ROTA
Giriş Tarihi : 28-05-2020 19:26   Güncelleme : 28-05-2020 19:26

Büyülü Sularda: Mavi Yolculuk

Salgın tehlikesi tümüyle geçtikten sonra bile korkularımızı hemen yenemeyecek, bir süre daha seyahate çıkamayacağız. Bu durum, sosyal mesafeyi rahatça koruyabileceğimiz mavi yolculuğa çıkmak için fırsat olabilir.   

Büyülü Sularda: Mavi Yolculuk

-SEYYAH 2020 MAYIS-MELİH USLU-

“Mavi gezi bir masaldır, söylenmemiş, yazılmamış, çizilmemiş...” Şair Bedri Rahmi Eyüboğlu, 1950'li yıllarda edebiyatçı dostlarıyla çıktığı mavi yolculukları böyle kaleme almış. Günümüz Türkiye'sinde ise mavi yolculuk, Ege'nin güneyini ve Akdeniz’in batı kıyılarını içine alan bir bölgede yapılıyor. Mavinin bin bir tonuyla yıkanan ufuklar, altın renkli sıcacık kumsallar, teknenin bordasına vuran suyun sesi ve denizin keskin iyot kokusu... Tüm bunlar başınızı döndürüyorsa, mavi yolculuğa çıkmaya hazırsınız demektir.

ANADOLU’NUN LİMANLARI
Maviyle yeşilin bütün tonlarını buluşturan Türkiye kıyılarında Ege’nin güneyini ve Akdeniz’in batısını içine alan mavi yolculuk, masal gibi bir yaz tatili yaşamak isteyenler için en güzel seçimlerden biri. Mavi tura çıkmadan önce karar vermeniz gereken en önemli şeylerden biri ise şu: Hangi tarihte, hangi limandan demir alacak, hangi limanda yolculuğu sona erdireceksiniz? 

Liman seçenekleriniz: Bodrum, Marmaris, Göcek, Antalya, Fethiye, Kaş, Datça ve Kuşadası. Günübirlik, üç günlük ya da haftalık sürelerde yapılabilen turlarda, dilerseniz Kuşadası’ndan başlayıp Antalya’ya kadar uzanan bir rota tercih edebilirsiniz. Ancak deneyimli kaptanların önerisi, bir haftayı aşan uzun yolculuklar yerine, gizli koyların ve sürprizlerin fazla olduğu rotalar seçmek. 

Turda sizden başka kimse olmasın istiyorsanız ya da uyumlu bir grubunuz varsa, tekne kiralayıp dilediğiniz güzergâha da yelken açabiliyorsunuz. Gulet yerine daha mütevazı bir tekne kiralamayı düşünüyorsanız, “bareboat” denilen Avrupa yapımı fiberglas tekneleri tercih edebilirsiniz. Motorlu ve yelkenliyle çalışabilen bu tekneleri amatör denizci ehliyetiniz varsa, mürettebatsız olarak da kullanmak elinizde. Aksi takdirde, seyahat acentelerinin düzenlediği paket turlara katılıp çeşitli ebatlardaki teknelerden kabin kiralayabilirsiniz. “Kabin charter” denilen paket turlar, seyahat acenteleri tarafından cazip ödeme koşullarıyla satışa sunuluyor. Mavi yolculuk, büyüleyici doğal güzelliklerinin yanı sıra Likya, Pamfilya ve Karya gibi eski Anadolu uygarlıkları ile Roma, Bizans ve Osmanlıların zengin tarihi mirasını paylaşmayı vaat ediyor. Bahar ve yaz aylarında gerçekleştirilen turlar için en iyi dönem, haziran başından eylül sonuna kadar olan süre.

TEKNEDE ZAMAN NASIL GEÇER?
Mavi yolculukta, büyüleyici manzaralar ve bol oksijenin verdiği enerjiyle erkenden güne başlanıyor. Öğle güneşi bastırmadan ve günbatımına yakın saatler, deniz seyrinin en güzel anları. Güneşin en yakıcı saatleri, sakin bir koya demirleyip bol bol yüzmek, uyumak, keşif yürüyüşleri düzenlemek, alışveriş yapmak ya da salaş bir balıkçı lokantasında ziyafet çekmek için en uygun anlar. 

