BİLİYOR MUYDUNUZ
Giriş Tarihi : 28-05-2020 19:41   Güncelleme : 28-05-2020 19:41

Uyku tulumu nasıl seçilir?

Sizinler için hazırladığım uyku tulumu rehberinde, kamp yapacağınız sezon ile uyumlu, en doğru ürünleri seçmenin püf noktalarını ve daha birçok faydalı bilgiyi bulacaksınız.

Uyku tulumu nasıl seçilir?

-SEYYAH MAYIS 2020-GÖKHAN KONAŞ-

Uyku tulumu, kamp yaparken kullanacağınız en önemli ekipmanlardan biridir. Özellikle soğuk veya serin havalarda kamp yapıyorsanız en iyi bütçeyi hak eder. Mevsimine uygun doğru uyku tulumu donanımına sahip olmak, huzurlu ve güvenli bir gece uykusu yaşamanızı sağlar. Kamp hayatında uyku tulumunu anlamak ve öğrenmek gerçekten önemlidir. Haydi başlayalım…

MEVSİMİNE GÖRE
Mevsimine göre uyku tulumu dereceleri, ürün seçiminizi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Dereceler, yaz kampı için tasarlanan birinci sezondan soğuk kış geceleri için tasarlanan dördüncü sezona kadar değişir. Mevsime göre kullanım özellikleri şöyledir: Tek mevsimlik tulumlar, yaz kampları ve çadır içi kullanıma uygundur. Çift mevsimlik uyku tulumları, ilkbahar sonundan sonbahar başına kadar olan süreci kapsar. Üç mevsimlik uyku tulumları, don riski olmayan, sonbahar ve kış kampları ile orta soğuk geceler içindir. Dört mevsimlik uyku tulumları, soğuk kış geceleri ve kampları ile don riski olan karlı hava koşullarında kullanılır. 

SICAKLIK DEĞERLERİ
Ürün seçiminde, uyku tulumunun kullanılacağı mevsim ve hava koşullarına ek olarak dikkate alınması gereken en önemli faktör, sıcaklık derecesidir. Sıcaklık derecesi, konfor (düşük konfor, konfor ve üst konfor limitleri) ve aşırı konfor dereceleri ile ifade edilir.

KONFOR DERECELERİ
Konfor derecesi, uyku pozisyonunda sarılı haldeyken kendinizi rahat hissedeceğiniz optimum sıcaklığı ifade eder. Uyku tulumu, konfor derecesinin altındaki herhangi bir sıcaklıkta kullanıldığında, kişinin soğuğu hissetme oranı artar. Kadınların üşüme eşiği, erkeklere oranla daha düşüktür. Bu nedenle uyku tulumu seçiminde kadınlar, erkeklere kıyasla bir derece üst uyku tulumlarını tercih etmelidirler. 

UYKU TULUMU REHBERİ
Exreteme - Düşük Konfor: “Tlimit” olarak adlandırılır ve alt limit diye anılır. Düşük konfor derecesine sahip uyku tulumları, bir erkeğin cenin pozisyonunda sekiz saat uyanmadan uyuyabileceği sıcaklıktır.

Limit - Konfor: Tcomfort olarak adlandırılır, konfor diye anılır. Bir kadının rahat bir şekilde konforlu uyuyabileceği sıcaklıktır. 

Confot - Üst Konfor: “Tmax” olarak adlandırılır, üst limit diye anılır. Bir erkeğin terlemeden uyuyabileceği sıcaklıktır.

Mumya uyku tulumları
Form özelliği ile ısı yalıtımı, dikdörtgen uyku tulumlarına oranla çok daha güçlüdür. Ayaklara doğru sivrilen yapısı ile vücudu sımsıkı sarar ve vücut ile uyku tulumu arasında çok az alan kaldığı için ısı kayıplarına izin vermez. Mumya uyku tulumu, dikdörtgen uyku tulumundan daha hafiftir. Mumya uyku tulumları tek kişiliktir, ancak birleştirildiğinde çift kişilik uyku tulumuna dönüştürülebilen sağ ve sol el kullanımlı uyku tulumlarından birer tane alarak kendinize çift kişilik uyku alanı da yaratabilirsiniz. Özellikle uzun mesafeli yürüyüşlerin söz konusu olduğu durumlarda, uyku tulumunuzu sırt çantanıza sığdırmayı planlıyorsanız, uyku tulumunun paketlenmiş ebadını ve ağırlığını dikkate almanızı tavsiye ederim.