GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2020 23:53   Güncelleme : 17-05-2020 23:53

Rüzgar ülkesi Türkiye

Türkiye’nin dünyadaki en güçlü 10 rüzgâr ülkesinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik rüzgârımız hem sert hem de temiz esiyor.

Rüzgar ülkesi Türkiye

-SEYYAH MAYIS 2020-

Ember’in Global Electricity Review 2020 raporuna göre, rüzgâr ve güneş enerjisi üretimi, yüzde 15 oranında artarak dünya elektriğinin yüzde 8’ini oluşturdu. Rapora göre dünyadaki en etkili 10 rüzgâr ülkesi arasına Türkiye de girdi. Kömürden ve doğayı tahrip eden diğer enerji kaynaklarından uzaklaşmanın ülkemize ve dünyamıza çok şeyler kazandıracağına dikkat çeken rapor, Türkiye’nin rüzgâr enerjisine yönelik yapacağı yatırımların devam etmesi gerektiğinin altını çiziyor. Avrupa’nın elektrik üretimini kömürden rüzgâra ve güneşe çevirdiğini belirten rapor, ülkemizin rüzgâr enerjisini memleket meselesi olarak görmesinin gelecek adına önemli kazanımlar sağlayacağını aktarıyor. 

RÜZGÂR ENERJİSİ YÜKSELİYOR
1990 yılından beri küresel çapta en büyük düşüşünü yaşayan kömür yakıtlı elektrik üretimi, 2019 yılında yüzde 3 düşüş sağladı. Bu düşüşün nedenleri arasında ise rüzgâr ve güneş enerjisinin yükselişi, Paris İklim Anlaşması ve ekonomik sebepler bulunuyor. Rapora göre kömürden sağlanan elektrik üretiminin yüzde 87’sinden 10 ülke sorumlu. Diğer taraftan ise rüzgârın yükselişi devam ediyor. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, dünya elektriğinin yüzde 5,44’ünü tek başına rüzgârın karşıladığını hatırlatarak hem iklim hem de ekonomik gelecek adına rüzgârın yükselişinin sürdürebilirliğinin önemli olduğunu belirtiyor. Rüzgârdaki yüksek büyümenin devamlılığının ülkelerin hem yaklaşımlarına hem de ekonomik kaygılarına da bağlı olduğunu aktaran Aydın, büyümeyi devam ettirebilmek için tüm bölgelerde uyumlu bir çabanın olması gerektiğini ve düşük fiyat politikasına devam edilmesi gerektiğini aktarıyor. 

BU BİR MEMLEKET MESELESİ
Gelecekte temiz bir çevreye ve iklime ancak temiz enerji ile ulaşılabileceğinin altını çizen Ali Aydın, rüzgâr enerjisinin Türkiye için memleket meselesi olduğunu belirterek, daha çok desteklenmesi gerektiğini aktarıyor. 

Özellikle ekonomik açıdan dışarıya bağımlı elektrik ithalatını azaltmada önemli rol oynayan rüzgâr enerjisinde devlet desteğinin devam etmesi gerektiğini belirten Aydın, YEKDEM gibi yatırımcıya ve üreticiye önemli destekler sağlayan projelerin ülkemiz enerjisine, geleceğine ve ekonomisine ciddi yardımlar sağlayacağını ifade ediyor. 

TÜRKİYE, RÜZGÂRI ARKASINA ALIYOR
Yayınlanan raporda dünyadaki 10 rüzgâr ülkesi sıralamasında birinciliği Çin alırken, Türkiye 10’uncu sırada yer aldı. WindEurope 2019 raporunda da kurulu rüzgâr gücü klasmanında Avrupa’da yedinci sırada bulunan Türkiye’nin rüzgârı arkasına almaya başladığı görülüyor. 

Uzmanlar ise 10 yıl öncesine kadar çok gerilerde olduğumuz rüzgâr enerjisi alanında, şimdilerde ülke olarak önemli gelişmişlik göstermenin her şartta çalışmaya bağlı olduğunu dile getiriyor. Özellikle devlet tarafından desteklenmenin, yatırımcıların ülkeye getirilmesinde önemli bir adım olduğunu aktaran otoriteler, rüzgâr enerjisinde uzman insan kaynağına ve teknolojik gelişmelere yapılan yatırımlarında Türkiye’nin rüzgârını daha da sert estirdiğine dikkat çekiyor.