KİTAP
Giriş Tarihi : 01-06-2020 03:42   Güncelleme : 01-06-2020 03:42

Seyyah ruhunuzu tetikleyecek 8 öneri 

Seyahat etmeyi unuttunuz mu yoksa? Biz unutmadık, gerçekten de yolculukları o kadar çok özledik ki her an bir yerlere gidebiliriz. Seyyah dergisi editörleri, gezme tutkumuzu harlayacak kitapları sizler için seçti.

Seyyah ruhunuzu tetikleyecek 8 öneri 

1) Bir Dinazorun Gezileri 
“Bir Dinozorun Gezileri”, Mina Urgan’ın az harcamayla çok insan ve kültür tanıma maceralarını anlattığı seyahatlerinin kitabıdır. “Bir Dinazorun Anıları” başlıklı anılarından sonra kaleme alınan seyahatnamede, anı kitabının çok okunmasına samimiyetle şaşırdığını anlatır, Urgan. Yüz binlerce kişi bu ufak tefek, beyaz saçlı ve cesur İngiliz edebiyatı profesörünün anılarını okumuş ve kendiyle alay etmeyi bilen bu zeki kadını çok sevmiştir. “Bir Dinazorun Gezileri”nde ise Urgan, “dinozorca”, yani kendi meşrebince, az parayla, tadını çıkarmayı ve insanları tanımayı hedefleyerek yapılmış gezilerini anlatmaktadır. Mina Hanım'ın gezilerini gülümseyerek okuyacak, okurken düşünecek, yeryüzünü ve kendinizi tanıyıp öğrenecek ve seveceksiniz.

2) Odysseia 
Batı edebiyatının ilk ve en büyük eserlerinden olduğu kabul edilen Homeros’un “Odysseia”sı, seyahat edebiyatının da en görkemli eserleri arasındadır. Destan, daha çok Yunan kahramanı Odysseus'u ve onun Troya'nın düşmesinden sonra evine yaptığı dönüş yolculuğunu konu edinmiştir. Yaklaşık 10 sene süren Troya Savaşı'ndan sonra Odysseus’un evinin bulunduğu İthake’ye dönmesi bir 10 sene daha alır. Öldüğü varsayılan Odysseus’un yokluğunda, eşi Penelope ve oğlu Telemakhos, Penelope ile evlenmek isteyen bir grup azılı taliple baş etmek zorundadır.

3) İbn Battuta Seyahatnamesi 
14. yüzyıl gezginlerinden İbn Battuta (1304-1368), Fas'ın Tanca şehrinde dünyaya geldi. Bu şehirden çıktığı ve 28 yıl süren gezileri boyunca Mısır, Arap Yarımadası, Irak, İran, Anadolu, Deşt-i Kıpçak, Bizans (İstanbul), Orta Asya, Hindistan, Maldivler, Çin ve Endülüs'ü gezen İbn Battuta, devlet ve toplum yapıları, inanç ve âdetleri, doğal özellik ve ürünleriyle tanıttığı ülke ve şehirlerin 700 yıl önceki durumlarını başarıyla yansıtır. 

4) Seyahat Sanatı 
Kitabın tanıtım metninde aynen şöyle diyor: Gidilecek Yer: Uzaklar, Rehberiniz: Yazarlar… Yazdığı kitaplarla hayata farklı bir gözle bakmamızı sağlayan Alain de Botton, “Seyahat Sanatı” isimli kitabı ile bu defa çıkacağımız seyahatlere daha farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor. Kitabı okurken farklı şehirleri, farklı yazarların rehberliği eşliğinde gezecek ve şehirlerin kokusu sanki sayfalardan taşıp büyüleyecek sizleri... Alain de Botton bu kitabında, seyahatin bir iş ya da tatil rutini değil, ruhu dinlendiren ve onaran bir ritüel olduğunu aktarıyor bizlere.

5) Beş Şehir 
“Beş Şehir”, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul'u anlattığı deneme türü eseridir. Bir gezi kitabından yahut bir seyahatnameden çok farklıdır. Çünkü sadece tarihi bilgi, kuru bir gezi rehberi, bir şehir coğrafyasından farklı olarak his, sanat, estetik, kültür ve bilgi birikimi içerisinde yoğrulmuş bir yapıttır. Tanpınar, eserinin konusunu “Beş Şehir”in, hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen arzudur. İlk bakışta birbiriyle çatışır görünen bu iki duyguyu, sevgi kelimesinde birleştirebiliriz. Bu sevginin kendisine çerçeve olarak seçtiği şehirler, “Benim hayatımın tesadüfleridir.” olarak ifade ediliyor. 

6) Doğu Avrupa’da Yolculuk 
“Doğu Avrupa’da Yolculuk”, Gabriel García Márquez’in 1950’lerde gazeteci olarak Doğu Avrupa’daki sosyalist ülkelere yaptığı seyahatin bir güncesidir. Doğu Almanya’dan başlayıp Çekoslovakya, Polonya, Macaristan ve Sovyetler Birliği’ne uzanan bu serüven boyunca okurlar Márquez’in hem yol arkadaşları ve tanıştığı kişilere dair gözlemlerini hem de dönemin toplumsal ve siyasi gelişmeleriyle ilgili yorumlarını bulacaklar, elbette hepsi yazarın kendine has renkli anlatımıyla…

7) Yolculuklar Üzerine 
“Yolculuklar Üzerine”, Zweig’in 1902-1940 arası çeşitli kentler ve ülkeler hakkında yazmış olduğu karışık yazılarından oluşuyor. Büyük bir edebî yetenek olan Zweig, daha ilk yazıdan itibaren okuyucuyu avucunun içine almayı başarıyor. Kitapta geçen bazı yerler ise şöyle: Salzburg (Avusturya), Brugge (Belçika), Sevilla (İspanya), Oxford ve Hyde Park (İngiltere), Floransa (İtalya), Rusya, Amerika… 

8) Sahilde Kafka 
Haruki Murakami’nin Sahilde Kafka romanı, iki ayrı karakterin, yaşlı bir adam olan Nakata ve 15 yaşında evden kaçan bir genç olan Kafka’nın Tokyo’dan Shikoku Adası’na yaptıkları birbirinden bağımsız yolculuklarını anlatır. Çeşitli şehirlere yaptıkları yolculukların haritasını çizmek mümkün olsa da uğradıkları mekânları tam olarak bulmak biraz daha zordur. Hayal gücü, büyülü anlatım, gelenekler, ultra modern teknoloji, etkileyici bir ülke ve merak duygusu… Hepsi ve daha fazlası bir arada…