MÜZE
Giriş Tarihi : 25-05-2020 00:10   Güncelleme : 25-05-2020 00:10

Andrey Karlov Müzesi Silifke'de

Ankara’da düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybeden Rusya Federasyonu’nun Türkiye’deki eski büyükelçisi Andrey Karlov anısına bir müze açıldı. 

Andrey Karlov Müzesi Silifke'de

-SEYYAH MAYIS 2020-

Müzenin açılış törenine, büyükelçinin eşi Marina Mihailovna Karlova, Özel Moskova Milletlerarası Okulu Müdürü Lyubov Dukelskaya, okulun öğrencileri ve öğretmenleri, Silifke Belediye Başkan Yardımcısı Emine Can, Silifke Eğitim Müdürlüğü Temsilcisi Cafer Selvi, Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov katıldı. 

Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Aleksei Yerhov, Özel Moskova Milletlerarası Okulu’nda anı müzesinin açılışı vesilesiyle tebrik mesajı gönderdi. Büyükelçinin mesajında, “Bizler geleneksel olarak bulunduğumuz bölgenin sosyal ve kültürel yaşamında yer almakta olduğumuz için,  ülkelerimiz arasındaki karşılıklı anlayışın ve dostluğun geliştirilmesine hizmet eden merhum Andrei Karlov’un yaşam ve özverili çalışma öyküsünün Özel Moskova Milletlerarası Okulu öğrencileri ve bölge halkı tarafından bilinmesi gerektiği düşüncesiyle bu müzenin açılışını destekledik. Andrei Karlov’un projelerimizin hayata geçmesi için ne kadar gayret sarf ettiğini unutmayacağız ve bu destekten dolayı ona minnet borçluyuz.” diye konuştu.

TÜRKİYE - RUSYA DOSTLUK MÜZESİ
Marina Karlova ise açılış töreninde şu ifadeleri kullandı: “Bu müzenin sadece Andrey Karlov’un anısını yaşatma amacını taşımadığını düşünüyorum. Rusya ve Türkiye’nin dostluk müzesi olması ve çocukların ünlü diplomatların yaşamlarını ve çalışmalarını öğrenebilmesi bizler için önem arz ediyor. Bu müzede, halklarımızın dostluğunu pekiştirecek çok sayıda etkinlik düzenlenecek. Birbirimiz hakkında daha fazla şey öğrenmeliyiz. Çocukların ve ebeveynlerin burayı sık sık ziyaret edeceklerini umuyorum.” Müzede, Marina Karlova’nın verdiği Rus büyükelçiye ait kişisel eşyalar bir araya getirildi. 

Müze, Andrey Karlov’u sadece bir devlet adamı yönü ile değil, aynı zamanda onu ilgi alanları ve hobileri bulunan halktan bir kişilik olarak da anlatıyor. En sevdiği kitaplar, fotoğraf makinesi, masa takvimi, gözlükleri, gardırop eşyaları ve Sovyetler Birliği Kahramanı Rus Kozmonot Yuriy Gagarin de dâhil olmak üzere ünlü kişilerle olan fotoğrafları bunlar arasında. Sergide, diplomatın mezuniyeti, Kore ve Türkiye’deki çalışma hayatı, müzik tercihleri gibi hayatının farklı dönemlerini görebilirsiniz. Hem Rus hem de Türk tarafı, öldürülen büyükelçinin anısını ölümsüzleştirme kararı almış. Karlov Müzesi’ni açma fikri tam da bu göreve hizmet ediyor.

ETKİNLİKLER DE DÜZENLENECEK
Sürekli açık bulunacak serginin yanı sıra, müzede kültürel ve tarihi etkinlikler de düzenlenecek. Okulda, 2020 yılı içerisinde, Rusya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yılının kutlanması, Büyük Anavatan Savaşı yıllarında Sovyet diplomatların yaptığı çalışmalarla ilgili fotoğraf sergisi ve oturumlar ile Rus diplomat, dramaturg ve şair Aleksandr Griboyedov’un 225. doğum günü vesilesiyle Rus diplomat ve yazarlar hakkında fotoğraf sergisi düzenlenmesi de planlanıyor. 

Müze, okulda öğrenim gören öğrencilerin, öğretmenlerin ve okul misafirlerinin Rus - Türk ilişkilerinin tarihi hakkındaki bilgilerini artırmak ve uluslararası arenadaki gelişmelerin anlamlı bir şekilde algılanmasını sağlamak amacıyla kuruldu. Özel Moskova Milletlerarası Okulu Müdürü Lyubov Dukelskaya ise “Saygın Rus diplomatı Andrei Karlov’un hayatının, kimliğinin ve deneyiminin yakından tanınmasının, amaçlarımıza erişmemize önemli katkı sağlayacağı kuşkusuzdur.” şeklinde görüş bildirdi. 

Müze, gelecekte kariyerini diplomasiyle ilişkilendirme kararı alan öğrenciler için de bir eğitim platformu olacak. Eğitimine uluslararası ilişkiler alanında devam etmek isteyenler için burada kariyer rehberliği sunulacak. Ayrıca ilgili Rus üniversitelerinin öğrenci ve mezunlarının yanı sıra, diplomatik misyon temsilcilerinin müzeye ziyaretleri planlanıyor.

Silifke’deki Özel Moskova Milletlerarası Okulu, 1 Ekim 2019 tarihinde Mersin’in Silifke ilçesinde açıldı. Bu eğitim kurumu, 2011 yılında Antalya’da kurulan Özel Moskova Milletlerarası Okulu’nun bir şubesi olarak faaliyet gösteriyor. Kurumun bünyesinde koro stüdyosu, güzel sanatlar ve tiyatro stüdyosu, koreografi stüdyosu, uygulamalı fizik, basketbol ve futbol bölümleri, kimya ve biyoloji ek dersleri ile İngilizce konuşma kulübü faaliyette bulunuyor.