KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 11-06-2020 20:10   Güncelleme : 11-06-2020 20:10

Yeşilçam'ın iyi kalpli kötü adamı, Sümer Tilmaç

Kariyeri boyunca Ayhan Işık, Aliye Rona, Kemal Sunal, Cüneyt Arkın, Ayla Algan, Adile Naşit ve Hulusi Kentmen gibi ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaşan Sümer Tilmaç, vefatının 5. yılında yad ediliyor. Usta oyuncu Sümer Tilmaç son olarak Gün Medya Yapımı Çeken Bilir dizisinde oynamıştı.

Yeşilçam'ın iyi kalpli kötü adamı, Sümer Tilmaç
"Reis Bey", "Kuruluş Osmancık", "Süper Baba" ve "Osmanlı Cumhuriyeti" adlı yapımlardaki rolleriyle Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasına giren Sümer Tilmaç, canlandırdığı karakterlerle izleyicilerin gönlünde yer edindi.

63 tiyatro eserinde oynadı
Sümer Tilmaç, yaşamı boyunca 63 tiyatro oyununda sahne aldı. Sadık Şendil tarafından yazılan "Yedi Kocalı Hürmüz" eserinde de rol alan usta oyuncu, yine Şendil'in kaleme aldığı "Kanlı Nigar" oyununda ise başrolleri Münir Özkul ve Altan Karındaş ile paylaştı.

Sanatçı, 1993-1997 arasında Türkiye'de büyük beğeniyle izlenen "Süper Baba" dizisinde Şevket Altuğ ile birlikte aldığı rolle dikkati çekti.

Tilmaç ayrıca "Reis Bey", "Kuruluş Osmancık", "Osmanlı Cumhuriyeti", "Meraklı Köfteci", "Vatandaş Rıza", "Ah Güzel İstanbul", "Gırgıriye", "Kılıbık", "Damga", "Acı Dünyalar", "Kahpe Bizans", "Hemşo", "Çakallarla Dans" ve son olarak "Çeken Bilir" adlı yapımların da aralarında bulunduğu 210'dan fazla film ve dizide rol aldı.

Kalp krizi sonucu vefat etti
Katıldığı bir düğünde geçirdiği kalp krizi sonucu 12 Haziran 2015'te hayatını kaybeden sanatçının cenazesi Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi. Usta oyuncunun kardeşi Ata Tilmaç da Almanya'da geçirdiği kalp krizi sonucu 2007'de hayata veda etmişti.
"Kendisini unutmadık, unutmayacağız"
Gün Medya Onursal Başkanı Cengiz Aygün, yapımını Gün Medya'nın üstlendiği ve Sümer Tilmaç'ın oynadığı "Çeken Bilir" dizisinde beraber çalıştıklarını, birlikte çalışmanın çok büyük bir onur olduğunu söyleyerek, "Kendisini unutmadık, unutmayacağız" dedi.

Ekibinde usta oyuncu Ayla Algan, gamzeli güzel Bahar Öztan ve Mustafa Topaloğlu gibi usta isimleri de barındıran 2013 yılında çekilen proje "Çeken Bilir" usta oyuncu Sümer Tilmaç'ın son dizisiydi.