Eğer denizci ehliyetiniz yoksa teknenizde bir kaptan bulundurmanız şart. Yazın sıcak günlerinde yola çıkacaksanız, teknenizde klima bulunmasına dikkat etmenizde fayda var. Yıldızlı ve sakin gecelerde güvertede gecelemek ise bulunmaz bir ayrıcalık. Türkiye’nin güneybatı sahillerinin geleneksel tekne tipi olan gulet, modern ve geniş iç mekânlarıyla yolcularına konforlu bir tatil imkânı sağlıyor. Boyu 14 ile 20 metre arasında değişen yelkenli ahşap teknelerin, kabin, koridor ve güverteleri uzun yolculuklar için bile elverişli. 

Denizi görebileceğiniz şekilde tasarlanan çift kişilik geniş yataklı, sıcak-soğuk klima ayarlı kabinlerde; tuvalet, lavabo, duş, fırınlı ocak, radyo ve buzdolabı bulunuyor. Yatak takımı ve havlu konusunda titizseniz endişe etmeyin. Çünkü sık sık değiştiriliyor. Kabinlerde televizyon genellikle bulunmuyor, ancak sizin için vazgeçilmez ise rezervasyon sırasında bildirmelisiniz. Seyahatiniz boyunca size bir uzman kaptan ile bir veya iki kişilik hizmet personeli eşlik edecek. Teknenizde kıyıya pratik ulaşmanızı sağlayacak plastik botlar da her zaman hazır bekletiliyor.

EN GÖZDE ROTALAR
Unutulmaz bir mavi yolculuk için en önemli detaylardan biri de beklentilerinizi karşılayabilecek doğru güzergâhı seçmek. Türkiye kıyılarında yapılan mavi turların en gözde limanları, Bodrum, Marmaris ve Kaş. Bodrum çıkışlı turlar, iki ana güzergâhta yapılıyor: Bodrum’dan Güllük Körfezi’ne uzanan kuzey rotası, bol rüzgârlı koylarıyla sörf gibi su sporlarını için ideal. Bodrum çıkışlı Güllük turları ise Gümüşlük, Altınkum, Akbük, Torba, Göltürkbükü ve Yalıkavak gibi yarımadanın en güzel koylarına uğruyor. 

İstenirse Didim, Milet ve Priene gibi antik kentler de görülebiliyor. Hareket noktası olarak Marmaris’i tercih edenleri üç ayrı rota seçeneği bekliyor: Bozburun ve Datça Yarımadaları ile Fethiye Körfezi. Datça yönüne yapılacak turda, Hisarönü, Kızkumu, Orhaniye, Selimiye ve Bozukkale arasına dağılmış adacık ve koyların yanı sıra, Datça ve Knidos ziyaret ediliyor. Fethiye istikametindeki rotanın bir günü Dalyan’ı ve antik Kaunos kentini gezmeye ayrılıyor. Diğer günler ise Fethiye Körfezi’nin doğal ve tarihi zenginlikleri keşfediliyor. Mavi turun en güzel rotalarından biri de Kaş – Demre rotası. Kekova Adası, Batık Şehir, Kaleköy (Simena), Noel Baba Evi ve Myra Antik Kenti’nin görülebileceği bu güzergâh dünyanın en güzel deniz rotalarından birini oluşturuyor. Demre’ye kadar gitmişken yöreye özgü mavi pavuryaların tadına bakmayı ihmal etmeyin. Seçtiğiniz rota hangisi olursa olsun, denizde Türkiye’nin güzelliklerini yaşıyorsunuz. Bir de doyasıya maviyi. Hem de bin bir rengiyle...

İLK AĞIZDAN...

Mavi yolculuk artık bir marka
Taner Rodoslu (Anadolu Denizciler Federasyonu Başkanı)

“Mavi yolculuk ilk olarak 1950’li yıllarda Bodrum’da başladı. Bugün Bodrum’la özdeşleşen bu turun doğuşunu Halikarnas Balıkçısı’nın yolculuklarına borçluyuz. Cennet koyları ve özgün tekneleriyle mavi yolculuk artık bir marka… Yerli ustaların ürettiği guletler, dünyanın her yerine ihraç ediliyor. Mavi yolculuk, yan sanayisiyle birlikte ülke ekonomisine girdi sağlayan dev bir sektöre dönüştü. Türkiye’nin yeryüzüne sunduğu en önemli turizm önerilerinden biri olan mavi yolculuk her yerden talep görüyor. Mavi turu geliştirmek için kıyılarımızı sürdürülebilir şekilde korumamız şart.