SEKTÖRDEN
Giriş Tarihi : 15-06-2020 03:32   Güncelleme : 15-06-2020 03:34

Turizmde çözüm, yazlıklar olacak!

Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak! COVID-19 sonrası turizmde ne mi olacak? Peki o zaman işte başlıyoruz.

Turizmde çözüm, yazlıklar olacak!

-SEYYAH 2020 HAZİRAN-CEM POLATOĞLU (Tur Operatörleri Platformu Dönem Sözcüsü)-

Elbet bu günler de geçecek, hayat normale dönecek. Yine yollara düşeceğiz, kırlara, denizlere kavuşacağız. Derslerimizi aldık. Tüm dünya, insanlık ve doğa, âdeta resetlendik. Bodrum'a fok, Haliç'e yunus, Bursa'ya geyikler, ayılar geldi. Her şeye yeni baştan başlıyoruz. Daha hijyen bir yaşam, daha organik tarım, daha sağlıklı besinler, daha temiz bir dünya gerek bizlere… Elbette hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Her meslek grubu, yeni dünya düzeninde kendi kurallarını belirleyecek. 

EVET, BAŞLIYORUZ
Toplam 52 bileşeniyle birlikte turizmde neler bekleniyor? Bunların hemen hepsi yazıldı, çizildi. Ancak bundan böyle şikâyet değil çözüm önerileri sunmamız gerekecek. Hatırlayalım, ne deniyor? Turistler artık bin kişilik otellere değil, butik oteller veya villalar talep edecek. Biliyorum, bir çok kişi, “Sardı bu da yazlıklara…” diyecekler. Çünkü Türkiye'de ben dâhil yazlıkçılar çok, dünyada olmadığı kadar çok. 1999 yılı TÜRSAB Ar-Ge verilerine göre Türkiye'de tam 3,5 milyon yazlık var. Büyük bölümü ikinci konut bunların… Ve senede ortalama sadece 30 gün kullanılıyor. 

BAŞTAN UYARMIŞ OLAYIM!
Son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim de kavga çıkmasın! Kazanacaksınız yazlıkçılar... Hem de çok kazanacaksınız. Hemen soralım: Hangi aylarda yazlığınızdasınız? Diyelim temmuz ve ağustos… Tamam, geriye kalan 10 ay için evinizin pazarlamasını, işinde uzman, sertifikalı seyahat acentelerine devredeceksiniz. Eviniz kiralandıkça çok ama çok para kazanacaksınız. Hem de evine, dönemine göre haftada beş ila 20 bin TL arası. Bu rakam, Avrupalılar için çok değil. İstatistiklere göre bir haftada tüm aile için ödenecek rakam, 600 ila 2 bin 500 avro arasında. Yani beş kişilik bir aile için günlük kişi başı, 15 ila 70 avro.

HİZMET KALİTESİ ARTACAK
Bu işin güzel kısmı. Şimdi detaylara girelim izin verirseniz. Bu noktada iki konu öne çıkıyor: Birincisi, İspanya, İtalya, Amerika, Fransa ve bu konuda uzman ülkelerde olduğu gibi yazlık evlerin vergileri normal vergilerin üzerinde olacak. Böylece hem insanlar ikinci konutlarını turizme yönlendirecek hem de belediyeler kışın 40 bin, yazın 1 milyon olan beldelerinde daha iyi hizmet verebilecekler.

İkincisi, ağırlıklı olarak yabancılara kiralanacak olan bu evler, sertifikalı, dil bilen, Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB teminatlı seyahat acenteleri tarafından yurt içi ve yurt dışında pazarlanacak. Yabancılara kısa dönem ev kiralamak isteyen emlak danışmanları ise TÜRSAB belgesi edinmek zorunda olacaklar. Bundan sonrası teferruattan ibaret. Yani evlerin standardı, sertifikası, vergisi, outsourcing bakım, hijyen ve temizlik işleri ve benzeri... Peki o zaman aklımıza ilk geldiği gibi soralım: TÜRSAB ve seyahat acenteleri olarak bu önemli konuya hazır mıyız arkadaşlar?