MODA
Giriş Tarihi : 01-04-2020 15:09   Güncelleme : 01-04-2020 15:09

Giyilebilir sanat, Milano'da 

Giyilebilir sanat alanında ünlenen Türk markası Bashaques, ilk kez “yedinci koleksiyon” olarak Milano Fashion Week’te kendisine yer buldu.

Giyilebilir sanat, Milano'da 

-SEYYAH NİSAN 2020-

Giyilebilir sanat alanına odaklanan moda sanatçısı Başak Cankeş tarafından “yavaş moda” akımı anlayışıyla 2014 yılında kurulan Bashaques markası, hız kesmeyen gelişimini Milano Moda Haftası'nda da devam ettirdi. İlk kez “yedinci koleksiyon” (yedinci sanata bir gönderme) olarak Milano’da görücüye çıkan Başak Cankeş, yeni işlerini sergileme fırsatı buldu.

ÇARPICI SENTEZ
Başak Cankeş, “Altın Çağ’da Geleneksel” üst başlığı ile adlandırdığı koleksiyonunda, Afgan ve Özbek zanaatlarını, modern ipek detaylar ve “Külkedisi”ni anımsatan tüllerle birlikte kullanarak kapitalist sistemin ürettiği kumaşlar ile doğal dokular ve işlemeleri çarpıcı biçimde harmanladı. “Nereden geldiğimizi unuttuk!” diyen Cankeş, tasarımlarının kökenlerimizin geldiği topraklara bağlanmakla ilgili olduğunu vurguluyor ve bir Afgan kadınının Avrupa'ya göç edişi fikrinden ilham alıyor. Ekin Bernay’ın koreografisi ile Bashaques ekibinin yer aldığı sahnede, şamanik danslar ve meditasyon ile Anadolu topraklarının köklü geçmişine vurgu yapıldı. Markanın gerçeklik manifestosu için gerçekleştirdiği teatral performans ise seyircilerin arasına giren uzun burunlu tiyatrocular ile sağlandı. Uğurcan Günay, tiyatro ekibinin başında, modanın insanlara olan etkisinin eleştirilmesi ile ilgili markanın performatif bölümünü başarıyla yönetti. 

SÜRDÜRÜLEBİLİR HÜMANİZM
Marka anlayışını tamamen “hümanizm” ve “sürdürülebilirlik” üzerine inşa eden Bashaques, materyalist moda dünyasına karşı bir duruş sergilemesiyle ruhsal büyümenin önemine yoğunlaşıyor. Catwalk sunum anlayışını 2016 yılında tamamen reddederek Teatral Moda Performansları ile adını duyuran markanın tasarımcısı ve küratörü Başak Cankeş, bu performansların senaryolarını kendisi yazarak bu hikâyelerdeki kadınları giydirdiğini ifade ediyor. Bashaques ekibi, orijinal desen kullanımının ön plana çıktığı marka sunumlarında, kendilerini “teatral (dramatik) moda performansçıları” olarak tanımlıyorlar. Bu sunumlarda disiplinler arası bir yöntem ile dans, enstalasyon, sanat eseri ve tiyatroyu harmanlayan markanın ilham aldığı alanlar, dünya sanat akımının önemli sanatçıları ile Türk zanaatlarının birleştiği noktaları gözler önüne seriyor.