KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 15-09-2020 18:22   Güncelleme : 15-09-2020 18:38

Bozkırın Kraliçesi: Tomris

Bozkırları büyütmek için doğan kraliçe 'Tomris', Orta Asya'dan Anadolu'ya uzanan geniş coğrafyanın kadim kültürü hakkında çok şey anlatıyor.

Bozkırın Kraliçesi: Tomris

- SEYYAH DERGİSİ HAZİRAN 2020 -

Kültür ve seyahat tutkunu pek çok “Seyyah”ın uzun süredir beklediği an geldi. Türklerin Anadolu’ya göçü ve geçmişten bugüne katman katman biriktirdikleri kültürel unsurları gözler önüne seren yeni film “Tomris”in Türkçe dublajlı fragmanı nihayet yayınlandı.

TÜRK TARİHİNDE ÇIĞIR AÇAN KADIN
Aslında bu iddialı yapımın Nisan 2020’de vizyona girmesi bekleniyordu. Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle filmin yapımcıları tarafından açıklama yapılarak vizyon tarihi ertelenmişti. Türkiye’den önce Kazakistan’da gösterime giren filmin yönetmeni, 23 Aralık 1971 doğumlu Kazak sinema yönetmeni Akan Satayev. Türkiye’nin yanı sıra, Türk Cumhuriyetleri’nde merakla beklenen filmin konusu da bir hayli çarpıcı:
Annesini doğumunda, babasını savaşta, kocasını genç yaşta, oğlunu esir düştüğü kampta kaybeden, yerinden yurdundan edilen Tomris Hatun; ihanetlerle dağılan, acı ve kederle dolu yazgısına boyun eğmemeyi seçiyor. Bir diğer ifade ile Türk tarihindeki dönüm noktalarını, halkının menfaatleri için bir silah olarak kullanmasını biliyor. Tomris Hatun, her zaman diri tuttuğu intikam ateşi sayesinde kazandığı zaferlerle sadece binlerce yıllık Türk tarihinin değil, dünyanın da unutamadığı en önemli hükümdarlar arasında yerini almış durumda. 

ORTA ASYA’YA GÖRSEL YOLCULUK
İçinde bulunduğumuz yılın eylül ayının ikinci yarısında (büyük olasılıkla ayın son günlerinde) gösterime girmesi beklenen film için şimdiden gün sayanların sayısı oldukça fazla. Pandemi nedeniyle seyahat kısıtlamalarının yaşandığı günlerde seyahat severleri Türk dünyasına, Orta Asya bozkırlarına doğru görsel bir yolculuğa çıkaracak olan film, Kazakistan’ın ardından Türk seyircisiyle de buluşmaya hazırlanıyor. Doğduğu gün kaybetmeye başlayan; ancak her kaybında daha da güçlenen Tomris Hatun, MÖ 6. yüzyılda İskit - Saka Türklerinin başına geçer ve Türk milletini zaferden zafere koşturur. Annesini doğumunda, babasını savaşta, kocasını genç yaşta ve oğlunu esir düştüğü kampta kaybeden Tomris Hatun, kaderiyle birlikte düşmanlarını da yenmiştir. Bununla da yetinmeyip hem kendi tarihini hem de koskoca bir milletin tarihini baştan yazmıştır. Üstelik bu yazı, üzerinden binlerce yıl geçmesine rağmen silinmeyecek, unutulmayacak; günümüze kadar ulaşacaktır. 

YENİLMEZ SAVAŞÇI
Tomris Hatun, komuta ettiği ordusuyla birlikte “yenilmez” olarak kabul edilen, dönemin en zalim hükümdarı, Pers İmparatoru Kiros’u (Birinci Pers imparatorluğu olan Akameniş Devleti’nin kurucusu olarak tanınır) dize getirip, Orta Asya’da Türk hâkimiyetini başlattı ve Türk obalarını birleştirdi. Samimi, adil, sadık, güçlü ve zeki bir lider olan, Türk tarihinin ilk kadın hükümdarının hikâyesini anlatan “Tomris” filminin fragmanı ise Türkçe dublajlı olarak yayınlandı. Youtube ve farklı internet siteleri üzerinden rahatlıkla izlenebilen fragmanıyla şimdiden ses getiren filmde, Kazak oyuncu Almira Tursyn’i başrolde izleyeceğiz.