GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-05-2020 01:58   Güncelleme : 20-05-2020 01:58

Covid-19 ve yeni dünya düzeninde turizm

Sars, Mers, Ebola derken Corona, bilimsel adıyla Covid-19 hayatımıza girdi ve turizm sektörünü tümüyle durma noktasına getirdi. Peki bundan sonraki süreçte sektörümüzü neler bekliyor? 

Covid-19 ve yeni dünya düzeninde turizm

-SEYYAH 2020 MAYIS-CEM POLATOĞLU (Tur Operatörleri Platformu)-

Söze haber manşetleriyle başlayalım izin verirseniz: “14 günde bu iş biter.” “Sıcaklar bastırınca biter.” “Oteller, en geç nisan sonu açılır.” “Yok, yok. Haziran sonu açılır.” “Aşı ha bulundu, ha bulunacak.” “Okulların bahar tatili erkene alındı.” “Tatil, nisan sonuna ertelendi.” Bu yaz eğitme ve liglere devam edilebilir.” Vs. vs. vs… 

Eminim ki sizler de bu sonu gelmez haberlerden bıkıp usanmışsınızdır. Evet, hepimiz bir an önce normal hayatımıza dönmek, gezmek, seyahat etmek, yaşama dair keyiflerimizi devam ettirmek istiyoruz. Fakat gelişmeler çok farklı yönde ilerliyor.

AH BE FABRİZİO!
Açıkçası samimi olacağım. Ben onu, bunu bilmem. Bizim adımız, “International Tour Operator”. İşimiz gereği Çin’den Hindistan’a, İtalya’dan Etiyopya’ya, Şili’den Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar uzanan çok geniş bir hatta onlarca tur operatörü ile haftalardır görüşüyoruz.  

İtalyan tur operatörü yazmış: “Bu da mı başımıza gelecekti?” diye. Şimdi bu meslektaşımıza ne demek lazım? Sana bir “Vaffanculo Fabrizio!” (Boş ver Fabrizio!) Gördüğün, göreceğin bu işte… Biz 40 senedir terör, darbe ve darbe girişimleri, kalkışmalar, muhtıralar, savaşlar, bombalar, depremler, doğal afetler ve onlarca ekonomik kriz gördük, yaşadık. Teröre 40 bin şehit vermişiz biz bu topraklarda. Corona, komaz bize...

Her şey bir yana aslında durum çok ciddi tabii. Avrupa’daki, İtalya’daki önlemler ve geleceğin planlamaları, buralardan göründüğünden çok farklı elbette. Doğrusunu söylemek gerekirse şaşıracak bir durum da yok. Biz de durumu 15 gün önce farklı görüyorduk. 15 gün sonra bugünden de çok farklı göreceğiz.

HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK!
Karamsar olmayı sevmem; ama değişime, yeni dünya düzenine ayak uydurabilmemiz için hazırlıklı olmamız gerekecek. Çünkü artık “Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak!” Bundan emin olabilirsiniz. Covid-19 ya da Corona virüsün etkileri azalsa da diğerleri gibi tamamen yok olmayacak. Yakın ve uzak gelecekte ortaya çıkacak benzeri virüslere de hazırlıklı olmamız gerekecek. Peki bu durumda nasıl bir turizm bizi bekliyor? Örneklerle fikir yürütüp, açıklamaya çalışalım izin verirseniz…

1- Uçaklar: Artık balık istifi usulü yolcu alamayacaklar. Yüzde 50 yolcu kapasitesiyle uçacaklar. Yolcular arası bir koltuk mesafesi korunacak. Beş saate kadar olan uçuşlarda yiyecek servisi verilmeyecek. Valizler, kurye ile evlerimize yollanabilecek ve alınabilecek. “Olmaz öyle şey!” demeyin. Bu günler yakın…

2- Oteller ve alternatif tatil mekânları: 500, 1000, hatta daha fazla odalı otel projeleri rafa kalkacak. Her şey dâhil sistemi önemini kaybedecek ve hijyen kuralları hemen her şeyin önüne geçecek. Belki de otellerdeki “açık büfe” hizmeti artık son bulacak. Robotlardan oluşan servis ekipleri gündeme gelecek. Özel hizmet veren küçük, butik, villa tipi oteller ön plana çıkacak. Son dönemlerin gözde mekân kiralama adresi Air-Bnb’nin yazlık (tatil) versiyonunu düzgün yapan kazanacak.

3- Plajlar ve kumsallar: Giriş çıkışlar, hatta şezlonglar, randevulu ve mesafeli olacak.

4- Restoranlar ve kafeler: Bana sorarsanız 10-12 kişilik, hatta daha kalabalık arkadaş yemeklerini unutalım. Aralarda bir sandalye mesafesi bulunan oturma düzenine geçilecek.

