GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2020 15:10   Güncelleme : 15-05-2020 15:10

Göç filmleri Gaziantep'te

Dünyanın en geniş katılımlı tematik film festivali olmak üzere yola çıkan Uluslararası Göç Filmleri Festivali, 18-22 Nisan tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleşecek. 

Göç filmleri Gaziantep'te

-SEYYAH NİSAN 2020-

Gaziantep'te insanlığın gündeminden hiç düşmeyen göç olgusuna, beyaz perde üzerinden ayna tutulacak. 50’den fazla filmin gösterileceği festival, insanlığın ortak kaderi göç olgusunu medeniyete katkıları bakımından yeniden anlamaya davet edecek. 

Yerli ve yabancı sinemacılar, basın mensupları, sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar, akademisyenler ve sinema severleri ağırlamayı planlayan festival, sinema üzerinden göç ve göçmen meselesi hakkında farkındalık yaratmaya çalışacak. Festival, Türkiye'den başlayarak, göç eden veya göç alan topluluklarla ilgili konuları araştıran filmleri karşılayarak dünyadaki göçe dikkat çekmeyi hedefliyor. 

Festival ağırlıklı olarak göç, göçmenler, mülteciler ve göçün kültürel etkileri konularında filmlere ve, veya göçmen bir yönetmen tarafından yönetilen filmlere odaklanıyor. Uluslararası Göç Filmleri Festivali, Türkiye'de sayıları her geçen gün artan mültecilere dikkat çekmeyi ve bu konuda farkındalık yaratmayı, sinema aracılığıyla göçlerin tarih boyu toplumlara katkılarını gündeme getirmeyi amaçlıyor.

50’DEN FAZLA FİLM
Uluslararası Göç Filmleri Festivali, göç ve göçmen meselelerine odaklanacak, mültecilerin adaptasyon süreçleri hakkındaki filmlere yer verecek, paneller düzenleyecek, konser etkinlikleri ve çalıştaylar oluşturacak. 

500’ün üzerinde sinemacı, basın mensubu, STK katılımcıları ve konuyla ilgili akademisyenleri ağırlamayı planlayan festival, sinema üzerinden göç ve göçmen meselesi hakkında farkındalık yaratmaya çalışacak. Festival boyunca göç ve medeniyet temalı 50’den fazla film gösterime sunulacak. Gaziantep'teki bu ilk yılda UNICEF de organizasyonun bir parçası olacak, etkinlik sırasında uluslararası kısa film yarışması düzenleyecek. 

FİLMLER ÖDÜLLENDİRİLECEK
Dünyada ve Türkiye de son beş yılda önemli festivallerde ödüle layık görülmüş filmler arasından yapılacak seçkiyle oluşacak eserler belli temalar üzerinden yarışarak en iyilerini belirleyecek. 

“Göç ve medeniyet” temalı filmler üzerinden iki kategoride yarışma düzenlenecek. Uluslararası Uzun Metraj ve Uluslararası Kısa Metraj Yarışmaları sonucunda üç ayrı ödül verilecek. Bunların ilki, En İyi Uzun Metraj Film Ödülü olacak ve 15 bin avro para ödülü verilecek. İkincisi, en iyi senaryoya verilecek 5 bin avro değerindeki “İlham Verici Senaryo Ödülü” olurken, üçüncüsü, yine 5 bin avro olarak belirlenen “En İyi Kısa Metraj Film Ödülü” olacak.

GAZİANTEP'İN TARİHÎ ATMOSFERİNDE
Festival, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve Türkiye’nin en özel kentlerinden biri olan Gaziantep’te gerçekleşecek. Göç meselesini işleyecek olan festival, bir yandan da sinemayı, halkı ve konuklarla birlikte Gaziantep’in harika atmosferini bir araya getirecek. 

UNESCO’ya göre dünyanın en önemli sekiz “yaratıcı gastronomi” kentinden biri olan Gaziantep, Anadolu’nun ilk sinemasına sahip olarak bu anlamda da önemli bir yerde bulunuyor. Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi, tarihi öneme sahip Rumkale, orijinal dokusunu koruyan Bey Mahallesi, Bakırcılar Çarşısı ve Naib Hamamı gibi güzelliklere sahip olan şehir, konuklara program dışında da keyifli bir deneyim yaşatacak.