süresinin ise yüzde 40'ın üzerinde arttığına işaret ediyor.