TURİZM
Giriş Tarihi : 17-05-2020 23:50   Güncelleme : 17-05-2020 23:50

Yaşam maliyeti en yüksek ülkeler açıklandı

Kira, ulaşım ve temel gıda maddeleri gibi yaşam maliyetlerinden yola çıkarak hazırlanan raporda, dünyanın en pahalı ülkeleri belli oldu. 

Yaşam maliyeti en yüksek ülkeler açıklandı

-SEYYAH MAYIS 2020-

MoveHub verilerinden elde edilen bilgilere göre, yaşamı sürdürebilmek için en pahalı olan ülkeler belirlendi. Raporun fatura, kira ve ulaşım gibi yaşam maliyetlerinden yola çıkarak hazırlandığı görüldü. Listenin ilk sırasına Cayman Adaları’nın yerleştiği saptanırken, Cayman Adaları’nın 141,64’lük bir endekse sahip olduğu kaydedildi. 

Cayman Adaları’nın ardından pahalılıkta ön sıralarda yer alan diğer dört ülke ise Bermuda, İsviçre, Norveç ve İzlanda olarak listede yer aldı. Diğer yandan medya takip kurumu Ajans Press, hayat pahalılığı ile ilgili basına yansıyan haber adetlerini de inceledi.

Ajans Press ve PRNet’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl hayat pahalılığı ile ilgili basına bin 234 haber yansıdığı tespit edildi. Geçen yılın haber adetlerine bakıldığında ise bu sayının 4 bin 474 olduğu görüldü. Haber başlıkları incelendiğinde ise hayat pahalılığına oranla asgari ücrete gelen zammın medyada büyük yankı uyandırdığı kaydedildi.

TÜRKİYE 101’İNCİ SIRADA
132 ülkenin yer aldığı listede Türkiye’nin 101’inci sırada yer aldığı görülürken, ülkemizin hayat pahalılığı endeksi, 35,66 olarak saptandı. Listenin son sırasında yer alan ülke ise 18,58 ile Pakistan olarak gözlendi. Pakistan’ın üzerinde yer alan, yaşam maliyetinin ucuz olduğu diğer ülkeler Afganistan, Hindistan, Suriye ve Tunus olarak sıralandı.