5- Diskotekler, barlar ve gece kulüpleri: Sahnede ve/veya barda iç içe, ıklım tıklım oturmak, dans etmek mümkün olmayacak. Sadece kendi masanın önünde dans edebilir, oynayabilirsin durumuna geçilecek.

6- Transfer araçları: Otobüs firmalarının işi de oldukça zor. Grup turları azalacak. Yan yana oturmanın yasak olduğu otobüslerde en fazla 20-25 kişi yolculuk edebilecek. Ancak ailelere uygun Minivan (çok amaçlı araç veya MPV. Şahsi kullanım için tasarlanmış bir otomobil türü) ve dört kapılı binek arabalar, transfer araçları olarak ön plana çıkacak. Taksilerin yanı sıra tüm taşıma ve transfer araçlarında mutlak şoför izolasyonu sağlanacak. 

7- Müzeler: Gruplar ve şahıslar, müzelere istediği saatlerde giremeyecekler. Randevu saatlerine uygun ve sosyal mesafe korunarak müzeler ziyaret edilebilecek. Rehberli anlatım, sadece münferit veya telsiz kulaklıklarla mümkün olabilecek.

8- Rehberler: Turizmde en çok kayba uğrayan meslek gruplarından biri olacakları kesin. Çünkü grup turları hem yüzde 80 oranında azalacak hem de gruplardaki kişi sayıları, yarı yarıya düşecek. Ancak kişiye özel turların, bölgesel ve şoförlü - rehberliğin yıldızı parlayacak.

9- Kongre turizmi: Kongre turizmi, motivasyon gezileri, MICE (kısaca toplantı endüstrisi ya da toplantılar, teşvikler, konferanslar ve sergiler, genellikle önceden planlanan büyük grupların bir araya getirildiği bir turizm türü) ve büyük şirket toplantıları, seminerler için sona yaklaşıldı. Artık kongreler sanal ortamda yapılmaya başlandı bile. Üstelik otel, uçak, harcırah ve benzeri masraflar olmadan, bir hafta sonunda bile evden toplantılar yapılabiliyor artık. Daha küçük toplantılar için “zoom” gibi özel aplikasyonlar çıktı bile. Rakı masaları, lise, üniversite arkadaşları bile bu aplikasyonlarda toplanıyorlar. Yakında cuma namazları bile sanal ortamda, imamlar eşliğinde kılınırsa buna şaşırmamak gerekecek…

10- Cruise (gemi) turizmi: Corona virüsle mücadele sürecinde görüldü ki en riskli seyahatler, gemi turları oldu. Bir enfekte kişinin binlerce yolcu ve mürettebata hastalık bulaştırabileceği kesin biçimde anlaşıldı. Bu gemilerin bir kısmının ticari yük gemilerine dönüştürülmesi artık kaçınılmaz oldu.

11- Seyahat acenteleri ve tur operatörleri: Konsept değiştirecekler ya da değiştirmek zorunda kalacaklar da diyebiliriz. Teknik tabirle “mass”, yani kitle turizminden uzaklaşacaklar ve daha çok kişiye özel turlara ve online satışa yönelecekler. Deniz, kum, güneş turizminden ziyade ekoturizm, gastronomi, golf, yat, dalış, kuş gözlemciliği, karavan, köy, çadır, mağara ve diğer alternatif turizm çeşitlerine yönelecekler. Incoming seyahat acenteleri olarak adlandırılan, yabancı turistleri ağırlayacak olan şirketler, uçuş riski ve fiyatların artması nedeniyle hedeflerini güncellemek durumunda kalacak. Örneğin Türkiye’ye gelmekten imtina eden daha zengin turistler yerine, araba ile Türkiye’ye gelinebilen yakın komşularımıza dikkatlerinizi çevirecekler.

12- Rent-a-car firmaları: Altın çağlarını yaşayacaklar. Çünkü münferit turların önemi artacak. İnsanlar Fly & Drive konseptini çok sevecekler. Bu konsepti, navigasyonlar, gezi ve rehberlik aplikasyonlarıyla destekleyecekler.

13- Turistler, gezginler ve bizler: Salgın hastalıklar, tatilcilerin ve seyahat severlerin motivasyonunu düşürecek. Daha çok kendi arabaları ile seyahat edebilecekleri mesafelerde tatil yapmak isteyecekler. Uçakla tatile gitmek, zengin işi olacak. Çünkü yukarıdaki nedenlerden ötürü faturalar eskiye göre iki kat artacak. Online turizm ise pik yapacak.

Özetle Corona virüsten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Yeni süreç hepimize hayırlı olsun. Benden söylemesi…