TURİZM
Giriş Tarihi : 01-04-2020 15:12   Güncelleme : 01-04-2020 15:12

2020 Patara Yılı’nda Likya’yı keşfedin!

2018 Troya ve 2019 Göbeklitepe’den sonra 2020’nin Patara Yılı ilan edilmesi, kültür yüklü bir Akdeniz gezisi yapmak için önemli nedenler sunuyor bizlere… 

2020 Patara Yılı’nda Likya’yı keşfedin!

-SEYYAH NİSAN 2020-YUSUF MERİÇ-

Peki “kâhinler şehri” Patara’nın kalbinde yer aldığı Antalya - Likya bölgesi neden önemli? MÖ 13. yüzyıla uzanan yaşam izlerine ev sahipliği yapan Patara, tarihte UNESCO Dünya Kültür Mirası Ksanthos’un antik limanı olarak nam salmış. MÖ 1. yüzyılda ise Likya Birliği’nin başkenti olarak tarih sahnesine çıkmış. Apollon’un kehanet merkezi olarak ününe ün katan kent, Roma ve Hristiyanlık dönemlerinde de önemini korumuş. İznik Konsili’ne, Likya Birliği’nden imza yetkisine sahip tek psikopos buradan gitmiş. Ayrıca Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Pataralı. Yine Hristiyan âleminin en önemli misyonerlerinden St. Paul, Roma'ya gitmek için Patara'dan gemiye binmiş. Şehrin görülmeye ve varlığı bilinmeye değer yerlerine gelince:

•Bilinen en eski deniz feneri Neron

•İlk demokratik parlamento olarak tanınan Likya Meclis Binası

•Likya’nın en görkemli Patara Yol Anıtı

•Anadolu’daki en geniş antik cadde (12,5 metre)

•Roma Zafer Takı

•Kurşunlu Tepe’ye yaslanan antik tiyatro

•Vespasian Hamamı

•Korinth Tapınağı

•Delik Kemer olarak adlandırılan antik suyolu

•Caretta caretta deniz kaplumbağalarının barınağı Patara Plajı 

Büyük bölümü Antalya sınırları içerisinde yer alan Likya coğrafyasında yapacağınız gezide, Patara ile sınırlı kalmayıp, yakın çevredeki doğal ve tarihi zenginlikleri de keşfedebilirsiniz. 

Bölgede üç bin metrelik zirveler ve girintili çıkıntılı dantel kıyılar size daima eşlik edecek. Yol boyu Myra, Andriake ve Üçağız kıyılarındaki irili ufaklı antik kentlerle tanışacaksınız. Nefes kesici manzaralar eşliğinde ulaşılan bu şehirlerin her biri sayısız hikâye saklıyor. Yolculuğunuzun heyecan verici duraklarından biri olan Dalyan'da bir su labirentini andıran yılankavi kanallardan denize geçiş ise âdeta bir düşten başka bir düşe uyanmak gibi... 

Bölgenin seçkin otellerinde konaklama fırsatı bulacağınız Patara turunuzda, bol bol deniz havası almayı ve nezih balık restoranında lezzet şöleni yapmayı ihmal etmeyin, deriz. Ayrıca “kaçırmayın!” diyebileceğimiz bir de antik şehir sizleri bekliyor.

SARP YAMACIN TACI
Likya başkenti Ksanthos, kapı komşusu Letoon ile birlikte Türkiye’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan sayılı yerden biri. Kayalık bir yamaca kurulan antik kente Kalkan - Fethiye yolunun 17. kilometresindeki Kınık’ın içinden devam edilerek ulaşılıyor. Kuruluşu MÖ 8. yüzyıla dek uzanan kent mozaik, sur, anıt ve mezar kalıntılarıyla dolu. Patara’ya gelmişken uğramanızı öneriyoruz.